Skandál na Britské poště, 120 let Wericha a ten drzoun Almodóvar
ČT art v týdnu od 3. února
Tento týden na Artu startuje série Pan Bates versus Britská pošta, natočená podle skutečné události: Před zhruba dvaceti lety byly stovky vedoucích poboček Britské pošty neprávem obviněny z podvodu. Boj za spravedlnost vyústil ve skandál! Tento týden si také připomeneme, že nás už 120 let baví Jan Werich. A k vidění bude i portrét režiséra Pedra Almodóvara.
Pondělí 3. února, 20:15
Těžká Barbora
1960, 126 minut, režie: Miloslav Zachata, Jiří Nesvadba
Herec a dramatik Jan Werich (1905–1980) by se letos 6. února dožil 120 let. Při té příležitosti vysílá ČT Art v tomto týdnu několik pořadů. Hned v pondělí jde o záznam legendárního představení Divadla ABC z roku 1960, v němž po boku Jana Wericha exceloval Miroslav Horníček (1918–2003). Jednalo se o obnovenou premiéru hry Těžká Barbora autorské trojice Voskovec – Werich – Ježek, která měla premiéru v roce 1937 na scéně Osvobozeného divadla. Herecké osobnosti (Jiřina Bohdalová, Stanislav Fišer, Lubomír Kostelka a další) doprovázel naživo Orchestr Karla Vlacha se známými písničkami (Vy nevíte, co je středověk, Holduj tanci, pohybu a další). Nadčasovost dodaly příběhu zejména předscény Wericha s Horníčkem. Unikátní záznam byl v České televizi zrekonstruován v devadesátých letech.
Art odvysílá také několik miniatur s Janem Werichem. Ve středu 5. února ve 20:15 to je komedie Uspořená libra z roku 1963 v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka, v níž se představí po Werichově boku Jiří Sovák a Stella Zázvorková. Tentýž den od 20:50 se pak Werich se Zázvorkovou objeví v televizní adaptaci komedie A. P. Čechova Medvěd z roku 1961 o osudovém setkání nerudného statkáře a svérázné dlužnice v režii Martina Friče.
Jan Werich, Jiří Sovák a Stella Zázvorková v komedii Uspořená lira, zdroj: Archiv ČT
Úterý 4. února, 22:10
Pan Bates versus Britská pošta (1/4)
2023, 46 minut, režie: James Strong
Britská minisérie s uznávaným anglickým hercem Tobym Jonesem v hlavní roli je dramatizací skutečného skandálu Britské pošty, kdy byly kvůli chybnému počítačovému systému stovky vedoucích lokálních poštovních poboček neprávem obviněny z krádeže, podvodu a falešného účetnictví. Série sleduje jejich mnohaletý boj o dosažení spravedlnosti. K tomu přispěla i premiéra seriálu v lednu 2024, po níž v Británii následovala mediální, společenská i politická bouře a kdy se ke skandálu na půdě britského parlamentu vyjadřoval i tehdejší premiér Rishi Sunak.
Plakát k minisérii Pan Bates versus Britská pošta, foto: Archiv ČT
Čtvrtek 6. února, 22:00
Pedro Almodóvar, drzoun z La Mancha
2023, 60 minut, režie: Catherine Ulmer
Napsat stručnou informaci o provokativním španělském režisérovi Pedru Almodóvarovi (* 1949) je nemožné. Francouzský dokument ale na ploše necelé hodiny dokáže načrtnout pestrou, složitou, a přece průzračnou cestu od maminčina chlapce ze španělského venkova přes rebela a výraznou osobnost madridské kontrakultury až po legendu světové kinematografie. Někteří kritici říkají, že Almodóvarovy snímky jsou čím dál temnější: Důkazem budiž jeho zatím poslední film Vedlejší pokoj, který pojednává o dobrovolném odchodu ze světa.
Pedro Almodóvar při natáčení, foto: Archiv ČT
Pátek 7. února, 21:25
Kraftwerk: Pop Art
2013, 59 minut, režie: Hannes Rossacher, Simon Witter
Dokumentární portrét německých průkopníků elektronického popu. Uznávaná kapela Kraftwerk vznikla v Porýní koncem šedesátých let. Samotářští mladíci svým originálním industriálním zvukem inspirovali nespočet dalších umělců po celém světě. Příběh skupiny dokreslují v dokumentu nejen archivní záběry sahající až do roku 1970, ale také výpovědi blízkých spolupracovníků kapely i hvězd, které hudba německé legendy ovlivnila. O své vzpomínky se podělí třeba průkopník techna Derrick May, zakladatel skupiny Can Holgera Czukay, fotograf skupiny Peter Boettcher nebo kurátorka Tate Modern Caroline Woodová. Právě ukázky z vystoupení kapely Kraftwerk v této londýnské galerii dotváří celkové vyznění dokumentu.
Koncert skupiny Kraftwerk, foto: Archiv ČT
Sobota 8. února, 20:15
Až přijde kocour
1963, 99 minut, režie: Vojtěch Jasný
Dnes už filmová klasika s Janem Werichem v dvojroli kouzelníka a vypravěče a Emilií Vášáryovou v roli krásné akrobatky Diany. Snímek Až přijde kocour je moderní pohádkou pro dospělé o kouzelném kocourovi a jeho brýlích, s nimiž se lidé zbarví podle svých charakterů a skutků. Lháři a farizejové zfialovějí, zloději zešedivějí, nevěrnice a nevěrníci zežloutnou – a zamilovaní zčervenají. Jan Werich se podílel i na dialozích snímku, který byl oceněn mimo jiné Zvláštní cenou poroty na MFF v Cannes. Vojtěch Jasný dostal také v roce 1963 TRILOBIT za režii, Jaroslav Kučera za kameru a Svatopluk Havelka za hudbu.
Emília Vášáryová a Jan Werich ve filmu Až přijde kocour, foto: Archiv ČT
Sobota 8. února, 21:55
Hvězdy stříbrného plátna: Shirley MacLaineová
2011, 43 minut, režie: Lyndy Saville
Britský dokumentární cyklus se tentokrát zaměří na život a tvorbu hollywoodské herečky Shirley MacLeanové. Byla sestrou někdejšího filmového milovníka Warrena Beattyho. Světovou proslulost získala za ztvárnění pařížské prostitutky ve snímku Sladká Irma, kde si zahrála po boku Jacka Lemmona; za roli obdržela Stříbrného medvěda na festivalu v Berlíně. Na Oscara si ale populární komička musela počkat: získala jej až v roce 1983 za ztvárnění matky v melodramatu Cena za něžnost. Také dnes se MacLaineová ráda vrací ke komediím, ale je zároveň považována za vynikající dramatickou herečku. Vše dohromady zúročila ve filmu Pohlednice z Hollywoodu, kde si zahrála stárnoucí hvězdu, jež má problematický vztah se svou labilní dcerou.
Shirley MacLeanová, foto: Archiv ČT
Neděle 9. února, 20:15
Velká noc Opery
1958, 110 minut
Záznam slavnostního koncertu řecké sopranistky Marie Callas (1923–1977) na scéně pařížského Palais Garnier, kde představila árie z italského repertoáru. Výjimečnost události potvrzují celebrity v obecenstvu, kde nechybí herečky a herci Brigitte Bardotová, Martine Carolová či Gérad Philipe, režisér a komik Charlie Chaplin, dramatik Marcel Achard, spisovatelka Louise de Vilmorin, šansoniérky Juliette Gréco a Patachou a také tehdejší francouzský prezident. Za dirigentský pult Orchestru pařížské Opery vystoupil Georges Sébastien.
Maria Callas, foto: Archiv ČT