Galerie bez diváků: Vilu Pellé obsadili Lichožrouti!
Pandemická uzavírka kulturních zařízení trvá a trvá, a tak jako skromnou náhradu přinášíme nahlédnutí do některých z výstav, které podle nás stojí za pozornost. Ty výstavy totiž jsou, a přece jako kdyby skoro nebyly…
Galerie Villa Pellé v pražské čtvrti Bubeneč se zaměřuje především na představování tvorby tuzemských i zahraničních ilustrátorů. Byly zde k vidění například výstavy Jean-Jacquese Sempého, Daisy Mrázkové, Renaty Fučíkové, Alžběty Skálové či Jiřího Franty a Davida Böhma. Nyní zde vystavuje Galina Miklínová. I když vystavuje… Galina Miklínová svojí instalací budovu v podstatě obsadila: vile alespoň naoko vrátila její původní, obytnou funkci a s pomocí týmu scénografů, kteří si říkají omlouvámsepardon, vznikl svébytný svět plný postav z autorčiných ilustrací.
Největší prostor expozice nazvané Muzeum lichožroutů je věnován tvorům, kteří lidem kradou liché ponožky. Autorka je vytvořila společně s básníkem a spisovatelem Pavlem Šrutem. Vydali o nich tři knihy, které se staly bestsellery, v roce 2016 vznikla v režii Miklínové filmová verze Lichožroutů. Lichožrouti vilu Pellé zaplavili; lezou okny, šmejdí v lednici, šramotí v krbu a svoje hlavní hnízdo mají na půdě domu.
Expozice je zamýšlena jako byt fiktivního profesora Reného Kadeřábka – největšího světového odborníka přes lichožrouty – a jeho partnerky Jasmíny Miklíkové. Návštěvníci uvidí jejich obývací pokoj i pracovnu, v níž si lze procházet kupříkladu dopisy od fanoušků a dalších lichožroutologů, uvidí rovněž jejich kuchyni, nahlédnout lze i na toaletu. Výstava je zamýšlena jako interaktivní: lze si tu malovat na obřím kuchyňském stole, v pohodlném sofa prohlížet knihy, prozkoumávat zásoby ve spíži, procházet dokumenty na pracovním stole, zkoumat a zkoušet důmyslná zařízení na půdě nebo se prostě povalovat v obrovské posteli a koukat se na animované filmy vytvořené Galinou Miklínovou. Na výstavě jsou hojně zastoupeny i další autorčiny ilustrované postavičky, například zmíněná postel je odkazem na pohádku O Kanafáskovi.
Kurátorem výstavy, jejíž trvání je naplánováno do 9. května 2021, je Radim Kopáč.
Galina Miklínová (*1970) absolvovala studium filmové a televizní grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, animovaný film studovala na Humberside University v Británii. Věnuje se ilustraci, zejména dětských knih, a filmové tvorbě. Ilustrovala například první čtyři díly českého vydání knih o Harrym Potterovi, knihy Pavla Šruta, Evy Papouškové (mimo jiné Kosprd a Telecí, 2013; Cílovníci, 2018; obě knihy o vombatu Jirkovi…), dále Petra Stančíka (série o partě H2O, vychází od roku 2017) či Aleny Mornštajnové (Strašidýlko Stráša, 2018).