Galerie bez diváků: Kutilství: Od udělej si sám k DIY

ochranný obličejový štít před vitrinou
Výstavou Kutilství: Od udělej si sám k DIY vás provede jeden z autorů Petr Gibas, foto a video: web ČT art, Ondřej Mazura

Následující výstava je instalována v muzejních prostorách, nejde však o historickou expozici. Od letošního 25. září do 17. ledna příštího roku je v pražském Letohrádku Kinských, tedy v budově Národopisného muzea Národního muzea, na programu výstava Kutilství: Od udělej si sám k DIY. Vytvořil ji výzkumný tým Sociologického ústavu AV ČR pod vedením Petra Gibase, který fenomén kutilství dlouhodobě zkoumá.

Výstava je to drobná, umístěná na schodišti, ve vstupní hale a v jedné místnosti v prvním patře; kutilství nemapuje systematicky, nýbrž se věnuje zejména jeho současným podobám. Ilustruje například, jak domácí výrobu využívají různé subkultury, jaké vznikají svépomocné komunity, jak se využívají nové technologie – třeba 3D tiskárny. Jedna vitrína je věnovaná tomu, jak DIY pomohlo během první koronavirové vlny v Česku. Originální výstavní architekturu vytvořil Pavel Sterec. Neměl jednoduchou práci – exponáty vytvářejí společně s klasicistním prostředím letohrádku mnohdy zábavně bizarní kompozice.

hnědá obálka knihy Publikaci lze stáhnout v .pdf nebo zdarma objednat na webu Sociologického ústavu AV ČR, repro: AV ČR

Výstavě lze vytknout, že je poměrně skoupá na informace, ale když je zrovna přístupná veřejnosti, lze si na pokladně zdarma vyzvednout publikaci Kutilství: drobná mozaika svépomocné tvorby, která je výstupem stejného tvůrčího týmu. Publikace obsahuje příspěvky k vývoji kutilství u nás a také čtivě podané výstupy sociologického výzkumu kutilství. A pro upřesnění: v Letohrádku Kinských nejde o tutéž výstavu, jež byla k vidění v Retromuzeu Cheb od loňského podzimu do letošního jara, byť západočeskou expozici vytvořil stejný tým.

Související