Přerušení digitálního těhotenství: jak videohry přispívají do diskuze o potratech

Plakát k dokumentu The Choice, na něm v pozadí ženy zobrazené ve virtuální realitě
The Choice: Ilustrace z dokumentu vyvedeného ve virtuální realitě polsko-americkou režisérkou Joannou Aśkou Popińskou, repro: AR-VR Journey

„Budou pak mít s lidmi v podobné situaci, které potkají ve skutečnosti, větší soucit? Věřím, změna je možná. Cestou k ní jsou hluboké, osobní rozhovory,“ píše polsko-americká režisérka Joanne Aśka Popińska na webu projektu The Choice. Interaktivní dokument ve virtuální realitě se věnuje potratům. Skládá se z výpovědí skutečných žen, které jsou natočené pomocí speciální technologie. Titul The Choice by tak měl promlouvat nejen skrze informace a čísla, ale rovněž prostřednictvím emocí a empatie.

Pohled na monitor s nahráváním postavy do virtuální reality Pohled na monitor s nahráváním pro The Choice, dokument, který je převeden do virtuální reality, foto: AR-VR Journey

Dílo Joanne Popińské je jedním z řady pokusů, jak problematiku potratů zpracovat v interaktivní formě. Kromě virtuální reality dnes můžete sáhnout jak po videohrách, tak po simulacích ve skutečném světě, v nichž si lze socio-ekonomické aspekty potratové politiky zprostředkovaně zažít. Kromě využití herních principů pro politický aktivismus je na nich zajímavé, jak vůbec k politické práci přistupují. Namísto chladně podaných faktů sází na city a identifikaci. A tím ukazují možné cesty pro budování nových forem aktivismu v nynějším desetiletí.

Trable různého druhu

Úvodní obrazovka jiného titulu, Choice: Texas, jako kdyby vypadla z běžné textové hry. Na výběr je mezi několika hrdinkami: je zde kupříkladu Afroameričanka Latrice, mladá blondýna Leah nebo matka od rodiny Maria. Choice: Texas je navíc vytvořená v Twine, oblíbeném nástroji pro snadnou tvorbu takzvané interaktivní fikce. Tady ovšem namísto sci-fi dobrodružství nebo výprav za pokladem každá z postav skrývá příběh ženy, do jejíhož života zasáhlo nechtěné těhotenství. Jednotlivé postavy jsou sepsány podle důkladného výzkumu a představují typické situace, do nichž se ženy v americkém Texasu dostávají. V každém z nich kolektiv autorů, který na hru vybral peníze na crowdfundingové platformě IndieGogo, odhaluje právní, geografické i ekonomické aspekty potratové politiky.

pět ženských postav, které si hráči mohou vybrat Screenshot ze hry Choice: Texas, repro: playchoicetexas.com

Dobře zajištěná Jess zjistí, že toužebně očekávané dítě kvůli vrozeným vadám patrně brzy zemře a její rozhodování stojí na emočním vypětí a mateřském dilematu. S Leah, coby obětí znásilnění, musíte kvůli strachu do vedlejšího města, ale když budete pryč déle než tři dny, šéf vás vyhodí z práce. Nejen to: na interrupci dáte všechny své úspory… A co budete dělat, když v kůži Latrice zjistíte, že nejbližší volný termín bude až za dva týdny?

Ještě názorněji nevyzpytatelnost amerického systému demonstruje drobná hra Trapped. V náhodně sestaveném příběhu z reálných zážitků zjistíte, jaké finanční i existenční dopady může být nedostupnost péče. A byť Trapped není vyladěná k dokonalosti, ukazuje v celé nahotě náhodu, která může v případě dlouhých dojezdových vzdáleností mezi americkými městy zcela změnit plány. Při přípravě tohoto textu se mi při hraní Trapped nepovedlo sehnat hlídání svých ostatních dětí a vyjednat volno v práci na operaci a pooperační péči. Dítě si tak moje herní matka, vzdor nepříznivé finanční situaci, musela nechat.

Screenshot ze hry Trapped Screenshot ze hry Trapped, repro: itch.io

Ať už si o potratu jako morální otázce myslíte cokoliv, vývojáři The Choice, Choice: Texas i Trapped vycházejí ze skutečných příběhů a dat. Ukazují situace, které jsou mnohem komplikovanější než černobílé argumenty. Především v realitě amerického zdravotního systému roli hraje nejen třídní původ, ale též bydliště, konkrétní legislativní úprava daného státu včetně zákonů specificky omezujících kliniky poskytující interrupce (například v Lousianě může být v okruhu třiceti mil jen jediná) nebo síť známých, kteří jsou ochotní pomoci.

 Pokračování černého protestu

Nejpozoruhodnější hra týkající se umělého přerušení těhotenství ale vzešla od našich sousedů – z Polska. Jmenuje se Fantastic Fetus a tým vedený designérkou Aleksandrou Jarosz ji vytvořil v přímé návaznosti na vlnu takzvaných černých protestů proti plánu na zpřísnění legislativy v roce 2016. Přestože vládní strana Právo a spravedlnost nakonec silnému tlaku veřejnosti ustoupila, situace okolo potratů je v Polsku stále problematická. Ve hře ve stylu tamagoči pečujete o těhotnou ženu. Staráte se o její náladu, dostatek jídla i úklid bytu (a v poněkud ironickém stylu se můžete pro pokoj své duše i modlit). Každý z měsíců vás hra nechá v roztomilé retro grafice vybrat vlastnosti vašeho dokonalého plodu; můžete si zvolit oči, nohy, ruce a další orgány.

Na konci devíti měsíců však přichází zvrat – a důmyslný. Pokud si tedy nechcete zážitek z hraní Fantastic Fetus zkazit, lepší bude si hru zahrát (zabere sotva čtvrthodinu) a teprve pak se k tomuhle textu vrátit, nebo přeskočil tenhle odstavec. Máte? Dobře. Po pečlivé starosti o blaho plodu vám hra po animaci s přilétajícím čápem oznámí, že vámi opečovávaný potomek trpí nevyléčitelným postižením a těsně po porodu zemře. Prudkým obrácením narativu Fantastic Fetus komentuje tlak, jemuž jsou rodičky v Polsku vystaveny a vedeny k tomu, aby své už předem k smrti odsouzené dítě viděly umírat a trpět.

Screenshot ze hry Fantastic Fetus Screenshot ze hry Fantastic Fetus, repro: cyangmou.itch.io

Jarosz byla za svoji práci nominována na cenu vlivného kulturního časopisu Polityka. A přestože černé protesty jako takové ustaly, vliv konzervativního proudu na polskou interrupční politiku nikoliv. Dodnes jsou v Polsku potraty legální pouze v případech, kdy šlo o znásilnění nebo je ohrožen život matky. Ze zmíněných her je Fantastic Fetus řemeslně nejdotaženější. Sama Jarosz říká: „Jen tvrdit, že hry jsou umění, z nich umění neudělá. Jenom poctivé a nekompromisní projekty mohou hrám vydobýt místo v kultuře a umění.“

Politika (skutečnými) emocemi

Všechny projekty mají společnou jednu věc: jako prostředek politického aktivismu využívají nejen fakta, ale také emoce. V případě The Choice a Choice: Texas je to empatie, u Trapped bezmoc tváří v tvář systému. Fantastic Fetus je dost možná nejkomplexnější – přibližuje vpád neočekávaného zoufalství, jemuž předchází budování optimistického očekávání. Tvůrci všech čtyř děl ukazují, že v post-pravdivé době nejde politika dělat výhradně a pouze racionální diskusí – a dost možná tak nikdy dělat ani nešla. Speciálně Choice: Texas dokládá, že do rozhodování o interrupci nevstupují pouze materiální faktory, nýbrž i spousta pocitů, které nejde srovnat do úhledných a „rozumných“ argumentů.

černobílá kresba tří žen manifestujících se zaťatou pravicí Ilustrace ke hře The Abortionist, repro: joncole.itch.io

Videohry a digitální média skrze pouto, které umožňují s děním na obrazovce vytvořit, jsou tak dost možná ideálním nástrojem nového druhu aktivismu. Anebo „aspoň“ pochopení historie. Zájemci si totiž také mohou stáhnout The Abortionist – hru na „hrdiny“ odehrávající se v reálném světě. Stačí vám tři kamarádi nebo kamarádky a pět hodin, během nichž se přenesete do roku 1972. The Abortionist rozvíjí okolnosti pro-potratového hnutí, dynamiku mezi soukromým a politickým životem, poukazuje na rasismus v emancipačních hnutích a stojí na historických pramenech.

The Abortionist je ideálním příkladem na závěr. Ukazuje, jak se nová generace aktivistek sice inspiruje v minulosti, ale využívá k tomu prostředky, které dříve nebyly dostupné. A které mohou mít mocnější účinek, než suchá debata. Ostatně, v článku pro deník The Guardian Popińska vzpomíná, jak The Choice testoval kolega, který potraty odmítal. Prý si sundal brýle a řekl jí: „Gratuluju, udělali jste důležitou věc… možná bych neměl mít tak jasno.“

Související