Fuck that corona shit. Čeští rappeři posílají vzkazy z karantény
Koronavirová krize zavřela hudebníky doma a ti baví se různě. Čeští rappeři si poslední dny našli řešení – řetězovou výzvu #hot16challenge2. O co jde?
Ve výzvě #hot16challenge2 se rappeři vzájemně nominují, aby natočili do 72 hodin rapové video s dosud nezveřejněnými verši na téma současného stavu a zveřejnili je na YouTube. Pravidla jsou jednoduchá: libovolný instrumentální podklad, žádné střihy a rozsah šestnáct veršů. A když jsou u konce s rapem, je nutné ještě nominovat další rappery, obvykle čtyři, aby se výzva nepřerušila.
Yzomandias a jeho vzkaz k současnému stavu v rámci výzvy #Hot16Challenge2, zdroj: youtube#Hot16Challenge2 k nám dorazila v první polovině května z Polska. Dvojka v názvu naznačuje, že navazuje na podobnou výzvu. Ta běžela polskou hiphopovou scénou před šesti lety, tehdy se za hranice nerozšířila. Její druhé kolo odstartoval rapper Solar na konci letošního dubna a spustil něco nevídaného. Stránka mapující dění kolem výzvy registruje v Polsku přes dva a půl tisíce účastníků, kteří na výzvu zareagovali, a číslo nadále roste. A netýká se výhradně rapu, do řetězu se přidávají i hudebníci jiných žánrů. Za úspěch aktuální #Hot16Challegne2 může nejspíš fakt, že přišla v době bez koncertů a že akce má charitativní pozadí – k tracku patří výzva, aby fanoušci podpořili zdravotnické organizace nasazené v první linii boje s koronavirem. Odkaz se zveřejňuje pod klipem na YouTube. Podle výše zmíněné stránky se touto cestou v Polsku vybraly už skoro tři miliony zlotých (zhruba 18 milionů korun).
Do Česka se výzva dostala patrně přes Yzomandiase, šéfa populárního pardubického kolektivu Milion+. Toho vyzval polský kolega Żabson a Yzomandias 11. května ukázal českým rapperům, jak se to dělá. „Fuck that corona shit“ začíná svůj příspěvek ze studia a dodává: „Chcem bejt zpět na tour (…) chybí mi shows a chybí mi moshpit.“ To je asi nejčastější téma – lítost nad zrušenými turné a nemožnosti kontaktu s fanoušky. (Nejpoužívanějším slovem je nicméně s přehledem „Netflix“.)
„Já vidím mý fans, čekaj na startovní čáře a chtějí na show/ vidím, že za chvíli moshpit je ponese daleko pryč jako proud,“ rapuje Viktor Sheen, jehož deska Černobílej svět vloni několik měsíců vedla českou prodejní hitparádu a rapper s introspektivními texty původem z Kazachstánu za ni obdržel platinovou desku. Vzhledem k postavení obou rapperů na scéně právě tyto dva tracky v polovině tohoto týdne vládly žebříčku poslechovosti YouTube – Yzomandias za první týden nasbíral 700 tisíc posluchačů, Sheen se po pár dnech blíží půl milionu a ovládl český žebříček „trendujících“ videí na portálu.
„Mikrofon hoří v tý karanténě, more, jinak to nejde/ zavřenej v kleci mám před sebou hodiny dlouhý jak tejden,“ rapuje také Sheen a naznačuje, že rappeři nepřestávají točit nové tracky. „Bars napsanejch doma fůry je,/ chybí nám všem naše tour-y jen,“ přidává se Maniak, který na konci svého výstupu, natočeného v jedoucím autě na mikrofon visícím ze stropu vozu, slibuje: „Brzy vyjde EP, nový tracky.“
Novou desku slíbil rovněž Paulie Garand. Ten v duchu svého přemýšlivého rapu přidává reflexi současného stavu: „Honíme mamon, svět zatím dostává kolaps,/ povrchní hodnoty už nezachrání zařvat pull up./ Já v karanténě hraju s dědem ping pong,/ zatímco se řeší, jestli chcípl Kim Čong.“
„Skončil Star Dance a začal Last Dance,/ ne karanténa, ale strach je to, co nepustilo nás ven,“ přidává Idea, Garandův kolega z nahrávací společnosti Ty Nikdy. Jiný rapper z téhož labelu, MC Gey, nabízí postřeh: „Smál ses lidem ve válce, teď strachem vykupuješ Lidl.“ Jeho šestnáctka končí veršem, jímž by se možná dala shrnout nynější krize: „Vždycky bylo špatně, vždycky bylo líp,/ dokud není blbě, tak nám nic není.“
Hlouběji se v textech dostává i méně známý romský rapper Daniel Vardan. Apeluje na solidaritu a při procházce ruinami domu říká: „Není to o tom, co dostaneš, taky se musí pomáhat./ (…) Kolik dáš, tolik se vrátí, fejkový okolí, zahoď to.“ V podobném duchu komentuje situaci jeho kolega Michajlov, rovněž z Brna: „Zlomený svědomí, tam nepomůže sádra,/ rozlitý slova v beatu nevysuší hadra.“
V #Hot16Challenge2 se střetávají různé přístupy. Někteří tuzemští rappeři vyžívají v mudrlanských textech, které zdejší scéně vládly v devadesátých letech a dodnes mají silnou pozici v undergroundu. Jiní převzali trend posledních let ze zámoří a jsou introspektivní a „emo“. A samozřejmě nechybí klasické rapové egotripy. To je případ veteránů scény jako je ležérní Orion s „plážovým“ beatem, agresivní James Cole („žádný shows, je to fakin deep/ hladovej zmrd, fakin beast“) nebo Hugo Toxxx, který si z Hot16 udělal holku, kterou svým polorapem, polozpěvem svádí: „Jestli jsi hot a bylo ti šestnáct,/ můžeš poslouchat moje rapy, bezva.“
Nové příspěvky přibývají každou hodinu. Kvalita je pochopitelně různá. Největším překvapením zatím asi je to, že jsme se žádného překvapení nedočkali a žádný mladý talent se dosud nevyprofiloval. Českému rapu by #Hot16Challenge2 nicméně mohla pomoci – jestli se někdy zdá, že scéna je poněkud odtržená od reálného světa, tak tady akce by ji mohl aspoň načas vrátit na zem.
Pokud bych měl vyhlásit vítěze prvního týdne této české vlny, byl by to nejspíš Smack. Jeho příspěvek z balkonu v pražských Strašnicích má vše, co podobné improvizované výzvy mají mít – vervu, spontánnost, sílu okamžiku, k nimž Smack ještě přidává technickou preciznost.
„Do music jsem furt zamilovanej,/ můj život není film animovanej,/ žádná pohádka ani procházka růžovým sadem./ I tak jsem rád za něj, všechny ty roky se konečně vracej./ (…) A to teď ani nemůžeme na rave,/ představ si ty pekla až nás potom pustěj na stage,“ rapuje Smack do drillového beatu producenta Norberta Ronina, až se třese balkon.
Tak doufejme, že rappeři se ze studií, z aut či z balkonů brzy vrátí tam, kam patří – na pódia klubů.