RapStory: Hasan – upřímnost a emoce

Hasan
Rozhovor s rapperem, který vznikl k seriálu RapStory, zdroj: iVysílání

Hasan (vlastním jménem Josef Andreas, ročník 1997) zkoušel dělat rap už ve třinácti s kamarády v Táboře. Jednou na jeho koncert nečekaně přišel Yzomandias a koupil si jeho CD. Zaujalo ho a pozval Hasana do své vznikající crew, z níž se záhy zrodil label Milion+. Od roku 2016 je Hasan důležitou součástí labelu – jeho refrény pomáhají dělat druhým rapperům hity (Sedm, Až na měsíc, Z nuly na sto) a boduje i s vlastními deskami. Úspěch slavil už jeho debut na Milion+ nazvaný prostě Hasan, který v květnu 2019 doputoval na vrchol české albové hitparády. To bylo rapperovi dvaadvacet a na desku kromě vokálů obstaral i velkou většinu instrumentálních podkladů, což není v rapu úplně obvyklé.

Obal alba Cover zatím posledního Hasanova alba Prototyp: Upgrade, které vyšlo počátkem loňského roku, repro: Milion+ Ent. / Universal Music

„Introspekce je pro mě důležité téma. Tam, kde ostatní mluví o penězích, já dávám přednost jí,“ říká a jeho texty skutečně nenaplňují klasická klišé rapu – rapuje o samotě a pocitech, které člověka přepadají v noci (hit Sám) nebo se snaží najít naději v současném pochroumaném světě (Nemáme čas nenávidět). Zvláštní vokální styl mezi rapem a zpěvem odkazuje na aktuální vlny emo a cloud rapu, v nichž se rozpadají klasické rapové stereotypy drsňáků zbavených emocí. „Snažím se motivovat mladé lidi, kteří jsou na rozcestí, a ukázat jim směr. Říct jim, že můžou dělat, co je baví a ne to, co jim někdo jiný říká, že dělat musí,“ říká Hasan. Přiznává, že fanoušci mají tendenci se mu svěřovat se svými stavy. „Když mi lidi píšou, že jim moje hudba zachránila život, tak je to pro mě největší odměna,“ říká.

Související