Rapující důchodci. Tenhle hip hop je pro starý

dva muži s klobouky před fotbalovým stadionem
Rappeři v nejlepších letech – Pete & Bas, zdroj: London News Online

„Staří lidé nejsou moc naladění na to, co poslouchají mladí. Ale my jo,“ říká Bas v krátkém dokumentu, který o dvojici rapujících důchodců natočil portál Noisey. Jeho parťák Pete vypráví, jak mu vnučka neustále přetáčela autorádio na rapové stanice, až se jednou rozhodl nevracet se k oldies.

Dvojice sedmdesátníků se do povědomí dostala před čtyřmi lety virálem Shut Ya Mouth, v němž dva pánové v oblecích prochází noční ulicí, chlubí se novým autem a konkurentům vzkazují: „Nechci vybryndat svůj drink, nadurdím se./ Kdo má zapík, aby mi připálil špačka?“ Obstarožní slang, naposledy používaný někdy před čtyřiceti lety, je však jedinou připomínkou, že pánové už mají něco za sebou. Jejich rap je přísný – a beat jede podle poslední módy britské verze amerického stylu drill.

obal alba s tvářemi dvou mužů Obal desetipísňového alba Quick Little Mixtape, repro: Stereogum

Shut Ya Mouth vidělo na internetu víc než milion diváků. Píseň odstartovala dvojici Pete & Bas kariéru, kterou přiživovali dalšími klipy. Jeden byl věnovaný jejich oblíbenému golfu, v dalším rapují v zašlém kadeřnictví – byť vlasů už moc nemají. V jarním klipu Speeding řídí superrychlé sci-fi auto a na krku se jim lesknou stylové zlaté řetězy, ačkoliv pod nimi mají košili a kravatu. „Bejval jsem starej prďola, pořád jsem starej prďola, ale teď si užívám, že jsem starej prďola. A to mě naučil rap, že si můžeš užívat to, co seš,“ praví v dokumentu Bas.

Rapující důchodci dnes mají na Instagramu čtvrt milionu sledujících, zmíněná Quick Little Mixtape se dostala mezi čtyřicet nejprodávanějších nahrávek v Británii a účinkovali v kampani banky Barclay, kde rapovali o nebezpečí podvodníků z internetu, jež chtějí okrást staré lidi o peníze. V promo materiálech Pete & Bas tvrdí, že to s rapem zkoušeli už v osmdesátých letech, ale tehdy je nikdo neposlouchal, takže na to navázali až v době, kdy je rap trendem číslo jedna a oni beztak nemají nic jiného na práci. V Británii o nich vychází oslavné články, které popisují žánry drill a grime jako nadgenerační hudbu. Pravděpodobnější nicméně je, že rapující důchodci jsou důmyslnou mystifikací, za níž stojí někdo z jádra grimeové scény, kdo vytušil komický potenciál takového spojení.

Ale i kdyby Pete & Bas byli pouzí herci, jejichž vokály jsou nahrazeny mírně zpomaleným rappem někoho daleko mladšího, pozoruhodné je už to, že působí věrohodně. Tedy pokud si odmyslíme přece jen trochu nevěrohodný kulometný (a velmi fyzický) freestyle ve studiu…

Rap jako vokální technika existuje přes čtyřicet let. První generace jeho protagonistů se blíží k sedmdesátce. Se žánrem budou stárnout i jeho posluchači. A do určité míry i témata. Když Jay-Z před čtyřmi lety vydal album 4:44, prolomil s ním hned několik pomyslných bariér. Jedna se týkala toho, že rapper kolem padesátky nikoho nezajímá – bylo mu tehdy sedmačtyřicet a album obdrželo dvě nominace na Grammy. Navíc vyprávělo o krizi muzikantova manželství a o stárnutí, což dlouho bylo považováno za ne zrovna rapová témata. Jay-Z dokázal, že rapoví fanoušci stárnou s ním a nevadí jim texty adekvátní jejich věku.

dvojice mužů v kabátech a kloboucích Pete & Bas: „Bejval jsem starej prďola, pořád jsem starej prďola, ale teď si užívám, že jsem starej prďola. A to mě naučil rap, že si můžeš užívat to, co seš,“ Zdroj: In Your Area

Jay-Z není přitom ani zdaleka nejstarší aktivní rapper. Chuck D z Public Enemy měl vloni šedesát a nahrávky do své diskografie přidával ještě před pár lety. Z jeho generace zůstává v akci třeba Ice-T; svůj zatím poslední singl zveřejnil v jednašedesáti a nese příznačný název Too Old For The Dumb Shit (Příliš starej na tyhle blbý sračky). Patrně nejstarším zdokumentovaným rapperem je Newyorčan Kwayzar, válečný veterán, jenž před lety vydal klip se skladbou I Can Still Do It (Pořád to dokážu), v němž mu po boku stála žena o mnoho dekád mladší. Tehdy mu bylo 83 let. Následně ze scény zmizel…

Rap je nadále hudbou pro mladé lidi a mladých interpretů. Průměrný věk rappera v amerických žebříčcích se pohybuje kolem šestadvaceti let, byť třeba čtyřicátník Eminem s mládeží drží krok. Dá se nicméně očekávat, že věkové rozpětí interpretů se bude rozšiřovat. A platí to pro pop jako celek. Mimochodem žebříček nejprodávanějších alb na službě iTunes z konce dubna, v němž se právě objevili i sedmdesátníci Pete & Bas, vedl shodou okolností s novou nahrávkou Surrounded by Time velšský zpěvák Tom Jones. A tomu bude v červnu osmdesát jedna.

Související