RapStory: Ben Cristovao – nebát se být hvězda

Ben Cristovao
Rozhovor s Benem Cristovaoem, který vznikl k seriálu RapStory, zdroj: iVysílání

Matka Bena Cristovaoa pochází ze západních Čech, otec je z Angoly. Syn (* 1987) začal profesionálně vystupovat na konci nulté dekády, ale výrazněji si ho fanoušci začali všímat teprve, když začal zpívat česky. V roce 2013 přišel hit Bomby, který už jednou nohou stál v černošské hudbě. Nejprve Cristovao koketoval s R&B, ale na desce Made in Czechoslovakia (rovněž 2013) se objevil právě i rap. Hostují tady ostatně i slovenské rapové hvězdy Ego nebo Supa.

Úplně první Benova rapová skladba – Prdel – vznikla jako odpověď na nelichotivé poznámky, které na něj vyslal jeden nejmenovaný rapper. Když je uslyšel, naštval se, odjel na měsíc do Krkonoš a tam se učil pracovat s rapovým beatem. V roce 2016 se jeho rapová věc Asio stala nejstreamovanější českou skladbou roku a od té doby se rap v jeho tvorbě vyskytuje častěji. „Rap kdysi dávno vznikl z toho, že menšiny chtěly dát vědět světu o své situaci a o tom, co bylo špatně. Když chceš vyjádřit, že něco špatně je, nebudeš o tom zpívat. Já rapuju, když se snažím mluvit o něčem, co mě štve,“ říká. Jako příklad uvádí skladby Smítko nebo Mowglí, které napsal v době, kdy čeští politici v předvolební kampani začali používat protiimigrační rétoriku.

Obal desky Obal pro Bena i pro český rap důležité desky – Made in Czechoslovakia (2013), repro: www.snapbacks.cz

Dnes Ben Cristovao běžně hostuje na rapových deskách (Separ, Pil C, Kojo) a ze scény se mu dostalo uznání za to, že vybudoval v Čechách unikátní kariéru s pomocí současného zvuku. Hudbě vždy dával všechno a poslední roky se mu to vrací. Zároveň se věnuje aktivismu za práva zvířat, profesionálně bojuje jiu-jitsu a snaží se žít co nejbarevnější život. Hudby už nechrlí tolik co dřív. „Nechtěl bych být dneska začínající umělec, scéna už je příliš kompetitivní. Vytvářím si v tom vlastní svět a hudby dělám pomálu a tak, aby mě to bavilo,“ poznamenává.

Související