Miloš Forman dvakrát jinak. Mick Jagger slaví osmdesátiny. Příběh herce Omara Sharifa

ČT art v týdnu od 24. července

Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky
Už v pondělí ČT art uvede inscenaci Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky v režii Vladimíra Morávka, foto: www.magdalenaphotography.cz

Pondělí 24. července, 20:15

Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky

Adaptace slavného Formanova filmu napsaná pro Divadlo Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka. Příběh naivní plavovlásky jako metafora pro šedesátá léta v Československu. Iluze prchají, stejně jako hořkosladké lásky. V hlavní roli Anduly se v roce 2017, kdy záznam vznikl, představila Tereza Marečková, Mildu hrál Robert Mikluš. Nechyběly ani písně Suchého a Šlitra. Když Miloš Forman inscenaci viděl, řekl: „Jsem fascinovaný! Vůbec se to nepodobá tomu mému filmu, a přece je to on. Úplně a zcela…“ Uživatelé na serveru i-divadlo inscenaci hodnotí 76 procenty, například Pavel Pešek poznamenal: „Neobvyklý zážitek, pro mne navíc umocněn i Morávkovou režií někdejšího přímého přenosu ČT art. Hodně pomohlo dívat se jeho očima na to, co on považuje na jevišti za důležité.“

Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky Adaptace slavného Formanova filmu napsaná pro Divadlo Husa na provázku v režii Vladimíra MorávkaLásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky, foto: www.magdalenaphotography.cz

Úterý 25. července, 20:55

Omar Sharif, věčný kočovník

Německý dokument z roku 2020 o egyptském herci syrsko-libanonského původu Omaru Sharifovi (1932–2015). Vzpomínají na něj jeho syn, vnuk, kolegové a také zaměstnanci hotelu, v němž strávil velkou část života. Vystudoval matematiku a fyziku, pro povolání herce se rozhodl až v polovině padesátých let. Za roli šejka Ali Ibn El-Khariše ve filmu Lawrence z Arábie byl nominován na Oscara a získal za ni Zlatý glóbus, proslul také díky filmům Doktor Živago, Růžový panter znovu zasahuje nebo muzikálu Funny Girl.

Omar Sharif Německý dokument z roku 2020 o egyptském herci syrsko-libanonského původu Omaru Sharifovi, foto: © Alamy

Středa 26. července, 22:25

Tramvaj do stanice Touha

Historicky první filmová adaptace divadelní hry z pera Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha měla premiéru v roce 1951 a režíroval ji Elia Kazan, v jehož režii se uváděla také samotná hra na Broadwayi, a to od roku 1947. Ta obdržela i Pulitzerovu cenu. Film získal dvanáct oscarových nominací, z toho čtyři proměnil. Jak zmiňuje Jan Jaroš na našem webu, film se od hry v lecčems odlišuje: „Kazan se snažil překonat jevištní statičnost, příběh nechal expandovat do pouličních míst, o nichž se ve hře toliko mluví, pozměnil závěrečné rozuzlení, ale zároveň se musel podřídit tlakům cenzury: Vypustil náznak homosexuality, zkrátil a znejasnil i motiv Blanchina znásilnění. Vystřižené scény byly do filmu vráceny až po desetiletích.“ Stárnoucí kráska Blanche DuBois (Vivien Leighová) přijíždí do New Orleansu navštívit mladší sestru Stellu (Kim Hunterová), která se provdala za výbušného Stanleyho (Marlon Brando). Vydržet pod jednou střechou není snadné i proto, že Stanley podezírá Blanche z toho, že svou sestru připravila o dědictví. A pak se spolu ocitnou o samotě…

Tramvaj do stanice Touha Historicky první filmová adaptace divadelní hry z pera Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha měla premiéru v roce 1951 a režíroval ji Elia Kazan, foto: archiv ČT

Sobota 29. července, 20:15

Rolling Stones: Olé Olé Olé

Unikátní dokument z turné kapely Rolling Stones napříč Jižní Amerikou v roce 2015. Jaké jsou rituály muzikantů chvíli před vystoupením? Jaká atmosféra panuje v šatně nebo hotelových pokojích? ČT art dokument uvádí u příležitosti osmdesátých narozenin frontmana kapely Micka Jaggera. K přečtení také nabízíme text českotelevizních archivářů o tom, jak vypadaly koncerty „Stounů“ po revoluci u nás.

Rolling Stones Unikátní dokument z turné kapely Rolling Stones napříč Jižní Amerikou v roce 2015, foto: archiv ČT

Sobota 29. července, 21:55

Maraton studentských filmů 2023

Je to už tradice – Česká televize spolu s Letní filmovou školou (ta se koná od 28. července do 3. srpna) přináší Maraton studentských filmů vzniklých v posledním roce na třinácti středních i vysokých školách zaměřených na film a audiovizuální tvorbu napříč celou republikou. V rámci tohoto maratonu se bude promítat 25 filmů, například Kupé (UMPRUM), Absolutní shoda (SŠ Opava), Všechno bude zase dobrý (FAMU), Tělo mecenášovo (Sutnarka) a další.

Maraton studentských filmů Česká televize spolu s Letní filmovou školou přináší Maraton studentských filmů, foto: archiv ČT

Neděle 30. července, 20:15

Vlasy

Filmové zpracování broadwayského muzikálu v režii Miloše Formana z roku 1979 netřeba dlouze představovat. Příběh mladíka z amerického venkova, který se seznámí se skupinou hippies, zrcadlí také americký konflikt desetiletí – válku ve Vietnamu. Miloš Forman si v příběhu našel veskrze osobní téma: Konflikt jedince a společnosti, svobodu, kterou právě dlouhé vlasy symbolizovaly. Jak sám řekl: „Žil jsem v komunistickém režimu tak dlouho, že každý, kdo bojoval proti komunismu, byl pro mě hrdinou. Američané pro mě byli hrdiny, protože bojovali ve Vietnamu právě proti komunismu. Vlasy jsem pojal coby oslavu svobody jako takové. Svoboda předčí vše. Byl jsem nadšený z toho, jak je tato země svobodná, když se na sebe dokáže podívat do zrcadla a vidět i svou temnější stránku.“

Vlasy Filmové zpracování broadwayského muzikálu v režii Miloše Formana z roku 1979, foto: archiv ČT

Související