Smetana živě z Národního. Munchův výkřik života a Wrestler Dwayne Johnson pevný jako Skála
ČT art v týdnu od 26. února
Tento týden se vypravíme dvakrát do Národního divadla: V pondělí do zákulisí vzniku baletního představení Beyond Vibrations a v sobotním přímém přenosu koncertu ze Smetanových oper oslavíme dvousté výročí narození tohoto českého skladatele. Dokumentární portréty tentokrát představí herce a zápasníka Dwayna Johnsona, pěvkyni Glorii Estefan či malíře Edvarda Muncha.
Pondělí 26. února, 21:55
Dokumentární cyklus Backstage pokračuje dílem, který představuje vznik baletního triptychu Beyond Vibrations, který má Národní divadlo v Praze na repertoáru od loňského října. Spolu s režisérkou Renatou Šáchovou se diváci mohou zblízka podívat na vznik třech vystoupení od třech světově uznávaných choreografů. Za baletním kusem Moving Rooms stojí umělecký ředitel Polského národního baletu Teatr Wielki Krzysztof Pastor, představení Frank Bridge Variations má na svědomí proslulý nizozemský baletní tanečník a choreograf Hans van Manen. Německý choreograf Marco Goecke je pak doplnil o svou choreografii Fly Paper Bird v rytmu Páté symfonie Gustava Mahlera. „Každý z tvůrců má osobitý styl i vztah k výběru skladatele, přesto jsou všichni jedinečně propojeni. Energií, která je téměř nepopsatelná, za hranicí našeho chápání. Choreografie jsou dynamické, rychlé, provokující a vzrušující,“ vzkázal k triptychu umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz.
Z inscenace Beyond Vibrations v Národním divadle v Praze, foto: Národní divadlo – Serghei Gherciu
Úterý 27. února, 20:15
Hostem publicistického kulturního týdeníku ArtZóna bude tentokrát režisér a scenárista Bohdan Sláma, jenž stojí za celovečerním snímkem Sucho uváděném nyní v kinech. Rubrika Fenomén se bude věnovat dvěma filmovým oceněním, a to Cenám české filmové kritiky a Českým lvům. Rubrika Týden pak zavede diváky do Činoherního studia v Ústí nad Labem a zazní i písně z nové desky Třetí od skupiny s názvem něco něco. Chybět nebude ani dvojrecenze románu Mateřské mléko z pera lotyšské spisovatelky Nory Iksten.
Dorota Šlajerová ve snímku Sucho od režiséra a scénáristy Bohdana Slámy, foto: Bontonfilm
Úterý 27. února, 21:10
Cyklus Legendy výtvarného umění pokračuje francouzským dokumentem o životě a díle norského modernisty Edvarda Muncha. Malíř se narodil v roce 1863 ve vesničce Ådalsbruk ležící asi sto kilometrů severně od Osla. Do hlavního města, tehdy nazývaného Kristianie, se rodina přestěhovala brzy po Munchově narození, a tak budoucí slavný postimpresionista a symbolista prožil dětství v norské metropoli s otcem a čtyřmi sourozenci, jelikož matka Munchovi zemřela na tuberkulózu, když mu bylo pět let. Munch sám se od útlého věku potýkal se zdravotními problémy a později mu byla diagnostikována bipolární afektivní porucha. Ve svých obrazech používal barvy k vyjádření vlastních pocitů a rozpoložení, v čemž ho zásadně ovlivnila díla Paula Gauguina, Vincenta van Gogha a Henriho de Toulouse-Lautreca. Kromě Osla prožil Munch část života v Paříži a v Berlíně. Po mentálním breakdownu se usadil v Ekely na předměstí Osla, kde v roce 1944 zemřel. Munchův život a dílo v dokumentárním portrétu vykreslila režisérka Sandra Paugam původem z Paříže.
Obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha na výstavě v Londýně, foto: Profimedia – Kirsty O’Connor
Středa 28. února, 22:35
Režisér krátkometrážního dokumentu Braunova socha loutkou Miloslav Kučera přibližuje loutkářské a sochařské dědictví Kuksu, barokního lázeňského areálu, který zde na přelomu 17. a 18. století nechal nad stejnojmennou vesnicí postavit hrabě František Antonín Špork. V areálu se nachází proslulé sochy z dílny rakouského sochaře Matyáše Bernarda Brauna, působícího převážně v Čechách. V lázních účinkovali od dob jejich vzniku nejrůznější komedianti a loutkáři, bavící lázeňské hosty. A domovskou scénou se Kuks stal nakonec i pro současný divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. „K barokní inspiraci přistupujeme s autorskou svobodou, mísíme původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec – tak, aby to nás (a tudíž i vás) bavilo,“ říkají sami o sobě „Geissleři“. Do své produkce zapojili i marionety, jež vznikly podle Braunových soch Neřestí a Ctností. A právě tyto loutky mohou návštěvníci Kuksu vidět v tamní Galerii loutek Jiřího Nachlingera ve stálé expozici nazvané Braunova socha loutkou, jež vzdává hold zdejší tradici loutkářství a sochařství a podle níž byl pojmenován i Kučerův dokument.
Dokument Braunova socha s loutkou, foto: archiv ČT
Čtvrtek 29. února, 22:05
Dwayne Johnson – „Skála“, která hory přenáší
Dokumentární životopisný snímek režiséra Jordana Hilla z roku 2021 představí renesanční osobnost Dwayna Douglase Johnsona. Tento kalifornský rodák pochází z rodiny zápasníků ve wrestlingu. A sám se také stal sedminásobným vítězem na mistrovství světa v tomto bojovém sportu. Kromě profesionálního wrestlingu se jedenapadesátiletý bojovník, známý jako „The Rock“ („Skála“), živí rovněž jako herec, producent a zpěvák. A coby herec se od zápasení příliš nevzdálil, když v roce 2000 v seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995–2001) v epizodě Tsunkatse ztvárnil příslušníka mimozemské civilizace, který bojuje v jakési vesmírné obdobě wrestlingu, označované právě jako Tsunkatse. Kromě Star Treku si Dwayne Douglas zahrál například v seriálu Hráči (2015–2017) z fotbalového prostředí. Od roku 2011 se rovněž objevuje v akční filmové sérii Rychle a zběsile.
Wrestler Dwayne Johnson, foto: archiv ČT
Pátek 1. března, 20:45
Kubánsko-americká zpěvačka Gloria Estefan je osminásobnou držitelkou ceny Grammy. Tato „Královna latino popu“, jak bývá někdy přezdívána, byla na základě žebříčků latinskoamerických alb a písní označena americkým týdeníkem Billboard jako jedna z nejúspěšnějších latinskoamerických umělkyň všech dob. Estefan za svou kariéru spolupracovala s řadou slavných hudebníků, například s Frankem Sinatrou, B. B. Kingem, Lucianem Pavarotti, Placidem Domingem, Josém Carrerasem či s Tony Bennettem. V pátečním vysílání zazní na artu standardy Estefan za doprovodu Henry Mancini Institute Orchestra v pořadu z roku 2013.
Kubánsko-americká zpěvačka Gloria Estefan, foto: ČTK
Sobota 2. března, 20:00
Přesně před 200 lety, 2. března 1824, se v rodině litomyšlských sádků narodil hudební skladatel Bedřich Smetana. U příležitosti tohoto významného výročí uvede ČT art přímý přenos slavnostního koncertu ze Smetanových oper z Národního divadla v Praze, kde se pod taktovkou Roberta Jindry, Tomáše Netopila, Rastislava Štúra a Jiřího Rožně a za doprovodu Orchestru Národního divadla představí špičkoví čeští a slovenští pěvci Adam Plachetka, Eva Urbanová, Pavol Bršlík, Slávka Zámečníková, Pavel Černoch, Štěpánka Pučálková a mnozí další. Živý přenos z pražského Národního divadla zahajuje programovou řadu Rok české hudby – Smetana 200, již v nadcházejících dnech uvede kanál ČT art.
Operní pěvec Adam Plachetka s Orchestrem Národního divadla pod taktovkou Roberta Jindry, foto: ČTK – Vondrouš Roman