Nastražené uši. Únorové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly

Vinyla únor 2023
repro: ČT art

Obal alba Toyoty Vangelise Obal alba Toyoty Vangelise Výklopný světlomety, vizuální identitu mu dodal Olbram Pavlíček, repro: Bandcamp

Toyota Vangelis: Výklopný světlomety

Toyota Vangelis je hudební alter ego Václava Pelouška, zakladatele brněnské značky Bastl Instruments, v níž je hlavním designérem elektronických hudebních nástrojů. Coby Toyota Vangelis vystupuje Peloušek od roku 2018. Výklopný světlomety jsou jeho albovým debutem a vychází výhradně v digitální podobě. „Na desce praktikuji fiktivní projížďky autem – mentální scrolling ve vzpomínkách a do hloubi nitra. Zvuky i hudební styly se zde míhají jako siluety budov ve zpětném zrcátku a já se snažím přijít na to, kdo vlastně jsem,“ říká Toyota Vangelis. Na Výklopný světlomety si pozval řadu hostů – na produkci a sound designu alba kooperoval s producentem Oliverem Torrem, ve skladbách se objevují Tokyo Drift, Klara Wodehn, Wierdsky nebo slovinská umělkyně Zevin. O mastering se postaral Jan Macháček (Ancestral Vision) a vizuální identitu albu dodal Olbram Pavlíček.

Vyšlo 3. února na Full Moon Forum / Future jiskří

Obal alba Let Yours Be the Last Burning Heart Obal alba Let Yours Be the Last Burning Heart písničkářky jménem Ivy Z, repro: Bandcamp

Ivy Z: Let Yours Be the Last Burning Heart

Lo-fi písničkářka Ivy Z – to je Lenka Zbořilová, známá ze skupin Billow a Strangers in the City. Její sólová tvorba je minimalistická a emočně vypjatá a odkazuje na žánr slowcore. Sama začala psát písničky během pandemie, kdy se po letech vrátila ke klavíru a zadala si úkol napsat a natočit jednu píseň za týden. Z nich vznikl předloni publikovaný sólový debut Under a Red Moon, Pt. 1 & Pt. 2. Psaní nyní vydaného alba Let Yours Be the Last Burning Heart začalo skladbou illusion (autorka názvy písní píše malými písmeny). „Nastolila jsem temnější atmosféru, kterou jsem zamýšlela ponechat na celé desce, což se nakonec i podařilo. Základ všech skladeb vznikl na klavíru – kromě písně a thousand kites, která je složená na kytaru. Textově jsem vycházela ze světa, do něhož mám tendenci utíkat v období pochmurných lednových dnů – svět možná ještě pochmurnější, ale sama ho vnímám spíš jako místo, které svým chladem dokáže v člověku vzbudit cit, ať už je jakýkoliv,“ říká k desce Zbořilová. Na albu Let Yours Be the Last Burning Heart spolupracoval – produkčně a částečně skladatelsky – Jakub Zbořil (Billow, Strangers in the City).

Vyšlo 3. února na značce Korobushka Records

Post hudba Obal čtvrtého alba post-hudby My všichni tady a teď, repro: Bandcamp

Post-hudba: My všichni tady a teď

Songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen tvoří těleso zvané post-hudba. Na pražské alternativní scéně se pohybují už dekádu, My všichni tady a teď je jejich čtvrté album. Na tom předešlém se dvojice věnovala životu uvnitř velkoměsta zasaženého globální pandemií, nová deska volně navazuje – na ploše deseti skladeb mluví o snaze vyrovnat se se světem, který už nikdy nebude jako dřív. Songy vznikaly „postaru“ s kytarou a stojí na silných melodiích obalených současnou produkcí, v níž se kytary kříží s tanečními beaty, ozvěnami UK garage i přetrvávajícími vlivy hyperpopu, hardcore a indie folku. „Vlastně je to nejvíc politická věc, kterou jsme kdy udělali,“ tvrdí songwriter Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen. „Ve výsledku tam převládá smutek a snaha o nalezení nějakýho coping mechanismu. Planeta hoří, v našich městech mají auta víc práv než polovina jejich obyvatel, na dovolený se očekává, že budeš stejně k dispozici, a samotná možnost zaplatit každej měsíc nájem se mění v luxus. V normálním světě by tohle album nikdy nevzniklo,“ dodává dvojice.

Vyšlo 13. února na značce Bad Names.

obal alba Obal alba Široko daleko kladenské kapely Zrní, repro: Web kapely

Zrní: Široko daleko

Kladenská skupina Zrní učinila sedmý zářez do své diskografie – album Široko daleko. Tentokrát nahrávka neobsahuje téměř žádné samply ani elektroniku, je plná života a odkazů na šedesátkové kapely, které Zrní poslouchali v začátcích, kdy ještě hráli na ulici. „Na týhle desce jsme zužitkovali všechny svoje dosavadní muzikantský zkušenosti a vrátili se zpátky někam tam, kde jsme začínali, když jsme kapelu zakládali. Tehdy to byla čirá euforie z hraní a z kamarádství, touha skládat veselý hipísácký písničky, šířit radost ze života. Kladenský děti květin. A to je duch i tohohle alba,“ sdělují Zrní o albu, jež s nimi natáčel Ondřej Ježek. Od března Zrní s deskou vyráží na turné, jehož vyvrcholením budou podzimní křty 26. října na brněnské Flédě a 1. listopadu v pražském Lucerna Music Baru.

Vyšlo 17. února vlastním nákladem skupiny.

obal alba Jesnou Obal alba Jesnou jesenického písničkáře Zapomněljsem, repro: Facebook umělce

Zapomělsem: Jesnou

Jesenický písničkář Aleš Macenauer alias Zapomělsem přichází po dvou letech s novou deskou, pojmenoval ji Jesnou. Skladby formou kolážových střípků vypráví o zapáleném nočním městě, nad nímž létají kosmické lodě, o vnitroblocích, do nichž padají hvězdy, a nad nimiž duchové na střechách šeptají, že budeme opilý. Zapomělsem předkládá momenty magického realismu v době všudypřítomného cynismu. Zvukově hravá deska vychází z indie-folkových kořenů, je však zabalená do elektronických aranží. Mixoval Tomáš Havlen z post-hudby. „Pracovní koncept dlouho byl ‚soft techno hard feelings‘, ale vylezlo z toho spíš smutný disko,“ praví Zapomělsem o své novince.

Vyšlo 22. února na značce Indies MG.

Související