Amerikánka Viktora Tauše, design podle Jiřího Pelcla či Evropský koncert Berlínských filharmoniků
ČT art v týdnu od 25. dubna

Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 25. dubna, 20:15
Plakát k projektu, zdroj: CSFD
Divadelní inscenace Amerikánka autorů Davida Jařaba, Evity Naušové a režiséra Viktora Tauše vznikla v roce 2018 na pražské scéně Jatka 78. Představení s Terezou Rambou a Eliškou Křenkovou v hlavních rolích získalo nominaci na divadelní cenu Marka Ravenhilla a jeho filmový záznam dvě nominace na letošního Českého lva. Skutečný příběh „Amerikánky“ – Emy Černé objevil režisér Viktor Tauš, když žil jako pražský bezdomovec. Potkal se s dívkou, která mu vyprávěla o svém dětství v dětském domově, u pěstounů a v „pasťáku“ v normalizačním Československu. Rok 1989 jí pak otevřel cestu nejen ke svobodě, ale i ke ztrátě iluze o tom, že na ni v Americe čeká laskavý a milující tatínek.
Středa 27. dubna, 20:15
Jiří Pelcl: Jak se dělá design
Profesor Jiří Pelcl, foto: ČTK – Patrik Uhlíř
Časosběrný portrét designéra Jiřího Pelcla (* 1950) připravila režisérka Tereza Kopáčová (Ochránce 2021; Metanol 2018). Profesor Pelcl patří k předním českým návrhářům a jeho ateliér láká také zahraniční klientelu. Vedle vlastní praxe se Pelcl zabývá teorií designu, publikuje a přednáší na vysokých školách v Evropě i USA. Ve svých jedenasedmdesáti letech zůstává aktivní a říká: „Je důležité nesetrvávat dlouhodobě v pozici, kde už nemáte motivaci, je potřeba nebát se ji opustit, ale zároveň vědět, kam jít dál.“
Pátek 29. dubna, 23:25
Roberto Benigni a Paolo Villaggio v hlavních rolích filmu Hlas měsíce, foto: Films A2
Italsko-francouzský snímek Hlas měsíce (1990) uzavírá filmografii režiséra a scenáristy Federica Felliniho (1920–1993). Děj satirické komedie vychází z románu Ermanna Cavazzoniho Poéma o náměsíčných, ale jde spíše o volnější sérii obrazů, témat a úvah, v nichž se Fellini odkazuje na své předešlé filmy jako Silnice, Sladký život, Osm a půl či Amarcord. K putování naivního Iva Salviniho (Roberto Benigni), který neztratil víru v lidskou dobrotu a lásku, se ve filmu přidává skeptický prefekt Gonella (Paolo Villaggio) a společně vyšetřují komploty na severoitalském předměstí.
Neděle 1. května, 20:15
Koncertní síň Lielais dzintars – Velký jantar v lotyšské Liepāje, foto: Wikimedia – MichalPL
První Evropský koncert Berlínské filharmonie se uskutečnil v roce 1991 ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Od té doby se koná vždy prvního května ve vybraném evropském městě. Letos zazní z moderní koncertní síně zvané Lielais dzintars – Velký jantar v lotyšské Liepāje. Členové Berlínské filharmonie vystoupí pod taktovkou ruského dirigenta Kirilla Petrenka, který v únoru hlasitě odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. V programu zazní mimo jiné symfonická báseň Jeana Sibelia Finlandia, orchestrální rapsodie Leoše Janáčka Taras Bulba či Elegie pro smyčcový orchestr ukrajinských skladatelů Valentina Silvestrova a Ivana Fedoroviče Karabitse. Sólistkou koncertu bude lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča.