Vilová čtvrť na Barrandově

23. 6. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Autobusová zastávka Filmové ateliéry
Lumiérů, Praha
zobrazit na mapě

Vycházka s průvodci Petrem Sýkorou a Kateřinou Pouskovou započne na zastávce Filmové ateliéry odkud skrze vilovou čtvrť na Barrandově až k Barrandovským terasám.

V úvodu se účastníci procházky dozví informace o okolnostech vzniku barrandovské čtvrti, o jeho bohaté filmové historii i o tom, jak přišel k přezdívce „Hollywood východu“. Blíže si představí Miloše a Václava Mariu Havla, kteří stojí za vznikem Barrandovské čtvrti. Není samozřejmě náhoda, že zatímco jeden z bratrů podnikal ve stavebnictví, druhý byl úspěšný filmový producent. Neopomene se ani krátké ohlédnutí za osobou Joachima Barrande, který celé čtvrti propůjčil své jméno.

Pokračovat se bude do středu vilové čtvrti, kde se bude povídat o jedné ze vzorových vil, stejně tak o některých známých osobnostech, které vilu obývali. Krátce se bude stavět také u vily s exotickou přezdívkou „indiánská loď“? Na konkrétních příkladech bude možné vidět genialitu architekta Vladimíra Grégra, který uměl skvěle a originálně skloubit moderní funkcionalistickou architekturu s usedlostí kalifornských vil, jimiž se Barrandov významně inspiroval. Účastníci se také dozvědí, kde měla původně vzniknout první funkcionalistická osada v Praze i důvody, proč se to nakonec nepovedlo. Vycházka bude zakončena u Barrandovských teras, kde si bude povídat o jejich zašlé slávě, ale také o probíhající proměně a jejich budoucnosti. V úplném závěru se krátce bude krátce povídat o mladších architektonických proměnách, jako je zdejší panelové sídliště z 80. let, nebo obskurní tramvajová trať od Patrika Kotase.

Praktické informace:

  • Sraz: na zastávce Filmové ateliéry
  • Konec vycházky: u Barrandovských teras
  • Délka vycházky: 1,5–2 hodiny
  • Průvodce: Petr Sýkora / Kateřina Pousková
  • Děti do 12 let zdarma.
  • Terén je vhodný pro vozíčkáře a pro kočárky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články