Žárovky

29. 4. 2025 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.opero.cz/cs
Místo
Opero
Salvátorská 931/8, Praha
zobrazit na mapě

Další díl z cyklu popularizačních přednášek Žárovky, ve kterém studenti nebo absolventi prestižních univerzit, ale také podnikatelé či kreativci, zavedou účastníky do světa vědy a inovací. I tentokrát se mohou účastníci těšit na mladé talentované lidi z různých oborů, kteří představí, jaké možnosti a výzvy může budoucnost přinést.

Hosté dubnového dílu budou:

Rozárie Haškovcová je mladá greenfluencerka, autorka populárního instagramového profilu shluk.bunek, kde se věnuje tématům týkajících se životního prostředí. Zábavnou a hravou formou zpracovává problematiku živočišné produkce, rychlé módy, odpadu a mnoho dalších zelených témat, a přitom klade důraz na fakticky přesné informace. Často tím vyvrací hluboko zakořeněné stereotypy a mýty a bojuje proti dezinformacím. Rozárie studuje na Institutu politologických studií Univerzity Karlovy se zaměřením na environmentální politiku. V minulosti absolvovala stáž na Ministerstvu životního prostředí a momentálně je na stáži v Evropském parlamentu.

Jaké lidské činnosti mají největší dopad na životní prostředí a které jen vytváří iluzi udržitelnosti? A jak mohou lidé jako jednotlivci nejvíce efektivně pomoci planetě a zároveň se z množství informací nezbláznit?

Zdislava Pokorná je investigativní novinářka a redaktorka Deníku N, která se zaměřuje na kauzy okolo klientelistických skupin. V roce 2022 odhalila celou sérii investigativních zjištění ohledně působení prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků na Pražském hradě. Za analytickou reportáž Jak Mynář a Nejedlý řeší na Hradě vlastní byznys získala Novinářskou cenu veřejnosti. Je také autorkou knihy Zemanovo finále a stojí za projektem Mapa vlivu, který upozorňuje na významné regionální hráče, kteří ovlivňují dění a tahají za nitky v krajích. Aktuálně je studentkou ekonomie na Vysoké škole ekonomické.

Jak fungují "neviditelné" sítě, které ovládají veřejné zakázky, rozdělování dotací či politická rozhodnutí? A co se děje v zákulisí, když novináři odhalí informace, které se někdo snaží za každou cenu zamést pod koberec?

Denis Dudáš je lékařský fyzik zabývající se využitím strojového učení v radiační onkologii. Svému výzkumu se začal věnovat v americkém Moffitt Cancer Center a momentálně působí na fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, kde zkoumá možnosti personalizace radioterapie, s cílem zvýšit úspěšnost léčby a zároveň minimalizovat vedlejší účinky spojené s ozářením. V minulosti se podílel na několika projektech podpořených Mezinárodní atomovou agenturou, zaměřených na rozvoj a zpřístupnění radioterapie v zemích třetího světa. Jak funguje radioterapie? A jak nám v jejím rozvoji pomáhá umělá inteligence?

Akce, kterou moderuje Jan Lukačevič, kosmický inženýr, člen poradního sboru Generálního tajemníka NATO a popularizátor vědy, se odehrává před publikem tvořeným převážně úspěšnými jednotlivci středního věku, kteří touží poznat nové trendy, seznámit se s mladým úhlem pohledu na věc a obohatit své myšlení.Jedinečná talk show, kde se setkávají myšlenky, vášeň a snaha o lepší svět. Účastníci se seznámí s tvůrci zítřka a využijte možnost se jich na cokoliv zeptat, a to i tváří v tvář při networkingu, který následuje po debatě.

Organizátorem Žárovek je byznys hub Opero a Nadační fond Žárovky. Projekt finančně podporuje Mastercard.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články