Proč videohry nevnímáme jako umění? Apel publicisty a umělce Ondřeje Trhoně
APEL: SPEAKERS' CORNER WEBU ČT ART
Je tady třetí díl nového kulturního pořadu Apel, který dává prostor inspirativním myšlenkám i jedinečnému pohledu na svět. Vybrané osobnosti ze světa kultury se podělí o to, čím žijí i co je trápí. Tentokrát si publicista a umělec Ondřej Trhoň klade otázku, proč nevěnujeme videohrám takovou kritickou pozornost jako třeba filmům.
Roblox denně zapne 77 milionů lidí na celém světě. Je to jen jeden z mnoha příkladů toho, jak jsou hry vlivné a populární. Přesto jejich reflexi nevěnujeme takovou pozornost jako třeba filmu či literatuře. Videohry se příliš nedostávají do kulturních rubrik médií, končí spíš v ekonomických či technických rubrikách. Proč chybí jejich kritická reflexe?
Ondřej Trhoň (* 1993)
Kulturní kritik, umělec, učitel a doktorand na Akademii výtvarných umění, kde zkoumá videoherní vtělení. Vystudoval žurnalistiku na FSV UK a Studia nových médií na FF UK. Dlouhodobě spolupracuje s Radiem Wave, filmovým měsíčníkem Cinepur, A2, Revue Prostor či webem ČT art. Podílí se na vývoji a marketingu videoher v pražském nezávislém studiu Charles Games, kde vznikly oceňované hry Attentat 1942 nebo Beecarbonize. Vytváří vlastní videoherní umění v rámci pětičlenného sdružení No Fun kolektiv, které přináší videohry do galerií a zároveň na ně nahlíží z pohledu queer životní zkušenosti a teorie. No Fun kolektiv získal v roce 2024 Cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2024 vyšla Ondřeji Trhoňovi monografie Ještě jeden level, v níž popisuje, jak a proč se videohry staly médiem 21. století.