Z Karviné do Carnegie Hall. Papá Hemingway. Ceny české filmové kritiky. A příběh Clinta Eastwooda
ČT art v týdnu od 30. ledna
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 30. ledna, 21:30
Kterak sbormistryně Eva Šeinerová přivedla zpěváky z karvinského dětského sboru Permoník až na světová pódia – třeba do Carnegie Hall, a to nejednou, nýbrž hned třikrát! Za největší úspěch ale považuje to, že Permoník existuje „už šestapadesátým rokem a vzkvétá.“ O dokumentu, který nyní uvádí ČT art, Šeinerová v rozhovoru pro Moravskoslezský Deník řekla: „Nevím o tom, že se točí film k mému životnímu jubileu. Jsem přesvědčená, že se točí film o sborovém zpívání v Karviné. Že to bude film, který ukáže, že v druhém nejhorším městě pro život, podle oficiální ‚statistiky‘, už padesátým šestým rokem, také díky městu samému, vzkvétá něco tak krásného, ušlechtilého jako je CHOIR PERMONÍK KARVINÁ.“
Eva Šeinerová přivedla zpěváky z karvinského dětského sboru Permoník až na světová pódia, foto: Jiří Zerzoň
Úterý 31. ledna, 20:15
Na televizní obrazovky se vrací druhá řada seriálu Kukačky. Jeden z hlavních aktérů, herec Městského divadla Brno Michal Isteník, který do příběhu zásadně zasáhl, bude hostem ArtZóny. Do širšího povědomí diváků se dostal už v roce 2019 díky seriálu Most. Za roli Čičikova v Mrtvých duších získal v roce 2014 Cenu Thálie. ArtZóna také rozebere, jaký je dokument režiséra Jana Gogoly ml. Věčný Jožo nebo jak se povedlo debutové album Matěje M. Štrunce Lidověk. Rubrika Fenomén se bude zabývat korporátním uměním.
Herec Městského divadla Brno Michal Isteník, foto: Jaroslav Fikota
Středa 1. února, 21:35
Šest českých špičkových dirigentů, šest režisérských osobností. Na tento nový cyklus ČT artu jsme tu upozorňovali už minulý týden – tento díl bude patřit dirigentu Václavu Luksovi. Je specialistou na interpretaci staré hudby (zejména díla J. D. Zelenky, J. S. Bacha, G. F. Händela), zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Collegium 1704, který má nyní „základnu“ v kulturním paláci Vzlet v pražských Vršovicích. Je ale také hráčem na lesní roh – už při svých studií na akademii staré hudby Schola Cantorum Basiliensis v Basileji působil coby sólový hornista berlínského komorního orchestru staré hudby Akademie für Alte Musik Berlin. Přečtěte si i rozhovor Jana Průši, který s Václavem Luksem vedl během pandemie koronaviru.
Dirigent a umělecký vedoucí orchestru Collegium 1704, foto: Collegium 1704 – Petra Hajská
Čtvrtek 2. února, 20:40
Život slavných: Papá Hemingway: Pravdivý příběh
Americké koprodukční životopisné drama z roku 2015 v režii Boba Yariho. Adrian Sparks jako legendární spisovatel Ernest Hemingway a Giovanni Ribisi coby mladý žurnalista se spřátelí na Kubě ve víru revolučních událostí. Natáčení filmu se konalo na autentických místech, stejně tak scénář vychází ze skutečného příběhu.
Adrian Sparks jako legendární spisovatel Ernest Hemingway a Giovanni Ribisi coby mladý žurnalista, foto: archiv ČT
Čtvrtek 2. února, 22:30
Osudy tří výjimečných fotografů a přátel očima Věry Chytilové. Tvorbu Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a Václava Chocholy, který se narodil před sto lety, zachycuje dvoudílný dokument ve vší pestrosti od bohémského života po drsnou konfrontaci s totalitními režimy 20. století.
Václav Chochola (vlevo) a Zdeněk Tmej při natáčení dokumentu Vzlety a pády, foto: archiv ČT
Sobota 4. února, 20:15
Ceny české filmové kritiky 2022
Přímý přenos slavnostního vyhlášení třináctého ročníku cen udělovaných českými filmovými publicisty, předávat se budou na prknech pražského Divadla Archa. Stane se filmem roku Arvéd (v režii Vojtěcha Maška o okultistovi a udavači Jiřím Arvédu Smíchovském), či BANGER (v režii Adama Sedláka, nahrávaný na mobilní telefon), anebo Il Boemo (v režii Petra Václava o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi)? Večerem budou provázet Tereza Dočkalová a Jiří Panzer.
Neděle 5. února, 23:25
Hollywoodské ikony: Příběh Clinta Eastwooda
Předloňský britský dokument o americkém režisérovi, producentovi a herci, který proslul jako Muž beze jména v sérii spaghetti westernů italského režiséra Sergia Leoneho (tituly jako Pro hrst dolarů či Hodný, zlý a ošklivý patří dnes do zlatého fondu). Svůj režijní um později ukázal například v oscarovém snímku Nesmiřitelní. Ženy ho milují a muži chtějí být jako on – je to ikona, i ve svých dvaadevadesáti letech.
Americký režisér, producent a herec Clint Eastwood, který proslul jako Muž beze jména, foto: archiv ČT