Komiksový samotář i fenomén Jeff Lemire: Mé příběhy odrážejí tu Kanadu, kterou znám

Jeff Lemire
Jeff Lemire, foto: Wikipedia.org – Niccolò Caranti

Jack Joseph žije v malém kanadském městě a pracuje na ropné plošině jako potápěč. Se svou ženou Susie očekává narození prvního potomka. Neuzavřená minulost ho jej však stále táhne pod hladinu – v tomto případě doslova. Takový je začátek komiksu Potápěč, který v originále vyšel v roce 2012 a v českém překladu Martiny Knápkové nedávno (recenze knihy vyšla i na našem webu – pozn. red.).

Jeff Lemire v Potápěči svou rozechvělou kreslířskou linkou vypráví niterně působící příběh, v jehož středu je snaha hlavního hrdiny vyrovnat se se ztrátou otce a také s vlastním, neodvratně se blížícím rodičovstvím. Scenárista a kreslíř v jedné osobě vycházel z pocitů, které sám zažíval před narozením svého prvního dítěte. „Potápěč je do určité míry autobiografický, ale svět, který jsem vytvořil, a postavy v něm jsou fiktivní,“ říká Lemire v rozhovoru pro Českou televizi.

Jeff Lemire
Pusťte si rozhovor, který s Jeffem Lemire natočil Tadeáš Hlavinka, zdroj: Česká televize

Kanaďan si tak soukromí chrání, ale to, že do komiksů vkládá část vlastní zkušenosti, nepopírá. Český čtenář se o tom mohl přesvědčit už předloni u knihy Essex County. Ta nese jméno okresu v provincii Ontario, kde se autor v roce 1976 narodil. Lemire vyrůstal v oblasti malých měst a farem, a právě ty se staly častým dějištěm jeho grafických románů. Platí to jak u zmíněné rodinné ságy, tak u pozdějšího Rváče (česky rovněž 2019).

Prostředí kanadského venkova formuje Lemireovy hrdiny, ale také mu pomáhá utvářet specificky melancholickou atmosféru. Zápletky autor často buduje okolo odcizení a bolestivých ran v rodinných vztazích. Mezi postavami vyčnívají osamělí, mlčenliví muži, kteří však pro ránu nejdou daleko – koneckonců, důležitou roli v jejich životech hraje lední hokej. Lemire, sám vášnivý fanoušek týmu Toronto Maple Leafs, tady sport ukazuje jako jednu z mála možností, jak může mladý muž utéct z farmy do města. Po skončení (obvykle krátké) kariéry a návratu na venkov Lemireovi bývalí hokejisté hledají své místo ve společnosti jen obtížně. „Mám rád tu dynamiku postav, které jsou často hrubé, násilné nebo jsou zkrátka tvrdé zvenčí, a vy pak v průběhu děje zjistíte, co za tím stojí a co je pohání,” vysvětluje autor v rozhovoru.

Jeff Lemire patří mezi plodné tvůrce. Během několika let napsal pro komiksové giganty DC a Marvel desítky příběhů, kterými se zařadil mezi autory sérií s Batmanem, Wolverinem, Green Arrowem nebo Hawkeyem a s celou řadou dalších, u nás méně známých superhrdinů.

Ovšem jak v našem rozhovoru přiznává, v poslední době se stále více obrací ke svým vlastním, autorským sériím. Do komiksového mainstreamu pronikla například Černá palice, též vydávaná v češtině. Lemire v ní velký svět superhrdinů propojil se svým světem klidného kanadského maloměsta. Příběh sleduje zdánlivě nesourodou skupinu postav vycházejících z archetypů typických pro různá období superhrdinského komiksu. Tento tým Lemire hned v prvním díle série umístil na venkovskou farmu. Příběh postupně nevypráví pouze o záchraně světa před mocným padouchem, nýbrž také o stárnutí a spokojenosti s vlastním životem. Přes všechny své schopnosti jsou totiž Lemirovi superhrdinové především lidé (případně Marťané).

Jeff Lemire poslední dobou nadto pracuje i na televizních adaptacích několika svých komiksů. Hrané podoby by se měly dočkat například zmíněné série Essex County a Černá palice. Pro Netflix pak vzniká (u nás zatím nevydaný) Sweet Tooth, vyprávějící příběh mladého mutanta – chlapce s jeleními parohy, který se snaží přežít ve světě po apokalypse.

Autor je členem kulturní redakce zpravodajství České televize

Související