Boris Godunov v La Scale, Ukrajinci nesouhlasí. Evropské filmové ceny. Poslední show Freddieho M.
ČT art v týdnu od 5. prosince
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 5. prosince, 20:15
Komorní psychologická hra, která se na prknech pražského Divadla Ungelt, v režii Ladislava Smočka, uvádí od roku 2014. Na newyorském hřbitově se potkávají dva muži (ztělesňují je František Němec a Petr Kostka). Ačkoliv se neznají, vyjde najevo, že oba přišli uctít památku pochované ženy. Dostanou se do střetu, málem se poperou. Najdou k sobě cestu? Jiří Landa ze serveru i-divadlo inscenaci hodnotí osmdesáti procenty a píše k ní: „Oba herci soustředěně vytvářejí postavy mužů, kteří k sobě kvůli nepřízni osudu nacházejí cestu. Jejich jemná práce s mimikou a gesty patří do skript! Na bolestné téma odchodu nejbližšího člověka hra potažmo inscenace nahlíží s humorem a vzbuzuje zvláštní dojetí (škoda jen ne zcela přesvědčivého závěru). V Ungeltu jsou k vidění tři velké výkony – dva herecké, jeden režijní.“
František Němec a Petr Kostka v inscenaci Pan Halpern a pan Johnson, foto: Marie Krbová
Pondělí 5. prosince, 21:35
Dorian Gray, portrét Oscarda Wildea
Slavný a ve své době pobuřující anglický literát Oscar Wilde (1854–1900) sdílel mnoho rysů s hlavní postavou svého nejznámějšího díla Obraz Doriana Graye. Tvůrci dokumentárního snímku z roku 2019 toho využili a nahlížejí na Wildovy osudy prizmatem právě tohoto hrdiny. Dokument kombinuje hrané sekvence s archivními záběry a animacemi. Wilde v románu předvídal vlastní úpadek, ale také obsesi vizualitou a sebeprezentací, kterou zažíváme dnes. Režie Philippe Picard a Jerôme Lambert.
Z filmu Dorian Gray, portrét Oscarda Wildea, foto: Henrique Medina, Warner Bros
Úterý 6. prosince, 20:15
Pozvání do ArtZóny přijal zakladatel legendárních PSH a výtvarník Vladimir 518. Jak bilancuje svou dosavadní roli v české kultuře? Přečíst si můžete také rozhovor s ním o knize Architektura 58–89 na našem webu.
Holky Válovky. Jejich drsnost, temperament a pravdivost výpovědi z nich vytvořily pravdivou legendu… Malířky sestry Válovy by se v letošním roce dožily sta let. S kurátorem Richardem Drury a kurátorkou Dagmar Šubrtovou Fenomén ArtZóny zrekapituluje jejich stopu v českém výtvarném umění. Jejich dílo je právě k vidění v Kutné Hoře.
Vladimir 518, foto: Tereza Kopelentová
Středa 7. prosince, 20:15
Jeden z nejproslulejších operních italských domů La Scala zahajuje sezonu operou Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského. A to navzdory kritice ukrajinského konzula. „Nikoho tím neoslavujeme a už vůbec ne ruského prezidenta Vladimira Putina. Je to směšné,“ řekl ke kauze umělecký ředitel Dominique Meyer. Podle něj jde o „mistrovské dílo a podobenství o diktaturách, které nikdy neskončí dobře“. Děj se odehrává na přelomu 16. a 17. století, kdy po smrti cara Ivana Hrozného (1530–1584) nastoupil na trůn jeho slabomyslný syn Fjodor, místo něj však zemi fakticky spravoval Boris Godunov, bojar a jeho švagr v jedné osobě (zpívat jej bude Ildar Abdrazakov). Při tvorbě libreta skladatel vycházel ze stejnojmenného dramatu Alexandra Sergejeviče Puškina. Zajímavé je, že v La Scale bude provedena první verze díla, kterou Modest Petrovič Musorgskij vytvořil roku 1869 a v níž ještě není výraznější ženská postava.
Opera Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského, zdroj: Facebook/Teatro alla Scala, Brescia – Amisano
Čtvrtek 8. prosince, 20:15
Film o americkém prozaikovi Jerome Davidu Salingerovi (1919–2010). Jeho román Kdo chytá v žitě z roku 1951 zaznamenal obrovský úspěch, i když prvotní reakce na něj byly rozporuplné a některé americké školy ho kvůli nadměrnému užívání sprostých slov zakázaly. Neobyčejný život slavného spisovatele, který se zcela stranil veřejnosti a desítky let nevystoupil na veřejnosti, popisuje životopisné drama Rebel v žitě (2017) v režii Dannyho Stronga. Spisovatele v něm ztvárnil britský herec Nicholas Hoult. Do role vysokoškolského pedagoga, který ho učí rozvíjet vlastní příběhy tak, aby se staly jedinečnými, byl obsazen Whit Burnett.
Film o americkém prozaikovi Jerome Davidu Salingerovi Rebel v žitě, foto: archiv ČT
Čtvrtek 8. prosince, 23:50
Streetartový umělec Banksy známý svými společensky angažovanými díly a provokacemi zároveň paradoxně patří k deseti nejuznávanějším umělcům na trhu s moderním uměním. Jeho pravou identitu však nikdo nezná. Dokumentaristé Aurélia Rouvierová, Laurent Richard a Seamus Healey pátrají pro identitě tohoto fascinujícího umělce, který svá díla tvoří v ulicích celého světa. Seznamují diváka nejen s šíří Banksyho uměleckých aktivit, ale i s tím, jak je přijímán veřejností. Ve svém filmu z roku 2020 se snaží odpovědět na otázku: Kdo je Banksy?
Alastair Upton. Z dokumentu Případ Banksy, foto: archiv ČT
Pátek 9. prosince, 20:15
Pořad Doupě hitů se tentokrát věnuje zpěvačce Anně K., s níž diváci v minulých dvou dílech prošli od jejích hudebních začátků až na vrchol tuzemské hudební scény. Třetí díl se vydá za její aktuální tvorbou. Jako vždy se jedná o kombinaci rozhovorů a živého hraní v neformálním prostředí pražského klubu Doupě. V písničkách se jako host představí muzikant a producent Pavel Bohatý.
Anna K. v Doupěti hitů, foto: Mikuláš Křepelka
Sobota 10. prosince, 20:15
35. ročník Evropských filmových cen
Slavnostní předávání „evropských Oscarů“ z Harpa Concert Hall v islandském Reykjavíku, které pro české diváky budou moderovat filmová historička Šárka Gmiterková a filmový publicista a kritik (a také spolupracovník webu ČT art) Pavel Sladký. Jedná se o nejprestižnější evropské filmové ocenění, které každoročně uděluje Evropská filmová akademie, a to od roku 1988. Cenu za celoživotní umělecký přínos kinematografii získá německá scenáristka a režisérka Margarethe von Trotta.
Scenáristka a režisérka Margarethe von Trotta, foto: Wikipedia – Martin Kraft
Neděle 11. prosince, 20:15
Britský dokument z loňského roku v režii Jamese Rogana přibližuje poslední část života zpěváka kapely Queen Freddieho Mercuryho a jeho boj s nemocí AIDS. Snaží se na téma nahlédnout z ne úplně obvyklé perspektivy. Snímek se rovněž vydává do roku 1992 na londýnský stadion ve Wembley, kde se konal koncert na Mercuryho počest. Z výtěžku z koncertu se založila charitativní organizace The Mercury Phoenix Trust. O své vzpomínky na tuto událost se podělili Gary Cherone z kapely Extreme, zpěvák The Who Roger Daltrey, Joe Elliott z Def Leppard, zpěvačka Lisa Stansfieldová či promotér koncertu Harvey Goldsmith.
Britský dokument z loňského roku v režii Jamese Rogana, foto: archiv ČT