Nastražené uši. Letní novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly

Vinyla výběr léto 2022
repro: ČT art

Obal EP Miss Petty Obal EP Miss Petty Slay; fotka je dílem Romany Kovacs, artwork Evy Krhutové, repro: Bandcamp

Miss Petty: Slay

Vloni získala drag queen Miss Petty nominaci na Vinylu v kategorii Objev roku. Po eponymním EP, které publikovala v červenci 2021, se skoro přesně po roce přihlásila dalším EP – nazvaným Slay. Na pětici nových skladeb Miss Petty s nadhledem řeší slávu, vztahy a jednu skladbu napsala i pro své mladší já. Pilotním singlem byla klipová skladba Mega kozy, která naznačuje, že nahrávce vládne téma sexu a body pozitivity. „Věděl jsem, že tentokrát chci využívat ještě více klasických postupů a nahrát EP, které sice je zvukově různorodé, ale jednotlivé skladby spojuje moje láska k čistému popu,“ říká David Daniel aka Miss Petty. V bonusovém remixu skladby Cool se objevují Just Karen a Play$tation Princess. Kromě digitální verze vyšlo EP na limitované edici padesáti kazet.

Vyšlo 2. července na značce Antimother.

Obal alba Hace Obal alba Hace s výtvarným řešením Kristýny Kulíkové, repro: Bandcamp

Oblaka: Hace

Výrazná postava domácí elektronické klubové scény Ladislav Zensor dříve publikoval nahrávky pod jmény Layup a Exhausted Modern. Na své aktuální nahrávce Hace se poprvé představuje coby Oblaka; album vyšlo na nedávno rozjetém pražském labelu Long Term Evolution, o nějž pečuje parta kolem klubu Ankali. „Album se inspiruje a experimentuje s různými hudebními směry a vytváří dekonstruovaný zvuk,“ dočteme se v tiskové zprávě. Hace se pohybuje mezi mechanickými klubovými beaty a zamlženou introspekcí, spolupracovaly zpěvačka Anna Coranić (LOFN) a rapperka Arleta. Jedna skladba vznikla jako kolaborace s pražským producentem Ancestral Vision. O master desky se postaral Gargle & Expel.

Vyšlo 19. července na značce Long Term Evolution (LTE).

obal alba Obal Parazit ukrajinské zpěvačky a producentky Dmitrievny; foto je dílem Jana Duriny, grafickou stránku věci řešil Martin Czeller, repro: Bandcamp

Dmitrievna: Parazit

V české metropoli usazená zpěvačka a producentka ukrajinského původu Dmitrievna strávila své formativní roky v Berlíně, kde v sobě probudila hudební tvorbu. Od té doby hrdě tančí na hraně tvrdého techna a popu. Rané nahrávky sahají do jara 2017, následovala EP Hystericus (2018) a Eterno Retorno (2020). Na konci letošního července publikovala albový debut Parazit, který kompletně nazpívala v češtině. Elektronické beaty se tady kříží s vokálem a křišťálovými melodiemi. Kromě digitální verze vychází Parazit na kompaktním disku, který obsahuje booklet s fotografiemi od Jana Duriny a designem Martina Czellera. Album se křtilo 4. srpna v klubu Bike Jesus na pražské Štvanici.

Vyšlo 28. července vlastním nákladem autorky.

obal alba Obal EP Šklabuník (my jellyfish) s výtvarným řešením Terezy Dostálové, repro: Bandcamp

Josefína Dusk: Šklabuník (my jellyfish)

„Nadrzlý sci-fi fetish synth pop“ – tak popisuje svůj styl hudebnice Josefina Dusk. Čtveřice pěti anglicky zpívaných písní na novinkovém EP Šklabuník (my jellyfish) je – jako už tradičně – čistě prací Dusk samotné. Jen v titulní skladbě se ve zpěvu přidaly Amálie Cuplová a Tereza Miškaříková. „Pár dalších písniček o lepkavých myšlenkách a podprahovém strachu,“ popisuje Dusk desku na svém Bancampu. Nynější EP navazuje na rok starý počin Virtues of the Necessary. Šklabuník se křtil začátku srpna společně s výše zmíněnou novinkou Dmitrievny.

Vyšlo 4. srpna na Bandcampu hudebnice.

obal alba Obal alba Anderson skupiny Tamara s kresbou, u níž je autorství označeno příjmením Magdalena, repro: Bandcamp

Tamara: Anderson

Pětice Tamara na sebe výrazně upozornila na jaře 2020 singly Kiddos a Arizona. Na albovém debutu Anderson pracovali víc než rok. Nahrávka zachycuje nadšení i zklamání z přátelství a rodinných vztahů, neopětovaných či vyčpělých lásek. „Anderson vychází z potřeby zachytit efemérnost pocitů zdrcení či přehnané radosti zažívaných v každodenním životě. V textech se vynořuje i pocit bezmoci z nemožnosti ovlivnit fungování světa, který se objevuje na pozadí komentářů k všedním banalitám,“ tvrdí tisková zpráva. Nahrávku Anderson mixoval kytarista Štěpán Oves a master provedl Dominik Garajský. Cover alba vytvořila Magdalena Uhlířová. Autorkami textů jsou Natálie Rajnišová a Magdalena Uhlířová. Julie Hrnčířová se postarala o fotografie. Klip ke skladbě Western natočil režisér Alan Sýs. Debut Tamary se křtil 6. září v klubu Underdogs‘ na pražském Smíchově.

Vyšlo 11. srpna vlastním nákladem skupiny.

Související