Zdeněk Merta, Jiří Stivín: Tváře

2. 3. 2024 - 9. 6. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.upm.cz/galerie-josefa-sudka/
Místo
Galerie Josefa Sudka
Úvoz 24, Praha
zobrazit na mapě

Známý fotograf Zdeněk Merta a známý hudebník i méně známý fotograf Jiří Stivín, oba žáci profesora Jána Šmoka, v téměř stejné době pracovali na jednom tématu – portrétech přátel, významných kulturních osobností.

Zdeněk Merta (nar. 1955, Hradec Králové) pracoval na cyklu Dvojportéty – a byli jsme… v letech 1992 až 2012, jeho část vystavil ve Špálově galerii v Praze už v roce 1993. Vždy se jednalo o setkání přátel na vernisážích či jiných společenských akcích, nejčastěji básníků, divadelníků a výtvarných umělců. V rozhlasovém rozhovoru se Zdeněk Merta svěřil, co ho zajímá: „Zachovat tváře lidí, z nichž mnozí jsou už po smrti, a nikdo jiný je nemá.“ Celý cyklus má více než 800 kusů, výběr 420 dvojportrétů osobností české kultury. V roce 2015 vyšel také knižně. Na výstavě je patnáct fotografií z let 1992 až 1994.

Jiří Stivín (nar. 1943, Praha), výjimečný jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, je původně vystudovaný kameraman, odtud jeho vášeň pro fotografii. Cyklus Samofota s… vznikal postupně v letech 1995 až 2015. I tady se vždy jednalo o přátelská setkání, okamžiky společně sdílené a zaznamenané. Jiří Stivín je několikrát vystavil a následně vytvořil i tablo, na němž soustředil část svých snímků do kompozice mapující jeho kulturní a společenský život tohoto období. Právě toto tablo je vystaveno v Galerii Josefa Sudka.

Všechna díla, která jsou na výstavě k vidění, autoři věnovali do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články