Nastražené uši. Květnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly
Opět je tu pravidelný měsíční přehled novinek, který sestavují organizátoři hudebních cen Vinyla. Mohou vám pomoci v orientaci na živelném a pro leckoho až nepřehledném poli tuzemské hudební pop alternativy.
Když si projdete anotace titulů vydaných v uplynulých týdnech, zjistíte, že k poslechu je tu várka nahrávek, která především podává zprávu o mentálním nastavení, respektive o psychických stavech dvacátníků a třicátníků.
Obal Mlhoviny kapely Krajina Ró; autorem výtvarného motivu je Jakub Čermák, graficky obal a booklet upravil Jan Břenek, repro: ČT art
Krajina Ró: Mlhoviny
V projektu Krajina Ró se potkali zkušený hudebník Michal Němec z Jablkoně s triem The BladderStones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Nyní mají druhé studiové album Mlhoviny. S kapelou je natáčel Ondřej Ježek ve svém studiu Jámor. „Mlhoviny jsou albem barevným, místy rockově úderným, jinde zase až romanticky křehkým, ale především albem písničkovým,“ vzkazuje tisková zpráva k desce. Prvotním impulsem pro tvorbu Krajiny Ró byl dialog Michala Němce a o dvě generace mladšího kytaristy Tomáše Frolíka. Debutovali v roce 2020 deskou Hotel Blázen. „Na první desce jsme se s Michalem ještě očuchávali, postupně jsem ale po jeho boku autorsky vyrostl. V té obrovské databázi připravených riffů mi pomohl se zorientovat, vybrat to pravé a umožnit mně posunout to dál. Hudbu jsem díky němu začal vnímat z širší perspektivy,“ říká Tomáš Frolík. K textům na nové desce přispěla také Anna Břenková, na aranžích skladeb se podílela celá kapela. Křest alba Mlhoviny je naplánován na 20. září 2023 do pražského Paláce Akropolis.
Vyšlo 28. dubna na Indies Scope.
Obal alba Napořád skupiny Zmar; výtvarnou podobu mu vtiskl Petr Bláha, repro: Bandcamp
Zmar: Napořád
Dark-hardcorová čtveřice Zmar vydala své druhé studiové album Napořád u kanadského labelu Zegema Beach a německé distribuce Dingleberry. Deska textově reaguje na sociální problémy současnosti, zejména nárůst ultrakonzervativních hnutí a zločinů z nenávisti a všudypřítomný zmar posledních covidových a válečných let. „Pražská kapela míchá skrmz s apokalyptickým black metalem a post-rockem a hudbu, která má domov ve sklepích, nafukují do rozměrů filmového bijáku, aniž by kompromitovali její zuřivou intenzitu,“ napsal o desce americký portál Stereogum. Album s kapelou nahrával Jaroslav Příhoda, masteroval Amák Golden. Obal desky má na svědomí Petr Bláha. Album propagovalo video k singlu Báječné místo. ZMAR podpoří novou desku sérií koncertů po Evropě se spřátelenými Nulajednanulanula. V Praze vystoupí v Café na půl cesty s Ostraca a Nidare 23. července.
Vyšlo 10. května na Zegema Beach / Dingleberry.
Udělám si všechno sám, včetně fotografie a grafické úpravy obalu čili album Introverti zemřou sami tvůrce, který si říká Moonspotter, vlastním jménem Petr Adamec, repro: Bandcamp
Moonspotter: Introverti zemřou sami
Moonspotter je hudebním projektem audio-vizuálního umělce, designéra a reklamního režiséra Petra Adamce, dříve známého pod pseudonymem Subject Lost. Experimentální beaty zůstaly, nově k nim Adamec přidává melancholické české texty. Deska prozkoumává téma introvertního pohledu na svět. V jedenácti skladbách kombinuje trip-hop, dub, shoegaze a post-rock, ale především – objevuje limity vlastního hlasu, stejně jako to, kam se dá zajít v textech, aniž by se musel opírat o klišé současné hudby. „Každý track je složený tak, aby se na něj dalo pomalu tančit po bytě a zároveň pochybovat o sobě a být s tím naprosto v pořádku,“ dočteme se v tiskové zprávě. Na nahrávce Introverti zemřou sami si Moonspotter obstaral úplně všechno – od hudby a produkce přes master a mix až po obal. Žádný div, že nahrávka vychází na jeho labelu The Little Universe.
Vyšlo 15. května na The Little Universe.
Obal Pozdravů z polepšovny, albového debutu indie-popové písničkářky Anny Vaverkové, repro: Bandcamp
Anna Vaverková: Pozdravy z polepšovny
Indie-popová písničkářka Anna Vaverková debutuje dlouhohrajícím albem Pozdravy z polepšovny. Na brněnském labelu Kabinet Records vyšlo v digitálním formátu poslední květnový pátek, na vinylu se objeví v listopadu. Album vznikalo v průběhu roku 2022 v berlínském nahrávacím studiu L.A. Recordings za finanční podpory německého fondu Initiative Musik. Ve studiu byl společníkem Anny Vaverkové producent Liam Blomqvist. Nahrávku doprovází témata a pocity nejistoty a obav, které odkazují na politické dění z počátku roku 2022. Nicméně nahrávka postupuje od nihilismu a závanu dadaismu až ke znovupoznání lásky. Anna Vaverková působí v Berlíně, kde se spolužáky z univerzity BIMM Berlin dala v roce 2018 dohromady kapelu The Flavians. S tímto uskupením se podívala mimo jiné na festivaly Glastonbury nebo Reeperbahn. Během covidu začala ze stesku po domově a z nespokojenosti s texty v angličtině psát písně ve svém rodném jazyce. Její debutové EP Roztomilá Holka (2022) jí vyneslo nominace na tři hudební ceny – Vinyla pro objev roku, Apollo pro nejlepší singl roku 2022 a Ceny Anděl v kategorii Alternativa a Elektronika.
Vyšlo 26. května na Kabinet Records.
Jakub Daněk je autorem obalu alba Esoteric Garden producenta a rappera jménem Bols/slob, repro: Bandcamp
Bols/slob: Esoteric Garden
Pražský producent a rapper Bols/slob přichází s albem Esoteric Garden, o něž se postaral berlínský label Soul Feeder. Nahrávka reflektuje jeho cestu od hip hopu přes elektroniku až k hyperpopu. Bols/slob debutoval v roce 2017 nahrávkou Extravaganza a má za sebou také několik EP. Objevil se na kompilaci Future Jiskří i na desce Toyota Vangelis, spolupracoval rovněž s Viah nebo Tea Sofia. „Na své první dlouhohrající desce převrací Bols/Slob psaní hudby v ‚safe space‘, kde si může připomínat a reflektovat své minulé zkušenosti. Každá skladba na Esoteric Garden je spojená s konkrétní vzpomínkou,“ dočteme se v tiskové zprávě. Esoteric Garden je soudržný poslechový zážitek, kde jednotlivé skladby fungují jako samostatné zvukové vyprávění, ale i jako kapitoly většího, propojeného příběhu.
Vyšlo 29. května na Soul Feeder.