Žárovky AI
18. 10. 2024 19:00, Praha
- Typ akce
- Ve měste
- web
- http://www.mlp.cz/cz/
- Místo
- Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1/98, Praha
zobrazit na mapě
Speciální díl cyklu popularizačních přednášek Žárovky, ve kterém studenti nebo absolventi prestižních univerzit, ale i podnikatelé či kreativci, zavedou účastníky do světa vědy a inovací. U příležitosti Dnů AI se opět mohou účastníci těšit na tři mladé talentované experty, tentokrát se zaměří na AI a představí, jaké možnosti a výzvy může budoucnost přinést.
Akce, kterou moderuje Jan Lukačevič, kosmický inženýr, člen poradního sboru Generálního tajemníka NATO a popularizátor vědy, se odehrává před publikem, které touží poznat nové trendy, seznámit se s mladým úhlem pohledu na věc a obohatit své myšlení.
Jaké jsou aktuální výzvy v oblasti bezpečnosti AI, jak fungují AI Safety Institutes a čemu se věnují nebo jak se bránit proti adversarialním útokům?
Hosty budou manželé Stanislav a Kristina Fortovi. Stanislav se věnuje výzkumu a vývoji v oblasti umělé inteligence a strojového učení na světové úrovni. Vystudoval na Cambridgi aplikovanou matematiku a teoretickou fyziku a specializoval se na černé díry. V Google DeepMind se zabývá výzkumem velkých jazykových modelů (LLM) a pracuje na jejich zdokonalování v oblasti bezpečnosti a inteligence. Standa byl zařazen do žebříčku 30 pod 30 a působí také jako poradce českého prezidenta a ministra v oblasti AI.
Kristina je analytička s praxí v mezinárodních záležitostech, politice a technologiích a inovacích a věnuje se výzkumu globální správy a řízení umělé inteligence. Pracovala na společné zahraniční a bezpečnostní a obranné politice EU. Vedla projekt zaměřený na rovnost žen a mužů v mezinárodních záležitostech a mluví sedmi jazyky. Standa a Kristina společně píší zpravodaj o výzkumu, pokroku a politice v oblasti AI a jsou nadšenými popularizátory vědy a techniky.
Samuel Jankových, student fyziky na Matfyzu, který se v rámci studia zabývá využitím umělé inteligence v částicové fyzice. Jako první na experimentu ATLAS v CERNu, kde sráží protony, využil hluboké neuronové sítě, konkrétně architekturu Transformer, jež slouží například v ChatGPT. Momentálně se snaží tuto AI implementovat přímo do software ATLAS, aby ji mohlo využívat všech 4000 fyziků při hledání nových částic. Ve své práci ukázal, že nejmodernější techniky strojového učení předčí doposud používané metody.
Publikum má možnost stát se součástí této jedinečné talk show, kde se setkávají myšlenky, vášeň a snaha o lepší svět. Žárovky nabízí možnost seznámit se s tvůrci zítřka a využít možnost se jich na cokoliv zeptat.
Organizátorem Žárovek je byznys hub Opero a Nadační fond Žárovky. Projekt finančně podporuje Profimed. Speciální díl v rámci Dnů AI spoluorganizuje iniciativa prg.ai s laskavou podporou Městské knihovny v Praze.
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.