Krylovi by bylo osmdesát. Na průzkumu galerií v bývalých továrnách. Nebojte se bát u Děsivého dědictví

ČT art v týdnu od 8. dubna

Nový dokumentární cyklus České televize
Nový dokumentární cyklus České televize se vydá do galerií v netradičních prostorech, foto: ČT – Tomáš Martínek

Pondělí 8. dubna, 20:15

Paĺikerav – Děkuji

Tradiční i současné romské písně, romská cimbálovka Pekovci i tradiční romský tanec Čapáš. Tak bude vypadat letošní hudební oslava Mezinárodního dne Romů v pražském Rudolfinu. Romský dětský sbor Čhavorenge se u této příležitosti opět spojí s Českou filharmonií, se kterou zároveň oslaví desetileté výročí spolupráce (v roce 2018 spolu vydali CD Hej Romale plné romských písní).

Čhavorenge v romštině znamená „dětem“. Sbormistryně Ida Kelarová sbor založila v roce 2011,  jeho posláním není jen interpretace romské hudby, ale s pomocí spolku MIRET (Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby), který sbor zaštiťuje, mohou děti také získat mentoring v oborech, které je zajímají. „Pro romské děti je nejtěžší zapínat hlavu, učit se přemýšlet. To je i jedna z největších překážek. Učíme je, jak se chovat, když udělají nějaký průšvih – že se k tomu mají postavit, poučit se z něj, nevzdat to. To je součást vzdělání, které jim škola, a většinou ani rodina, nedá. Romské děti jsou trochu jiné, nefungují na ně příkazy, potřebují spíše podporu,“ řekla k fungování sboru Ida Kelarová pro ČT art v roce 2022. Romskému umění jsme se více věnovali v jednom z dílů série Umění vyloučených.

Romský dětský sbor Čhavorenge Romský dětský sbor Čhavorenge se u příležitosti hudební oslavy Mezinárodního dne Romů v pražském Rudolfinu opět spojí s Českou filharmonií, foto: archiv České filharmonie

Úterý 9. dubna, 20:15

ArtZóna

Hostem tohoto vydání ArtZóny je divadelní režisér Michal Dočekal, v rubrice Fenomén si dramaturgové posvítili na sté výročí spisovatele Franze Kafky a recenzenti tento týden zhodnotí snímek Stodolovi, výstavu Yoko Ono v londýnské Tate Gallery či debutovou desku brněnské kapely whyohwhy s názvem Bruises.

Kapela whyohwhy Kapela whyohwhy, zdroj: Facebook kapely

Středa 10. dubna, 21:40

Galerie… kde byste je nečekali (1/6)

Jak se umění vyjímá ve vypuštěném bazénu, bývalé továrně, na jatkách nebo ve zrušeném hobby marketu? Nový šestidílný dokumentární cyklus režiséra Adama Martince o galeriích v netradičních prostorech se v prvním díle vydá do industriálních prostor. Moderátoři Ester Geislerová a Ondřej Horák diváky provedou bývalou humpoleckou textilní továrnou, ze které se stala proslulá galerie 8smička, pražským Centrem umění DOX přestavěným z tovární haly a trafostanicí, jež se proměnila v Kunsthalle v centru české metropole.

Nový dokumentární cyklus České televize se vydá do netradičních galerií Nový dokumentární cyklus České televize se vydá do netradičních galerií, tentokrát do industriálních prostor, foto: ČT – Tomáš Martínek

Sobota 13. dubna, 20:15

Karel Kryl – Kdo jsem… ?

Jedné z nejvýraznějších osobností české hudební scény by nyní bylo osmdesát let. Rok před jeho úmrtím režisér Dušan Rapoš natočil tento prostý, přesto silný medailonek složený pouze z Krylových písní a básní. „Táži se, zda ta zem, je vskutku mojí zemí, či jenom obrazem ukrytým za mřížemi řeči a vzpomínek, jež zvolna odcházejí?“ ptá se Karel Kryl v dokumentu a jedním dechem dodává: „Snad jednou rozmotáš to klubko zauzlené, nebo ho opustíš, někam se zakutálí.“ Po roce 1969 Kryl sledoval dění v Československu dvacet let z emigrace, nikdy ho ale nepřestal kritizovat. „Jdu s odvrácenou hlavou usvědčen, že ta zem je vskutku mojí vlastí…“ Během natáčení medailonku vznikl i dokument Bratříčku, zavřel jsi vrátka, který ČT art uvádí ve 21:45.

Karel Kryl Medailonek Karla Kryla složený pouze z jeho písní a básní, foto: Ivan Malý

Sobota 13. dubna, 23:00

Děsivé dědictví

Temný psychologický thriller s nadpřirozenými prvky z roku 2018. Režisér Ari Aster (vloni v květnu byla v českých kinech uvedena jeho novinka On se bojí, jejíž recenzi jsme přinesli na webu ČT art) tímto filmem debutoval, film byl uveden na festivalu Sundance, kde se o něm mluvilo jako o počinu, který přepisuje pravidla hororových filmů. Britský deník Independent ho označil za jeden z „nejděsivějších filmů posledních let“.

Po smrti babičky Ellen začíná její rodina prozkoumávat záhadná tajemství předešlých generací. Hlavní roli dívenky Charlie ve filmu hraje mladá Milly Shapior, známá také jako zpěvačka, její matku Annie ztvárnila Toni Collette. Recenzentka Nora K. z Kinoboxu své dojmy z filmu shrnuje takto: „Už v prvních sekundách máte možnost odtušit, že to bude něco výjimečného kvůli tomu, jak snímek vypadá a jak hravě vytváří režisér atmosféru napětí ve vizuálním přechodu z jedné scény do druhé. Velmi oceňuji herecké výkony, naprosto se vymykající tradičním hororům, za mě by tam měly být nejméně dvě oscarové nominace. Film má také krásnou kameru, hudbu a skvělý scénář.“

Děsivé dědictví Temný psychologický thriller Děsivé dědictví s nadpřirozenými prvky z roku 2018, zdroj: archiv ČT

Související