Něžný barbar. Farmář Jeremy Clarkson našel novou životní roli

dvojice sedící na zadních dveřích auta, v pozadí rozorané pole
Hospodáři. Jeremy Clarkson a jeho partnerka Lisa Hogan, foto: Amazon Prime Video

Od konce osmdesátých let platí za ikonu „petrolheadů“, tedy milovníků spalovacích motorů. Když ho v roce 1988 angažovala BBC do automobilového pořadu Top Gear, dostal se na obrazovky kousavý glosátor s mistrovským citem pro hraniční přirovnání a pubertální dvojsmysly. Nejslavnější období Clarksonovy kariéry odstartovalo v roce 2002, kdy Top Gear prošel zásadní změnou formátu. Do moderátorského týmu přibyl rozčepýřený prcek Richard Hammond a rozvážný nerd James May. Vznikl kultovní trojlístek, který pořad, původně zaměřený na recenze aut, proměnil v provokativní a invenční zábavní formát s citem pro neskonale výstřední eskapády a dokonalou komediální chemii ústředního tria.

Clarkson se naplno opřel do své role hlučného burana, který myslí ve stereotypech, nenávidí ekology, pohrdá novotami a na problémy má jedinou odpověď: „Speed and power!“ Jeho neomalené vystupování dokonalého dinosaura mu velmi rychle vytvořilo početný fanklub i neméně početný zástup nenávistníků, pro něž obrovitý kudrnatý hrubián ztělesňuje vše špatné z privilegované kultury bílých mužů se silnými auty. Top Gear tomuto prostému čtení vždy vycházel vstříc, zároveň je však – v měnícím se světě ekologického i genderového uvědomění – stále více ironizoval.

tři muži, poušť a pouštní vozidlo The show must go on. Z natáčení pořadu Grand Tour, foto: Amazon Prime Video

Asi nejpatrněji se to projevilo ve chvíli, kdy byl Clarkson z BBC v roce 2015 vyhozen. Paradoxem je, že mu nezlomily vaz jeho největší politické provokace, mezi nimiž vynikala slavná epizoda s kontroverzní SPZkou (odkazující na válku o Falklandy), jež v Argentině rozpoutala lynč a ohrozila britský štáb. Poslední kapkou bylo údajné napadení producenta kvůli nezajištění teplé večeře. Tahle trivia celkem vystihuje Clarksonovu turbulentní kariéru na pomezí klaunství a regulérní kauzy.

Moderátorské trio opustilo služby britského veřejnoprávního giganta a začalo připravovat Grand Tour, jakýsi „Top Gear na steroidech“, pro streamovací službu Amazon Prime. Zbaveni televizních mantinelů, vytvořili Clarkson, May a Hammond plnohodnotnou crazy komedii a akční spektákl, v němž už jde především o šílené eskapády, nesmyslná řešení problémů, které nikdy nikoho netrápily a opulentní „speciály“, v nichž moderátoři křižují zapadlé kouty světa a dokazují, že puberta nepolevuje ani s blížící se penzí. Právě tady se naplno projevuje Clarksonovo umění sebereflexe a určité křehké nostalgie, která prosvítá dinosauří maskou.

Letos jednašedesátiletý král petrolheadů krok za krokem uznává, že svět se mění, jeho postoje jsou přežité a on je vlastně především legračním trucovitým dítětem, v němž diváci poznávají kus své vlastní zastydlosti. Grand Tour tak nabízí sebeuvědomělý „pánský klub“ (nebo též sausage party), show, při níž fanoušek tohoto formátu pociťuje, jak neúprosně stárne a lpí na opakování stále stejných dětinských vtipů, které mu dodávají alespoň záblesk jistoty v měnícím se světě.

Že Jeremy Clarkson vedle kariéry moderátora a baviče zároveň rozvíjí své venkovanství, nebylo pro diváky žádným tajemstvím. V jedné epizodě Grand Tour byli totiž svědky destrukce jeho venkovského sídla a Clarkson sám často tematizuje svůj exil ve vsi Chipping Norton v oblasti Cotswolds, kde se natáčela i část druhé sezóny pořadu. Přesto bylo poměrně překvapivé, když Amazon Prime ohlásil novou reality show Clarksonova farma, ve které se rázovitý městský člověk pokouší uřídit mnohasethektarové hospodářství. Navzdory očekávání nejde o „tour de force“, jakousi zemědělskou verzi Top Gearu. Ano, Clarkson začne tak, jak všichni čekají. Místo praktického traktoru si koupí neforemné monstrum značky Lamborghini, které se mu ani nevejde do stodoly a nelze za něj zapojit většinu zemědělských nástrojů.

farmář řídí traktor Jeremy Clarkson a jeho Lamborghini, foto: Amazon Prime Video

Na ploše deseti epizod, z nichž každá se věnuje určitým aspektům hospodaření, nalezneme osobitý leitmotiv Clarksonovy životní role: snahu udělat něco správného za použití zcela nevhodných prostředků. Namísto ekologicky prospěšného biotopu tak vznikne děsivý mokřad vyrytý koly těžké techniky. Snaha o městské zlepšováky vede ke komickým zkratům a nežádoucím výsledkům. Farmářský obchod se promění v marketingovou katastrofu, když přiláká davy zákazníků, ale část z nich zapadne v blátě před nedokončenou prodejnou. To je však jen jedna z vrstev show, která je celkově až nečekaně citlivá a poetická.

Clarksonovo furore totiž ustupuje do pozadí. Zatímco v Top Gearu i Grand Tour řešil problémy, které nemají reálný dopad, neboť jsou bezpečně zasazené v říši dětinského nesmyslu, farma je otázkou života a smrti. Selhání tu nevede ke komické pointě, nýbrž k reálným problémům. Osev polí a chov ovcí sice může sloužit jako dobrý rámec pro komické situace, ale když při něm Clarkson selže, dopady jsou tentokrát bolestně konkrétní. A reality show před nimi neuhýbá.

Je zábavné pozorovat, jak se moderátor ocitá mimo svou komfortní zónu a před svými farmářskými poradci a pomocníky působí jako nefalšovaný idiot. Je zábavné sledovat člověka, který roky popíral klimatické změny, jak čelí jejich drastickým dopadům. Člověka nesoustředěného a rebelantského, který musí zápolit s obří a často absurdní byrokracií. A v neposlední řadě je zábavné sledovat, jak dinosauří maska, která ve světě aut odolávala, se najednou drolí ve sledu autentických situací. Clarksonova farma se hemží zajímavými vedlejšími postavami, ať už je to ostrá životní partnerka Lisa, věcný zemědělský profesionál Charlie Ireland, prostořeký a drzý mladý pomocník Kaleb, nebo osobitý „král mulletů a kamenných zídek“ Gerald, kterému všichni (včetně protagonistů) rozumí zhruba každé dvacáté slovo.

Jeremy Clarkson za volantem traktoru Farmář Jeremy Clarkson, foto: Amazon Prime Video

Ze všech rolí, které si Clarkson v televizi osvojil, představuje farmářská epizoda tu nejcitlivější, nejméně okázalou a hlučnou, a právě proto místy vůbec nejhumornější. Uřvaný petrolhead působí ponechán napospas polím, zvířatům a živlům křehce a jeho glosy, i když už zdaleka ne tak velkohubé, dokážou rozesmát i ve chvíli, kdy se jim celý formát nepodřizuje. Jeremy Clarkson tím konečně dokazuje svým odpůrcům to, co jeho fanoušci už nějakou dobu vědí: pod rouškou arogance se ukrývá křehký primitiv, neandrtálský environmentalista a veskrze něžný glosátor.

Autor je filmový a literární kritik.

Clarksonova farma / Clarkson’s Farm (Velká Británie, 2021, 8 epizod, celková stopáž 6 hodin 25 minut)
Režie: Gavin Whitehead, scénář: Jeremy Clarkson, kamera: Casper Leaver, střih: Andy Wilman, Craig Harbour. Účinkují: Jeremy Clarkson (průvodce), Kaleb Cooper, Lisa Hogan, Charlie Ireland a další.

Související