Nastražené uši. Červnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly
Pětice nahrávek, které se objevily na více či méně alternativní scéně v červnu letošního roku. Vybírají organizátoři hudebních cen Vinyla – jejich pravidelný měsíční přehled chce napomáhat orientaci v tom, co tento segment nabízí. Tentokrát je to v úhrnu kombinace hédonismu, skepse i klidu.
Obal desky Puhoy, který si hudebník Hello Incognito vytvořil sám (to ovšem pod jménem Oliver W. Quinn), repro: Bandcamp
Hello Incognito: Puhoy
Excentrický pokojíčkový písničkář, který rád utrácí peníze za divné hudební nástroje a miluje surreálný animovaný seriál Adventure Time. Zlínský hudebník Hello Incognito po jedné jeho epizodě pojmenoval svoji druhou studiovou desku. Puhoy je bizarní svět, který svému kamarádovi Finnovi vyrobil jeho kouzelný pes Jake – a Hello Incognito ho na nové desce zhudebňuje. Dříve vystupoval jako Oliver; pod jménem Hello Incognito debutoval předloni titulem Greenhorn, jenž díky slovenskému kazetovému labelu Z Records sklidil i slušné ohlasy v zahraničí. Druhá studiová deska Puhoy vychází rovněž na kazetě, tentokrát společnými silami Korobushka Records a Bughead Records. Cover si protagonista vytvořil sám, na mixu a masteru spolupracoval Vincent Stránský. V létě zahraje Hello Incognito mimo jiné i na festivalu Beseda u Bigbítu.
Vyšlo 7. června na Bughead a Korobushka.
Obal alba Space Lopata, repro: Ty Nikdy
Strýc Nory a Idea: Space Lopata
Pražský rapper Strýc Nory dělá hudbu už víc než pět let, ale poprvé se výrazněji ukázal předloni na singlu Nemám čas RMX s kolegou Painem. Na konci téhož roku vydal mixtape Nejsem dítě, pak hostoval na deskách Oriona a Idey, který ho následně získal pro svůj label nazvaný Ty Nikdy. Tam se vloni objevilo společné EP Idea x Strýc Nory a aktuálně i debutová deska Space Lopata. Idea ji kompletně produkoval a dá se tak považovat za jejich společné dílo. Oldschoolové beaty doplňuje Strýc Nory svým bravurním rapem, jímž vytváří postavu pouličního flákače kašlajícího na rady, jak správně naložit se svým životem. Strýc Nory desku propagoval klipy Kdo je Nory? a Silueta Prahy. Křest proběhne 13. července v pražském multifunkčním prostoru Bike_Jesus.
Vyšlo 16. června na Ty Nikdy.
Fotografii na obal nahrávky Basic Living vyfotila Julie Hrnčířová, repro: Bandcamp
dné: Basic Living
Ondřej Holý alias dné obdržel Vinylu už za své debutové album These Semi Feelings, They Are Everywhere z roku 2016. Sedm let poté vydává následovníka Basic Living a to na globální platformě Platoon starající se o nezávislé hudebníky. „Basic Living je ve zkratce o tom, že jste doma, koukáte na You Tube a život je ok,“ říká dné. Album podle něj slouží i jako protilék vůči umění, které se zabývá „koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Všechno to jsou validní zdroje pro umění, jen jsem chtěl udělat písně o tom, co se děje mezi tím,“ prohlašuje v tiskové zprávě. Čisté ambientní pasáže se na Basic Living prolínají se samplovanými i zpívanými hlasy, vintage syntezátory a nástroji vážné hudby až k midwest emo kytarám. Velký důraz je kladen na organické beaty, šumivé samply a lo-fi estetiku. Na albu se mimo jiné podíleli FVLCRVM či Floex. O mix se postaral dné společně s Aid Kidem. Fotografii na obal vyfotila Julie Hrnčířová. Dné práci na druhé desce kombinoval se skládáním hudby pro film a televizi – Nic jako dřív (2017), krátký film Ostrov Svobody (2022) a televizní sérii ČT Pět let (2022).
Vyšlo 19. června na Platoo.
Obal desky V nebi je zle stojí na reprodukci díla Laury Karmazínové, repro: Bandcamp
Neue Welt: V nebi je zle
Skupina Neue Welt míchá odkaz tuzemského undergroundu s aktuálním děním na britské nezávislé scéně. V intenzivních epických skladbách můžete slyšet Psí Vojáky i Black Country, New Road nebo třeba Jeffa Buckleyho. Skupina vznikla kolem Vánoc 2020 jako akustický projekt hledající ve folku čistý, jednoduchý a upřímný zvuk. Brzy ovšem přibyly bicí a následně i elektrické nástroje a písně se začaly komplikovat a prodlužovat. Neue Welt hrají v sestavě Jeník Kosatík (bicí), Erik Váňa (basa), Maya Tongiani (housle, kytara a vokál) a Ruben Tongiani (klavír, kytara a druhý vokál). Své debutové EP Kudzu nahráli Neue Welt svépomocí ve zkušebně a vydali začátkem loňského roku. Albová novinka už vznikala profesionálněji v Tropical Cell studiu v pražských Kasárnách Karlín. Podle slov kapely má deska „svoji porci love-songů, hate-songů, skladbu o apatii, o tom, jak se ukázněně chovat v lese, o nemožnosti vystoupit z vlastní hlavy a zpoza vlastních očí“. O vydání alba se postaralo vydavatelství Korobushka Records. Neue Welt v létě zahrají třeba na Moody Moon Noize v Chomutově.
Vyšlo 23. června na Korobushka Records.
Obal desky Party in Prague, repro: YouTube
MAT213: Party in Prague
Pražský hudebník MAT213 už několik let publikuje na Bandcampu experimentální popové desky a vloni konečně vystřelil díky chytlavému tanečnímu singlu 7teen. V únoru získal Vinylu v kategorii Objev roku a posbíral i další hudební ceny. V podobném hyperpopovém duchu jako 7een se nese i jeho albová novinka Party in Prague, která vychází právě včas na „letní trh“. Desku představil klipový singl Party in the Prague střílející si z hédonismu nočního velkoměsta, na desce jsou ke slyšení i další autotuneové hymny jako Ave nebo Don Don a také meta-pohled na vlastní kariéru v 1000views. „Jediný co bych si přál je, abyste udělali bordel, nic víc ani nechci,“ vzkazuje Mat213 fanouškům na Instagramu a jako obyčejně si i novou desku nahrál kompletně sám. Mix a master udělal Tomáš Havlen, vydání se ujala společnost Championship Music. Kromě jiných festivalů se Mat213 v létě objeví třeba na Besedě u Bigbítu.
Vyšlo 23. června na Championship Music.