Nastražené uši. Dubnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly

Vinyla výběr duben 2023

Hned tři známá jména české hudební alternativy jsou zastoupena v přehledu novinek, které se v uplynulých týdnech objevily na trhu: P/\ST, Khoiba, Ohm Square. K tomu dva debuty (Divo Institute a Marie Puttnerová) a druhé album Party vynikajících lidí.

Rap bez pózy, abstraktní beaty a texty o něčem. Obal alba Tinnitus rapových experimentátorů P/\ST, repro: Bandcamp

P/\ST: Tinnitus

Rapoví experimentátoři P/\ST (@past.praha) se hlásí s novou deskou Tinnitus, která vyšla poslední březnový den. Rap bez pózy, abstraktní beaty a texty o něčem. Na jejich třetím studiovém počinu hostují 6Polnic, Cheso Kriss, Jen Hovorka a Gambrz Reprs. O mix a master se postaral GAEX, cover měli na starost Paul Gate a Patrik Borecký. Album uvedl výpravný klip k titulní skladbě. P/\ST – to jsou Dan Kranich a Ivo Sedláček. Skupina vznikla na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, kde spolu studovali. Dostali se do finále Startéru Radia Wave, v roce 2019 debutovali deskou /Expedice do vnitrobloku\ a dostali cenu za objev roku v cenách Vinyla 2019. Následujícího roku získali Cenu divadelní kritiky za hudební doprovod k inscenaci Šílený Herkules, skladby pak vyšly na druhé desce Hybris.

Vyšlo 31. března 2023 vlastním nákladem skupiny.

Obal nového alba Khoiby Vertical Urgencies. Graficky jej řešila Zuzana Lednická, využila fotografii Adély Havelkové, repro: Bandcamp

Khoiba: Vertical Urgencies

Khoiba jsou Ema Brabcová a Filip Míšek a jejich hudební projekt vloni oslavil dvacet let existence. Introvertní písničkářství desek Nice Traps a Mellow Drama patří do kánonu domácí alternativy. Po roce 2008 ovšem nastala skoro jedenáct let dlouhá pauza; vrátili se roku 2019 s eponymní deskou. Novinka Vertical Urgencies začala vznikat již v onom roce 2019, po vydání předchozí nahrávky, přípravy ale přerušila pandemie. Filip Míšek mezitím vydal druhou sólovku Unbelievable Friendship, Ema Brabcová zase začala více experimentovat s krabičkami a loopery. Natáčení pokračovalo v roce 2021, kdy Khoiba vydala singl Soklosar.

Nové album Vertical Urgencies se podle tiskové zprávy „dostává pod povrch, odemyká emoce a reakce, které byly zavřené pod pokličkou“. Název není náhodný. „Vertikalita je motiv, který se objevuje takřka v každé písni na desce,“ vysvětluje Ema Brabcová. „Představuju si procesy, co mají vertikální povahu a jsou naléhavé. Jsou to ty tělesné, které si asi každý dokáže představit, anebo ty netělesné – z podvědomí do vědomí, zaplavení emocemi, náhlé zamrznutí…“ Natáčelo se ve studiu Faust a Khoiba si vše kolem desky obstarala tradičně sama. Autorkou fotografie na obalu je Adéla Havelková.

Vyšlo 4. dubna vlastním nákladem kapely.

Fotka: Martin Nouza, grafika: Kateřina Lichnovská – to stojí v informacích k albu Je krásný Party vynikajících lidí, repro: Bandcamp

Parta vynikajících lidí: Je krásný

„Krásné, ale často krátké momenty života i změna coby nosný prvek.“ Tak charakterizuje témata své druhé studiové desky Je krásný pražská Parta vynikajících lidí. Tvoří ji šestice Zdeněk Lichnovský (zpěv a kytara), Jiří Polák (kytara), Jakub Chaba (basa), Martin Nouza (bicí), Tereza Pecháčková (zpěv) a Štěpán Růžička (klávesy). Na desce se ovšem výrazně podíleli i producenti Tomáš Havlen (post-hudba) a Tomáš Tkáč (něco něco). Na labelu Divnosti druhého jmenovaného deska vychází.

„Klasická veřejná terapie v čase, přijetí sebe sama se vším všudy,“ říká o novince frontman Zdeněk Lichnovský. Parta vynikajících lidí debutovala v roce 2020 deskou Kam chceš jít, když nejlíp je tady. Druhé album vychází nejprve digitálně, v květnu bude dostupný také vinyl. Pražský křest desky proběhne 18. května v Bike Jesus, brněnský je naplánován na 31. května do Kabinetu Múz. Kromě toho Parta vynikajících lidí chystá několik dalších koncertů, včetně festivalových setů na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice nebo na Vlčkovice festu.

Vyšlo 21. dubna na Divnosti.

Cover vyfotil Pepsi a graficky zpracoval Zdeněk Foukal – stojí v informacích k eponymnímu albovému debutu skupiny Divo Institute, repro: Bandcamp

Divo Institute: Divo Institute

Eponymním debutem se představuje čtveřice Divo Institute, v jejímž čele stojí pankáč, (prokletý) básník, zpěvák a rapper Walkman G alias Johnny Násilník. Místo rapu míří tentokrát do punkem načichlého techna, hypnotického blues a tanečního western rocku. Klíčovým slovem je tady „tranz“, do kterého mají spolu s kapelou propadnout i posluchači, a platí to jak o intenzivních koncertech, tak o domácím poslechu. Každý z dané čtveřice – Násilník, Pepsi, Domp a Kilián – pochází z jiného prostředí a scény, nicméně různě na sebe naráželi, až z toho byl společný projekt. Jeho jméno odkazuje na lucemburského dadaistu Marka Diva, na jehož kolínském domě první tři jmenovaní brigádničili, a přitom vznikla kapela. Debut Divo Institute vykrystalizoval během dvou let za covidových časů a nahrávalo se loni v červnu u Amáka v Golden Hive Studios. Autorem graficky výrazného ilustrovaného a vícestránkového bookletu, který podtrhuje vyznění alba, je Filip Smrž. Vydání alba předcházely singly Arktida, Jana a Tranz Karla Brauna. Vyšlo digitálně i na vinylu

Vyšlo 21. dubna na Kabinet Records.

Obal k albovému debutu Marie Puttnerové vytvořil Aleš Najbrt (Studio Najbrt) s využitím fotografie od Dušana Tománka, repro: Animal Music

Marie Puttnerová: Laila tov

Zpěvačka Marie Puttnerová se pohybuje na české hudební scéně už dekádu a půl. Působila v projektech Jablkoň, Půljablkoň a Zvíře jménem Podzim. Laila tov je její debutové sólové album, které natočila s britským producentem Eddie Stevensem a dvěma hudebníky, s nimiž v posledních letech vystupuje i koncertně – Martinem Novákem (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, Baromantika, David Dorůžka Trio) a Petrem Uvirou (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna La Chia). Autorsky se na něm kromě již zmíněných podílel i Vlastimil Třešňák, který je autorem čtyř textů. Deska rovněž obsahuje zhudebněnou báseň Jana Zahradníčka.

„Potřebovala jsem znovu otěhotnět, aby se kolo nahrávací mašinérie dalo do pohybu. Písně vznikaly v posledních deseti letech, stačil však jeden týden, několik e-mailů a telefonátů, abychom pak za ‚pět minut dvanáct‘ natočili to, po čem jsem tolik let ve skrytu duše toužila. Je to neuvěřitelně vzrušující jízda,“ říká Marie Puttnerová ke své debutové desce. Křtít se bude 15. května ve vršovickém Vzletu, kde budou hosty Mirek Kemel a Vladimír Javorský.

Vyšlo 28. dubna na Animal Music.

Jan Čechtický (Jan 2) a Charlotte Fairman (Charlie One) čili Ohm Square a obal jejich nového alba /0, repro: Bandcamp

Ohm Square: /0

Jan Čechtický (Jan 2) a Charlotte Fairman (Charlie One) se vrací pod hlavičkou projektu Ohm Square, jehož historie sahá hluboko do devadesátých let. Nové album vychází devět let po posledním dlouhohrajícím počinu A Curious Place Between Souls And Atoms; skupina se však příležitostně připomínala kratšími formáty, jako třeba loňským EP Can’t believe I’ve still got a headache. Na albu /0 spolupracoval klavírista Mirek Lacko a nově také elektronický hudebník Oliver Torr, který má Vinylu z roku 2021. O grafiku se postaralo Anymade Studio.

„Jedná se spíše o hořkou čokoládu z klasických bobů, než o sladkou cukrovinku…,“ prohlašují Ohm Square o nové desce, kterou jim pomohli zafinancovat fanoušci na portále Hithit. Novinku předznamenal mrazivý sci-fi klip Happy?, který natočil Jan Drozda. První křest alba je ohlášen na 12. května do brněnského Kabinetu Múz, ten pražský je zatím obklopen tajemstvím.

Vyšlo 28. dubna vlastním nákladem skupiny.

Související