Diskuze: Může být film Bod obnovy pro českou kinematografii určitým bodem obratu?

Bod obnovy
Oživování zabitého. Záběr z filmu Bod obnovy, foto: Film Kolektiv – Max Stano

Pro jedny je film Bod obnovy režiséra Roberta Hloze, muže ve věku Kristových let, dílem v tuzemském kontextu přelomovým. Viz třeba titulek Bod obnovy českého sci-fi. Robert Hloz natočil film, jaký tady nebyl sedmdesát let (Rudolf Král, Fórum 24) nebo Bod obnovy: Česká sci-fi pecka se může rovnat zahraničním žánrovkám (Martin Mažári, Totalfilm.cz). Jiné hlasy to vidí střízlivěji: Sci-fi Bod obnovy kolísá mezi televizní kriminálkou a designově zvládnutými obrazy budoucnosti (Pavel Sladký, Český rozhlas) či Atmosféra funguje, zápletka spíš překáží (Marcel Kabát, Lidové noviny).

Hosté nového dílu diskuzního pořadu …a to je co? mají na snímek debutujícího Hloze svůj vlastní názor. A snaží se jeho dílo vztáhnout k širšímu jak provoznímu, tak uměleckému kontextu české produkce. V čem se například liší vznik Bodu obnovy ve srovnání s dnes již legendárním tuzemským filmem Ikarie XB 1, který se objevil před šedesáti lety? Anebo: Je Bod obnovy jedním z projevů odlišné, v něčem inovativní reakce na společenskou současnost u nastupujících filmařů a filmařek? O tom i o jiném se hovoří v naší diskuzi.

Ivan Adamovič, Julia Pátá a Josef Chuchma Ivan Adamovič, Julia Pátá a Josef Chuchma – účastníci debaty o filmu Bod obnovy, ale nejen o něm, foto: ČT art – Josef Chuchma

A ještě několik informací o diskutujících:

Julia Pátá (* 2000). Narodila se v polském Bělostoku, vyrostla v Praze, kde absolvovala gymnázium. Rok studovala filmovou vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nyní studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dva roky pracovala externě pro zpravodajský web iRozhlas. Nyní je moderátorkou společenského podcastu Vysílač, který vzniká ve spolupráci s Radiem 1. Pravidelně přispívá na web ČT art a do časopisu Full Moon. Publikovala v Deníku N, Salonu Právo a čtvrtletníku Film a doba, webu Seznam.cz, deníku A2larm nebo čtrnáctideníku A2. Pravidelně také přispívá hudebními texty do časopisu Full Moon. Nyní je i stálou spolupracovnicí webu ČT art.

Ivan Adamovič (* 1967). Narodil se v Praze, kde také vystudoval Vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. V osmdesátých letech byl aktivní v československém SF fandomu, v následující dekádě bylo Adamovičovo působení spojeno právě a především se žánrem science fiction. Spoluzaložil sci-fi měsíčník Ikarie, v němž působil od jeho vzniku v roce 1990 do roku 2007 jako redaktor zahraniční prózy a publicistiky. Vedle toho pracovně prošel řadou redakcí (mimo jiné Živel, Hospodářské noviny, Lidové noviny, Deník N).  Nyní je zaměstnán jako PR manager v Muzeu literatury. Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu. Roku 1995 publikoval ve své době ceněný Slovník české literární fantastiky a science fiction. Na Fakultě sociálních věd UK vyučoval Úvod do populární kultury. Byl spolukurátorem výstavy Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu (2010).

Související