Nastražené uši. Březnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly
Pětice nahrávek, které se objevily na alternativní scéně v březnu letošního roku. Vybírají organizátoři hudebních cen Vinyla – jejich pravidelný měsíční přehled chce napomáhat lepší orientaci v tom, co tento segment nabízí.
Obal alba Why Is This Happening To You? kapely Fotbal, repro: Bandcamp
Fotbal: Why Is This Happening To You?
V jihočeské čtveřici Fotbal se potkali Dojč a Markéta Košařová, členové skupiny Kidney Trauma, s Vencákem ze Sýček a s kytaristou Jakubem Šimanským, který však v tomhle „mužstvu“ hraje na bicí. Čtyři roky po debutu Moon Landing Revival publikoval nyní Fotbal své druhé album – Why Is This Happening To You?. Posluchače opět zavádí do žánru shoegaze, tentokrát doplněného o no wave vsuvky, syntezátory a také čistější vokály i uhlazenější kytarové linky. O nový zvuk se postaral rakouský muzikant a producent žijící v Brně Nichi Mlebom. Nahrávání se odehrávalo střídavě v Českých Budějovicích a v Brně, master si vzal na starost Wolfgang Möstl. Kromě digitální verze bude nahrávka dostupná na dvanáctipalcovém vinylu, v dubnu přibude ještě kazeta.
Vyšlo 16. března na Korobushka Records.
Obal kompilace Little Too Emotional, repro: Bandcamp
Různí: Little Too Emotional
Nedávno založený label LTE, propojený s komunitou kolem klubu Ankali, přichází s další kompilací pražských nebo v hlavním městě usazených hudebníků pohybujících se v krajinách experimentální elektroniky. Na sampleru jsou zařazeni například Qow alias interdisciplinární umělec Omar El Sadek s egyptskými kořeny, v Londýně usazená zvuková umělkyně a skladatelka Avsluta (Lucie Štěpánková) nebo Servicebot (dříve jako Kadaver), známý z brněnské Herny. „Vytváření kompilace se někdy zdá jako vytrhávání malých kousků z větších částí díla, jen aby je složilo zpět do celku. Zatímco jsme se snažili všechny tyto nesourodé kousky převést do většího celku, který dobře drží pohromadě, je cítit, že ty menší kousky byly, jsou nebo budou součástí něčeho většího, dokonce mnohem většího,“ dočteme se v textu k čtvrtému titulu značky LTE.
Vyšlo 16. března na značce LTE.
Obal alba Kings of the Weaklings skupiny Nylon Jail, repro: Indies Scope
Nylon Jail: Kings of the Weaklings
Skupina Nylon Jail vloni oslavila desáté narozeniny. K začátku druhé dekády své existence si nadělila třetí studiové album. Z autorského hlediska jde trochu o výlet časem, neboť kromě nových songů album obsahuje i písně, které kapela dokončila i deset let poté, co začaly vznikat. Album Kings of Weaklings má typický rockový sound okořeněný country a elektronikou; písním samozřejmě vládne nezaměnitelný chraplák zpěváka Jiřiny Jiráka. Autorská dvojice Jirák a Roman Vičík si na natáčení pozvala řadu hostů, například Romana Víchu (Farna), Jakuba Vejnara (Hudba Praha), Antonína Dlapu (Prago Union), Michaelu Štaffovou nebo Adrianu Asseff Rodriguez (Duende). „Hlavním tématem je pro mě nejistota doby, ve které vznikala. Nemožnost ovládnout situaci, protože hybatelem jsou síly mocnější než vůle. A naší reakcí na všechny ty věci kolem, které nás přesahují a které byly donedávna ve světě fantazie, je hořkosladká, opulentní oslava narozenin. Hořkosladká, ale do plnejch!“ říká o desce Roman Vičík. Produkce se ve svém studiu jáMOR ujal Ondřej Ježek.
Vyšlo 17. března na Indies Scope.
Obal Ankiho nahrávky EU Passport Karaoke EP, repro: Spotify
Anki: EU Passport Karaoke EP
Za své první česky rapované album No More Drama si vinohradský rapper Anki odnesl vloni nominaci na Vinylu v kategorii Album roku. Letošní novinka EU Passport Karaoke EP je mnohem jiná. Namísto ohlížení se do neradostné minulosti Anki nyní plně žije přítomností, anebo hledí do budoucnosti. Rapuje o tom, jak se mu daří skvěle a „nežije v kleci“. K novým tématům sedí i změna beatů, které jsou rovné a směřují na taneční parkety. „EU lifestyle, nemusím se otáčet / nemusím se začleňovat, můžu jenom chlastat,“ rapuje v titulní skladbě. Nahrávka je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem. „Pas na EP představuje možnost volného pohybu a v konečném důsledku jednoduše snít,“ dočteme se v průvodním textu nahrávky, která má pro tvorbu autora typickou „tenkou“ stopáž (zastoupených šest skladeb „ípíčka“ má v úhrnu necelých patnáct minut!). Anki debutoval roku 2020 na vietnamsky rapovaném albu Saigon Stories.
Vyšlo 27. března vlastním nákladem.
Obal třetího alba písničkářky Amelie Siby, které nese název Gently Double A, repro: Bandcamp
Amelie Siba: Gently Double A
Naděje, aktivní sebepéče a hledání sebedůvěry ve světě, který na nás často klade přílišné nároky, to jsou hlavní témata třetí studiové desky pražské písničkářky Amelie Siba. Nahrávka začala vznikat počátkem loňského roku, kdy Siba opustila Prahu a s ní i své špatné životní návyky a zacyklené myšlenky. Odletěla do Anglie k babičce na vesnici, kde v bezpečí svého starého dětského pokojíku a bezčasí venkova začala psát písně, které kreslí nové emoční mapy. Na albu Gently Double A je slyšet naštvanost, otevřenost, ale i naděje v nalezení lepšího já a nové začátky. Zvuk nahrávky ovlivnil fakt, že vznikala na koleně – žádné profesionální studio, jen kytara, mikrofon, zvuková karta a zachycení prchavých momentů. Na postprodukci a mixech se podílel Kryštof Kříček (Please the Trees, Kurisutaru), který byl v roli producenta předchozí desky Love Cowboys z konce roku 2021. Album Gently Double A pokřtí Amelie Siba 15. dubna v pražském TJ Sokol Karlín. V Brně se deska bude křtít o pět dní později v Kabinetě múz, kde zahraje i Black Tar Jesus.
Vyšlo 31. března na značce Day After.