Žárovky
28. 1. 2025 19:00, Praha
- Typ akce
- Ve měste
- web
- http://opero.cz/cs
- Místo
- Opero
Salvátorská 931/8, Praha
zobrazit na mapě
První díl z cyklu popularizačních přednášek Žárovky v novém roce, ve kterém studenti nebo absolventi prestižních univerzit, ale také podnikatelé či kreativci, zavedou účastníky do světa vědy a inovací. I tentokrát se mohou účastníci těšit na mladé talentované lidi z různých oborů, kteří představí, jaké možnosti a výzvy může budoucnost přinést.
Akce, kterou moderuje Jan Lukačevič, kosmický inženýr, člen poradního sboru Generálního tajemníka NATO a popularizátor vědy, se odehrává před publikem tvořeným převážně úspěšnými jednotlivci středního věku, kteří touží poznat nové trendy, seznámit se s mladým úhlem pohledu na věc a obohatit své myšlení.
Jedinečná talk show, kde se setkávají myšlenky, vášeň a snaha o lepší svět. Účastníci se seznámí s tvůrci zítřka a využijte možnost se jich na cokoliv zeptat, a to i tváří v tvář při networkingu, který následuje po debatě.
A s kým se tentokrát účastníci potkají?
Marek Miltner se po kariéře v technologických startupech vrátil netradičně do vědy a v současnosti působí jako PhD výzkumník mezi ČVUT FEL v Praze a Stanfordskou univerzitou v USA. Zabývá se výzkumem umělé inteligence (AI) pro udržitelnou energetiku a zkoumá, jaké výzvy AI pro energetiku přináší, i jak může přispět k řešení environmentálních výzev budoucnosti. Vede na téma výzkumné projekty, a přednáší a vyučuje na obou institucích na témata energetiky, udržitelnosti a počítačových věd. Podílel se na založení několika inovativních startupů a aktuálně přivedl do Čech světovou iniciativu AI Tinkerers, která sdružuje odborníky i nadšence v oblasti AI. Jak spolu souvisí nejmodernější technologické trendy AI a technologická infrastruktura z 19. století – energetika?
Kristýna Říhová je studentkou gymnázia a její vášní je mořská biologie a ochrana životního prostředí. Stav oceánů jí ležel na srdci, a tak vymyslela inovativní řešení, které má přispět ke snížení množství odpadu. Díky stipendijnímu programu se dostala na prestižní střední školu Linden Hall School v Pensylvánii, kde začala realizovat svůj výzkum. Projekt Fluoronet má za cíl hledání opuštěných rybářských sítí, které ve velkém znečišťují oceány a poškozují mořské ekosystémy. Kromě toho je Kristýna uměleckou duší, a tak zpívá, hraje na klavír, kytaru a ukulele, skládá vlastní hudbu a tančí balet na soutěžní úrovni. Na jakém principu funguje hledání opuštěných sítí v oceánech? Jak by mohlo vypadat zavedení projektu do praxe a proč vnímá problém plastů v oceánu jako jedno z nejzásadnějších environmentálních témat?
Jonáš Vlk získal doktorát na Fakultě sociálních věd UK a poté působil na ministerstvu obrany, kde se věnoval podpoře disruptivních technologií a dozoroval řízení státních podniků. Nyní je obchodním ředitelem v českém startupu SpaceKnow, který se zabývá využitím umělé inteligence k pozorování Země a analýzou satelitních snímků. Jonáš úzce spolupracuje s armádami států NATO, vládními a nadnárodními institucemi i Fortune 500 companies, kterým pomáhá efektivně využívat vesmírná data, a to jak ke komerčním účelům, tak i k úkolům spojených se světovou bezpečností a obranou státu. Jak lze zanalyzovat tisíce lokalit po celém světě na satelitních snímcích? Můžeme správnou analýzou předejít nepřátelským konfliktům? Jaké jsou trendy v monitorování Země a stává se z vesmíru komerční hřiště?
Organizátorem Žárovek je byznys hub Opero a Nadační fond Žárovky. Projekt finančně podporuje Mastercard.
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.