Artoulka: S Jáchymem Topolem po Hrusicích a okolí
Se spisovatelem Jáchymem Topolem se budeme procházet okolím Hrusic, které je úzce spojené s jeho životem i literární tvorbou. Navštívíme podle něj vůbec nejkrásnější místo v Čechách, místní pamětihodnosti a osvěžovny. Toulka nás provede malebným krajem, který se stal známým i díky dílu Josefa Lady, ale také díky trampům na Zlaté řece Sázavě...
Jáchym Topol (* 1962) je spisovatel, publicista, textař. Počátkem osmdesátých let působil jako zpěvák a textař skupiny Psí vojáci, kterou na konci předchozího desetiletí založil jeho bratr Filip. Později Jáchym vystupoval s kapelou Národní třída. V samizdatu publikoval svoji básnickou tvorbu, náležel k okruhu pražského undergroundu. Po roce 1989 začal publikovat oficiálně, jeho básní se také chopila zpěvačka Monika Načeva. V první polovině devadesátých let působil v časopisech Revolver Revue a Respekt, v letech 1994–2005 byl na volné noze, pak se vrátil k publicistice (Respekt, Lidové noviny), od roku 2011 je programovým ředitelem Knihovny Václava Havla. Za svou tvorbu získal řadu ocenění – naposledy v říjnu 2017 Státní cenu za literaturu za román Citlivý člověk.
Hrusická restaurace a penzion
Hrusice jsou neodmyslitelně spojené s kocourkem Mikešem a jeho dobrodružstvími. Obcí ostatně prochází naučná stezka nazvaná Cesta kocoura Mikeše. Z toho těží i místní restaurace, kterou celou vyzdobily ladovské postavy a výjevy.
V pestře vymalované restauraci se setkáme s Ladovými postavami, foto: Ondřej Mazura
Kostel svatého Václava v Hrusicích
Původně románský kostel se zachovalým portálem ze 13. století, kde nade dveřmi najdeme výjev nejasného významu – dvě postavy, představující buď Cyrila a Metoděje, nebo svatého Václava a Vojtěcha, a mezi nimi kříž vztyčený na dračím hřbetě. Kostel později prošel barokizací, čemuž odpovídá jeho dnešní podoba.
Původně románský kostel svatého Václava v Hrusicích, foto: Wikipedia
Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny v Hrusicích
Památník se nachází v domě, který Ladova rodina využívala k letním pobytům. Stavbu v roce 1933 navrhl architekt Čeněk Vořech, žák architekta Jana Kotěry. V expozici památníku se návštěvník seznámí s Ladovým životem, místními zvyky a tradicemi, prohlédne si Ladovu pracovnu, jeho ilustrace k pohádkovým knížkám a k Haškově románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Jeden oddíl je věnován také tvorbě výtvarníkovy nadané dcery Aleny Ladové.
Památník Josefa Lady v Hrusicích, foto: joseflada.cz
Památný kámen mistra Jana Husa v Senohrabech
Najdeme ho na břehu potoka Mnichovka, pod chatovou zástavbou, na krajinářsky hodnotném místě, kde byl umístěn u příležitosti 500. výročí úmrtí mistra Jana Husa v roce 1915. Reliéf pamětní desky pro něj vytvořil sochař Vladimír Astl. V roce 2011 byla deska ukradena, kopii vytvořil Oldřich Hejtmánek.
Památný kámen mistra Jana Husa v Senohrabech, foto: Hedvika Ptáčková
Plovárna Senohraby
Plovárna byla založena roku 1899 a průběžně rozšiřována po první světové válce jako říční lázně. V druhé polovině minulého století sice plovárna stále patřila k oblíbeným cílům výletníků, ale chátrala. V roce 1997 proto vznikl Spolek pro senohrabskou plovárnu a přívoz; spolek se snaží udržet provoz říčních lázní i přívozu a zachovat jejich neopakovatelnou atmosféru.
Převlékací kabiny, které jsou nejstarší částí Senohrabské plovárny, foto: Hedvika Ptáčková
Zřícenina hradu Zlenice
Hrad Zlenice, stojící na ostrohu nad Mnichovským potokem, patrně vznikl jako šlechtické sídlo někdy na přelomu 13. a 14. století. Opuštěn byl během 15. století, odkdy se stavba pozvolna rozpadá. Josef Lada jeho siluetu několikrát použil coby kulisu při tvorbě svých známých „vodnických“ scén.
Dřevěný most zpřístupňující zříceninu hradu Zlenice, foto: Ondřej Mazura
Kostel svatého Klimenta ve Lštění
Kostel se nachází v areálu bývalého slovanského hradiště nad obcí Lštění, o němž se zmiňuje již Kosmova kronika. Původně románský kostel byl počátkem 14. století goticky přestavěn. Dnešní barokní podoba pochází z roku 1730.
Kostel svatého Klimenta ve Lštění, foto Wikipedie – Ondřej Kořínek