Navštivte architektonické skvosty, novostavby i technické památky
Festival Open House Praha 2022
Po necelém roce se v Praze a Brně opět otevřou běžně nepřístupné prostory. Festival Open House Praha proběhne již tento víkend, 21. a 22. května, a nabídne prohlídky v celkem 101 nejrůznějších objektech, takže na své si přijde skutečně každý.
Letošní program festivalu Open House Praha je věnovaný připomínce jubilea narození několika významných architektů působících v českých zemích. Jedním z nich je i slovinský architekt Jože Plečnik, který by v lednu oslavil 150 let od svého narození. Při této příležitosti se budou moci návštěvníci o víkendu podívat nejen do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. Pozornost jsme věnovali také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplynulo 200 let. Zveme k návštěvě několika jeho pražských realizací – například Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici. V březnu před 140 lety se narodil také architekt Pavel Janák, proto jsou v programu zastoupeny stavby z jeho různých životních období: EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, nedaleký klubový dům Autoklubu ČR nebo Palác Adria.
Mezi nově zpřístupněné stavby patří například libeňská sokolovna a blízký kostel sv. Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavenou v secesním stylu na našem území. Poprvé se otevře kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf – dnes I. P. Pavlova 5, kde se lidé dostanou až na střešní terasu s nádhernými výhledy na město. Návštěvníci se také dozví více o připravovaném návrhu revitalizace usedlosti Cibulka nebo o novostavbě studentských kolejí The Fizz Prague v pražských Holešovicích. Lidé budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera. Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích. Nově se otevře také několik objektů ve Zbraslavi a Komořanech jako bývalá prádelna, Husův sbor, zvonárna či areál Českého hydrometeorologického ústavu.
Mottem festivalu je jako každoročně „Architektura pro všechny“. Prohlídky budov jsou určené pro širokou veřejnost včetně rodin s dětmi a osob s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením, pro které jsou připraveny speciální prohlídky. Vstup do všech otevřených budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace s jednou výjimkou (Thunovský palác). Seznam všech otevřených budov je zveřejněn na webových stránkách festivalu.
O následujícím víkendu 28. – 29. května proběhne stejně koncipovaná akce také v Brně. Open House Brno nabídne prohlídky několika desítek budov po celé moravské metropoli a několik i v jejím bezprostředním okolí. Část prohlídek bude komentovaná.
Návštěvníci se mohou těšit například na zákulisí pěti ikonických brněnských hotelů, cyklo prohlídku překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným a tři pohledy na to, jak se architektura potkává s hudebním uměním, včetně koncertu. Bezplatné vstupenky je třeba si dopředu zarezervovat, což je možné ode dneška. Více zde.
Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 . Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London a která propojuje Prahu se zakladatelským městem. Mezinárodní síť Open House Worldwide sdružuje 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají.