Za Pražským tajemstvím do Haštalské čtvrti

22. 7. 2024 17:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.jewishmuseum.cz/
Místo
Španělská synagoga - u Rónovy sochy Franze Kafky
Vězeňská 1, Praha
zobrazit na mapě

Během této vycházky Starým Městem do míst, která proslavil spisovatel a básník Géza Včelička svým románem Pražské tajemství, se účastníci vydají po stopách ostatků dvou českých zemských patronů – svatého Jana Nepomuckého a svaté Anežky České. Poví si něco o „stěhovavé“ soše od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa a dnes již zaniklém převorství řádu cyriaků s červeným srdcem v Dušní ulici, kteří našli a pochovali tělo doktora Johánka z Pomuku. Projdou se kolem barokního komplexu kláštera a nemocnice milosrdných bratří Na Františku a pokochají se pohledem na další klášter, tentokrát raně gotický, který založila svatá Anežka Česká. Vyvrcholením procházky bude prohlídka kostela svatého Haštala, nejstaršího farního centra na území Prahy, s povídáním o napínavém hledání místa posledního odpočinku naší světice přemyslovské krve. Také budou mít jedinečnou možnost navštívit interiér bývalé morové kaple Nejsvětější Trojice s krásnou nástropní freskou, která dříve sloužila jako barokní kostnice hřbitova u sv. Haštala. A dokonce se podívají i do prastaré zahrady svatohaštalské fary, která možná také nějaké to pražské tajemství skrývá.

Průvodcem na komentované vycházce je Dagmar Winklerová. Organizátorem je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Praktické informace:

  • Místem setkání je plácek před Španělskou synagogou u Rónovy sochy Franze Kafky.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ potřeby uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Informace bude zveřejněna na portálu GoOut.net a zároveň na webových stránkách pořadatele.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články