Židovské tradice a zvyky II

1. 1. 2016 - 3. 12. 2030, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.jewishmuseum.cz
Místo
Obřadní síň
U Starého hřbitova 3a, Praha
zobrazit na mapě

Židovské tradice a zvyky II je pokračováním první části stejnomenné expozice z Klausové synagogy. Tato expozice se soustřeďuje na tři témata židovkých tradic a zvyků nesoucí názvy Běh života II – nemoc a smrt, Židovské hřbitovy a Pohřební bratrstva.

Běh života II – nemoc a smrt: Hlavním tématem závěrečného oddílu expozice Běh života jsou nemoc a smrt. Po jednotlivých dílčích tématech provázejí obrazy z unikátního cyklu pražského pohřebního bratrstva z osmdesátých let 18. století. V hlavním sále se popisuje a zobrazuje pomoc bratrstva nemocným a umírajícím, rituální omývání mrtvých a pohřební obřad. Z exponátů je třeba vyzvednout džbán mikulovského bratrstva, několik iluminovaných rukopisů a kolekci stříbrných pokladniček.

Židovské hřbitovy: V následující místnosti se zájem soustřeďuje na problematiku židovských hřbitovů a náhrobků. Vystavují se zde např. fragmenty náhrobních kamenů ze 14. století a dřevěný náhrobník z roku 1836. Další prostor je vyhrazen vzpomínkovým modlitbám za zesnulé a rytinám a obrazům s námětem starého pražského židovského hřbitova.

Pohřební bratrstva: Místnost v patře nad schodištěm je věnována organizaci, vnitřnímu životu a vnější reprezentaci pohřebních bratrstev. Z exponátů je třeba upozornit na portréty představených, pergamenovou listinu stanov z roku 1759, volební urnu a holby používané při výročních hostinách bratrstva.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články