Nastražené uši. Březnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly 2022
Předkládáme pravidelný měsíční přehled novinek, který sestavují organizátoři hudebních cen Vinyla, tentokrát titulů, jež vyšly v březnu 2022 (tedy až na jeden, který se objevil poslední únorový den). Mohou vám pomoci v orientaci na živelném a pro leckoho až nepřehledném poli tuzemské hudební pop alternativy.
O design obalu i o fotografii na něm se postarala Kateřina Miturová, repro: Bandcamp
Pacino: Sedm světů
Za svoji poslední nahrávku Půl litru země obdržela severomoravská trojice Pacino v roce 2017 Vinylu v kategorii album roku, ale cenu si převzít nepřišli. Na pokračování se čekalo pět let. Nová nahrávka, nazvaná Sedm světů, navazuje na power-rockové kapely z osmdesátkové indie scény jako byli Husker Dü nebo Mission of Burma. Slyšet jsou i vlivy emo punku nebo devadesátkové alternativy. Pacino – ve složení Tomáš Veliký, Kuba Lasota a Radomír Szajter – si desku natáčeli sami v domovské scéně, jíž je ostravský Klub Brno. O design obalu a fotografii se postarala Kateřina Miturová. Vydání na labelu Stoned to Death předcházely singly Spi a Pes. Kromě digitální verze je k dispozici vinyl.
Vyšlo 28. února na Stoned to Death.
Artwork kompilace vytvořila Petra Hermanová, repro: Bandcamp
Různí: 4UA
Válečná agrese Ruska vůči Ukrajině vzbudila v hudebním světě vlnu solidarity. Jednou z prvních domácích vlaštovek byla kompilace 4UA, kterou dal dohromady pražský label Unizone. Pozval na ni devatenáct českých a v Česku usazených producentek/tů, mezi nimi jsou i čerství vítězové Vinyly Ursula Sereghy a Oliver Torr nebo nominovaný Aid Kid. V tracklistu dále najdete nové nebo dosud nevydané skladby od hudebníků jako jsou Ancestral Vision, Bols/Slob, Dmitrievna, Trauma, mudaki, Martyyyna, C4AT nebo Exhausted Modern. Veškerý obdržený výtěžek z této benefiční kompilace značka Unizone rozděluje mezi několik neziskovek a charit, které pomáhají potřebným na Ukrajině. Artwork kompilace udělala Petra Hermanová, o mastering se postaral Wim Dehaen.
Vyšlo 3. března na Unizone.
Obal vytvořil umělec a zvukový anarchista Petr Válek, repro: Bandcamp
Gurun Gurun: Uzu Oto
Kolektiv Gurun Gurun se zaměřuje na experimentální a improvizovanou hudbu a desky publikuje zřídka. Kvartet složený ze zkušených hudebníků tuzemské nezávislé scény – Federsel/Tomáš Procházka (B4), Ondřej Ježek (OTK), Jára Tarnovski (IQ+1) a Tomáš Knoflíček – byl za předchozí album Kon B nominován ve Vinyle roku 2015. Novinka Uzu Oto je jejich teprve třetí dlouhohrající nahrávkou za dvanáct let existence. Album Uzu Oto vzniklo na pěti různých koncertech, Gurun Gurun ji však nepovažují za koncertní desku. Na vzniku se podíleli i japonská zpěvačka Cuushe, experimentátor Asuna a obal vytvořil umělec a zvukový anarchista Petr Válek. O vydání se postaralo vydavatelství Buh Records, jež sídlí v Limě, hlavním městě Peru.
Vyšlo 11. března na Buh Records.
O layout desky se postarala výtvarnice Markéta Staňková, repro: Bandcamp
Laokoon: Šperk
Brněnské duo Laokoon ve složení Jiří Machů (beaty) a Mikuláš Hamerla (vokály) míchá experimentální rap s avantgardou a post-punkem; protagonisté předtím působili v projektech Sekvoye a Killiekrankie. Jejich druhé studiové album původně mělo být jen EP, jenže těsně před odevzdáním na mastering shořelo spolu s pevným diskem. Dvojice tak musela začít natáčet znovu. „Obsahově se album poměrně pročistilo. Je to taková naše srozumitelnější verze než ta, kterou jsme prezentovali doposud,“ říká na serveru Headliner Mikuláš Hamerla. Novinku Laokoon pokřtili v polovině března na úvodním večeru nového klubového večera Pulz v pražském Paláci Akropolis. O layout desky s dvanácti mravenci (odpovídá počtu skladeb na Šperku) se postarala výtvarnice Markéta Staňková.
Vyšlo 18. března na Korobushka Records.
Obal albového debutu tria Obligátne, repro: Spotify
Obligatne: Monológ spásy
Mozkem a duší tříčlenné kapely Obligatne je v Brně usazená slovenská skladatelka, zpěvačka a kytaristka Kristína Mindová. Hudebním tělem jsou pak baskytarista Štěpán Havel a bubeník Jan Čuma, který je zároveň členem skupiny mmnk. Původně sólový projekt Kateřiny spadající do kategorie bedroom písničkářství se v trojici rozrostl na kapelu operující mezi jazzem, soulem a indie popem. Svůj debut Monológ spásy trojice Obligatne v tiskové zprávě připodobňuje ke „kapelám Alfa Mist nebo k českým Nerez, zatímco hluboce osobní texty se dotýkají podobných témat, které otevírá Courtney Barnett nebo Father John Misty“. Obligatne desku pokřtili na konci března, v červenci je čeká vystoupení na Full Moon Stage na Colours of Ostrava.
Vyšlo 18. března u Kabinet Records.