Moje rozporuplná matka Božena Němcová. Podívejte se na inscenaci Osamělé večery Dory N.
O Boženě Němcové bylo již počátkem tohoto roku napsáno hodně, nicméně divadelní hry s její osobou spojené byly poněkud opomíjené. Níže publikované video je záznamem představení provedeného v roce 2018 v prostředí Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra v Praze.
„Musím konečně nakrájet to zelí!“ říká si celý večer Dora N., bývalá učitelka v Jičíně. Ale ne a ne se k pořádnému krájení dostat! Pod nůž se jí neustále pletou vzpomínky na matku, Naši Slavnou Spisovatelku. Proč se jim tak dlouho vyhýbala? A proč nesnáší pohled do zrcadla? A jaké to vůbec bylo, žít pod jednou střechou s Boženou Němcovou, ve studeném pokoji, kde vlhkem zplesnivěla i postel?
Dora neboli Theodora Wilhelma Rozálie Němcová (1841–1920) byla dcera Boženy Němcové. Theodora je hlavní postavou monodramatu Mileny Štráfeldové, která se snažila nahlédnout slavnou spisovatelku „očima člověka, který vedle ní prožil celé dětství a byl nejbližším svědkem jejích světlých chvilek i selhání, jejích bojů a trápení – tedy její dcery,“ jak napsala autorka v textu, jímž osvětlovala vznik svého monodramatu Osamělé večery Dory N. „A v této perspektivě je BN náhle trochu jiná, nežli její zidealizovaný čítankový obraz. Odvážná? Upřímná? Vnitřně poctivá? Nepochybně! Nekonvenční? Ano. Sebestředná a manipulativní? Nejspíš ano,“ pokračuje Štráfeldová.
Záznam byl pořízen třemi kamerami v autentickém prostředí bytu Františka Palackého (1798–1876) a Františka Ladislava Riegra (1818–1903), který je dnes jejich památníkem a spravuje jej Národní muzeum.
Stojí v této souvislosti za připomenutí, že osobnost Boženy Němcové postavila do středu své hry Jako břitva (Němcová) dramatička Lenka Lagronová; její hru inscenovalo v roce 2016 Národní divadlo Praha v režii Štěpána Pácla, hlavní roli ztělesnila Magdalena Borová.
Osamělé večery Dory N.
Scénář: Milena Štráfeldová. Režie: Pavel P. Ries. Kamera: Josef Psohlavec. Hraje: Marta Falvey Sovová. Záznam divadelního monodramatu vznikl v produkci Edukativní společnosti, z.s. za koprodukce Miroslava Morávka, nakladatelství Koniáš Plzeň a Vladimíra Miňovského.