Manželství po špionsku čili nikomu nevěř. To je elegantní thriller Operace Black Bag

Michael Fassbender ve filmu Operace Black Bag
Londýn, špioni, ale není to bondovka… Michael Fassbender hraje ve filmu Operace Black Bag špiona, který nemůže věřit ani vlastní ženě, rovněž špionce, foto: CinemArt

„Základní otázka vždycky zní: Kam postavit kameru a jak bude vypadat následující záběr? Když odhalíte řešení, je to velmi vzrušující pocit. Když se zaseknete, je to vážně frustrující. V tomhle filmu jsem se nezasekl ani jednou.“ Tohle prohlásil režisér Steven Soderbergh v rozhovoru k Operaci Black Bag. Na první pohled se může zdát, že půjde o další ze špionských thrillerů, které v poslední době kvetou hlavně v seriálové produkci (Slow Horses, Sympatizant, The Agency). Ovšem znalci Soderberghova díla, respektive jeho nejlepších snímků, očekávají milimetrově zorchestrovanou režii, nenápadnou, ale jízlivou společenskou kritiku zabalenou do žánrové podívané a v ideálním případě také sofistikovaný experiment, nebo aspoň komentář k trendům v kinematografii.

Trailer k filmu Operace Black Bag
Trailer k filmu, zdroj: YouTube

Operace Black Bag taková očekávání nezklame. Soderbergh, který v posledních letech z úsporných důvodů natáčel některé své snímky přímo pro streamovací služby a na mobilní telefony, se vrací ke středně nákladným filmům (rozpočet novinky je odhadován na padesát milionů dolarů) s hereckými hvězdami (zde Michaelem Fassbenderem a Cate Blanchett) a premiérově uváděným na plátnech kin. Scénář napsal zkušený David Koepp, jenž spolupracoval s Brianem De Palmou, Stevenem Spielbergem či Ronem Howardem a pro Soderbergha napsal technothriller KIMI a okultní thriller Presence.

Slova místo kulek

Operace Black Bag vypráví o manželském páru špionů britských tajných služeb. George se na začátku příběhu dozví, že v agentuře velmi pravděpodobně působí zrádce a mezi podezřelými je i jeho manželka Kathryn. Zkušený agent se pustí do vyšetřování všech, kdo by mohli vynášet tajné informace, ale s obzvláštním zájmem sleduje právě svou choť. Scénář tuhle zápletku využívá hlavně k tomu, aby dal dohromady sbírku perfektních lhářů, kteří si navzájem odhalují své skryté trumfy, a zpravidla to komentují briskními hláškami. Koepp tentokrát napsal na své poměry mimořádně sofistikované a vtipné dialogy a vystavěl soustředěné komorní vyprávění, v něm se – jak poznamenal Soderbergh – akční scény se odehrávají především u stolu a místo kulek v nich většinou létají slovní obvinění.

Operace Black Bag Cate Blanchett v roli Georgovy ženy, Kathryn Woodhouseové ve filmu Operace Black Bag, foto: CinemArt

Mohlo by se rovněž zdát, že Operace Black Bag je dalším konspiračním příběhem o tom, jak cynicky uvažují lidé z tajných služeb, kteří „za kulisami“ veřejně sdílených informací ovlivňují, korigují a ohrožují chod dějin. Ovšem Koeppa a Soderbergha více zajímá, jak funguje propletenec pracovních a intimních vztahů mezi agenty a agentkami. V profesi, která spočívá v neustálém špiclování a zároveň zatajování informací, se všichni vzájemně permanentně podrážejí a zároveň tajně sledují i ve svých osobních vztazích.

„Jak je možné si v téhle branži udržet manželství?“ ptá se jedna z postav. Odtažitý protagonista George několikrát zopakuje své motto „Nemám rád lháře,“ ale příběh postupně vyjevuje, jak jeho zdánlivě spravedlivý přístup ve skutečnosti poškozuje lidi kolem něho. Nic ve filmu zároveň není dokonale černobílé, vše má své světlé a stinné stránky – ať už je to drastický plán, jak zasáhnout do mocenského rozložení sil ve světě, který probíhá v pozadí pátrání po zrádci v agentuře, nebo manželství George a Kathryn, které je pro ně sice posvátné, zároveň se však zdá být velmi formální a rozhodně nezaložené na důvěře.

Operace Black Bag Manželé po špionsku: Cate Blanchett a Michael Fassbender ve filmu Operace Black Bag, foto: CinemArt

Čistá práce

Koeppův scénář, kde si všechny postavy více méně udržují „poker face“, dobře sedne k Soderberghově elegantní režii. I pro ni se hodí výraz čistá práce. Umění, kam postavit kameru a jak pak jednotlivé záběry skládat, má Soderbergh, který i snímá a stříhá sám, dokonale zvládnuté. Operace Black Bag a je radost sledovat. Z tohoto hlediska působí stejně precizně a kontrolovaně jako za každých okolností klidný a profesionální George. Ironické na Soderberghově filmu je i to, jak pod emočně utlumeným povrchem probíhají poměrně bestiální záležitostí – snímek Operace Black Bag je podobně zrádný jako chutney, do něhož George v jedné scéně přimíchal „možná až moc“ psychedelických drog, které mají hostům jeho večeře rozvázat jazyk.

Steven Soderbergh Steven Soderbergh při natáčení filmu, zdroj: CinemArt

Operace Black Bag / Black Bag (USA, 2025, stopáž 93 minut)

Režie, kamera a střih: Steven Soderbergh, scénář: David Koepp, hudba: David Holmes. Hrají: Michael Fassbender, Cate Blanchett, Tom Burke, Regé-Jean Page, Naomie Harris, Marisa Abela, Pierce Brosnan, Gustaf Skarsgård a další.
Česká premiéra: 3. dubna 2025.

Související