Basquiat na drogách, Hitlerovy sochy v Hluboké nebo legendární bratři Coenové
ČT art v týdnu od 22. dubna

Radka Denemarková v ArtZóně. Pozoruhodné dokumenty o brooklynském malíři Basquiatovi, herečce s českými kořeny Kim Novakové nebo o nezávislých filmařích Joelovi a Ethanovi Coenových. Pokračují také série Galerie… Kde byste je nečekali a Kroky a skoky české animace. Stačí si jen vybrat.
Úterý 23. dubna, 20:15
Hlavní hostkou předposlední dubnové ArtZóny bude jedna z nejpřekládanějších českých spisovatelek Radka Denemarková. Podíváme se také na básnický debut Ladislava Charouze Nebe z porcelánu a na brněnské divadelní představení Příběh knihy. V rubrice fenomén se zaměříme na desátý ročník Roku české hudby a pokusíme se zjistit, jak akce pomáhá propagaci klasické hudby doma i v zahraničí.
Spisovatelka Radka Denemarková při křtu svého posledního románu, foto: ČTK – Michal Krumphanzl
Úterý 23. dubna, 21:10
Oceňovaný dokumentární snímek režiséra Davida Shulmana z roku 2017 portrétuje newyorského malíře Jeana-Michela Basquiata (1960–1988). Jeho expresivní obrazy dnes sběratelé vyhledávají a jsou ochotni za ně platit rekordní částky – v roce 2017 se v aukční síni Sotheby’s prodal Basquiatův obraz Lebka za 110 milionů dolarů a učinil tak z umělce nejdražšího amerického autora. Dokument s podtitulem „Vztekem k bohatství“ popisuje, jak se tento brooklynský samouk postupně prosadil na mezinárodním trhu s uměním. Vedle rozhovorů se sběrateli, obchodníky s uměním a umělcovými spolupracovníky obsahuje také rozhovory s malířovými sestrami, Lisane Basquiatovou a Jeanine Basquiatovou, které o svém tragicky zesnulém bratrovi a jeho umění dosud veřejně nehovořily.
Jean-Michel Basquiat (1960–1988) patří mezi nejvyhledávanější americké malíře, foto: archiv ČT
Středa 24. dubna, 21:45
Galerie… Kde byste je nečekali (3/6): Historické budovy
Nová dokumentární série Adama Martince o galeriích v netradičních prostorech se tentokrát zaměřuje na galerie v historických budovách. Moderátoři Ester Geislerová a Ondřej Horák diváky provedou kutnohorskou Galerií Středočeského kraje, jejíž zdi v bývalé jezuitské koleji zdobí fresky ze 16. století i malby vojáků s kulometem. Podívají se také na výtvarné umění v brněnském neorenesančním paláci Aloise Pražáka i na sochy ze sbírky Adolfa Hitlera v Alšově jihočeské galerii na Hluboké.
Pořadem provází Ondřej Horák a Ester Geislerová, foto: archiv ČT
Čtvrtek 25. dubna, 20:15
Kroky a skoky české animace (5/6): Svět fantazie
Sto let – tak dlouho už se píše historie českého animovaného filmu. Nová dokumentární série Michaela Kaboše se věnuje nejen tuzemským dějinám žánru, od jeho reklamních prvopočátků ve dvacátých letech dvacátého století až po dnešní animovanou produkci, ale i jeho současnosti. Pořadem provází Saša Michailidis.
Moderátor Saša Michailidis v novém dokumentárním cyklu Kroky a skoky české animace, foto: archiv ČT
Čtvrtek 25. dubna, 22:35
Kim Novaková: Hvězda s duší rebelky
Předloňský dokumentární snímek francouzské ARTE o americké herečce s českými kořeny Kim Novakové (* 1933). Ta si zahrála zejména v Hitchcockově Vertigu, v dramatu Uprostřed noci nebo v Rozbitém zrcadle, kde zazářila po boku Elizabeth Taylorové, přestože po herecké slávě nikdy netoužila. Když ve svých dvaceti letech propagovala na celoamerickém turné ledničky, všiml si jí jeden choreograf a dal o ní vědět do Columbia Pictures. Tam se tehdy právě začali poohlížet po náhradě za svůj někdejší „zlatý důl“, Ritu Hayworthovou. Zrodila se další hvězda, která ale nehodlala šéfovi studia Harrymu Cohnovi nic darovat. Jejich spolupráce byla dlouhodobým soubojem, z něhož krásná a talentovaná herečka ovšem vyšla se ctí.
Americká herečka s českými kořeny Kim Novaková, foto: archiv ČT
Sobota 27. dubna, 22:05
Filmařské legendy: Joel a Ethan Coenovi
Jejich filmy jsou plné sžíravé ironie, krutosti, ale i humoru a svérázné něhy. Tituly jako Fargo, Big Lebowski nebo Bratříčku, kde jsi? patří k tomu nejlepšímu, co americká kinematografie na přelomu milénia vyprodukovala. Filmy Joela a Ethana Coenových nejenže nezestárly a oslovují nové a nové generace filmových fanoušků, ale i jejich současná díla si po rozpadu tvůrčí dvojice udržují slušný standard. Zatímco první z nich se vydal do existenciálních vod artového dramatu, v kinech právě promítané Panenky na útěku Ethana Coena a jeho manželky Tricii Cooke chtějí být jen zábavnou queer oddechovkou.
Joel a Ethan Coenové v Cannes 2015, foto: Profimedia