Reportáž z Benátského bienále. Historická freska o konci Giordana Bruna. Hříšný Paul Gauguin. Horor Věry Chytilové
ČT art v týdnu od 23. května
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 23. května, 20:15
O lásce, které štěstí nepřálo, foto: archiv ČT
Záznam inscenace opery Leoše Janáčka, kterou předloni se souborem Národního divadla Brno nastudoval věhlasný kanadský režisér Robert Carsen. Ve dvojroli hlavní postavy skladatele Živného se představí Enrico Casari a Philip Sheffield, v roli Míly pak Alžběta Poláčková. K napsání opery z měšťanského prostředí Janáčka inspiroval životní příběh návštěvnice luhačovických lázní, s níž se setkal během jednoho ze svých lázeňských pobytů. Neuvádí se ovšem často. Důvod před časem nastínil Jiří Srstka mimo jiné těmito větami: „Janáčkova opera Osud, která vznikla bezprostředně po jeho první slavné opeře Její pastorkyni, bývá na operních scénách uváděna zřídkakdy, a to zřejmě kvůli prapodivnému ději, který lze těžko inscenačně vyložit tak, aby nepůsobil zmateně, nevysvětlitelně a snad i trochu šíleně. Za vše mluví fakt, že tato opera dokončená Janáčkem v první polovině roku 1905, byla v divadle uvedena až v roce 1958, a to v Brně, tedy padesát tři let po svém vzniku.“
Úterý 24. května, 21:10
Dodnes se vedou spory, zda k tvrdému rozsudku nad Brunem nevedl spíše jeho panteismus než kosmologické teze, foto: archiv ČT
Historický film věnovaný posledním letům života renesančního filozofa, vědce a básníka Giordana Bruna (1548–1600). Bezmála dvouhodinový italsko-francouzský snímek z roku 1973 natočil režisér Giuliano Montaldo. Po dlouhém pobytu v různých zemích se roku 1592 Bruno vrací do Benátek. Zde je však po čase zatčen jako kacíř a vydán římské inkvizici. Obraz renesančního města, kde Bruno žije krátký čas v plné síle, radosti a uznání, ostře kontrastuje s atmosférou římského procesu, líčeného věrně podle historie. Drama, v němž se církevní moc střetne s vnitřním přesvědčením a názory muže, jenž svými idejemi otvírá cestu a nezřekne se své pravdy, ani když si uvědomí, že jej čeká smrt na hranici, rozvíjí režisér s vystupňovanou naléhavostí, podpořenou hudbou Ennia Morriconeho. Hrají Gian Maria Volonté, Hans Christian Blech, Mathieu Carrière, Renato Scarpa, Charlotte Ramplingová, Vernon Dobtcheff, Corrado Gaipa, Mark Burns a další.
Středa 25. května, 20:15
Žil v bohatství, utíkal před věřiteli, zemřel v bídě a samotě, foto: archiv ČT
Dokumentární film z produkce BBC o francouzském malíři Paulu Gauguinovi (1848–1903), zásadním představiteli postimpresionismu. Gauguin se původně živil jako úředník v kanceláři burzovního makléře; malování se začal až tehdy, když byl materiálně zajištěn. Učarovali mu dobově zavrhovaní impresionisté a nějakou dobu mu trvalo, než se vymanil z jejich vlivu. Svůj osobitý projev nalezl až na Tahiti, kam se uchýlil před věřiteli po sérii neúspěšných finančních spekulací. Britský portrét kromě vyjádření obdivu k jeho umění také kritizuje jeho vztahy s velmi mladými domorodými dívkami a mapuje Gauguinovu roli ve francouzském kolonialismu 19. století. Dokument z roku 2019 režírovala Patricia Wheatleyová.
Čtvrtek 26. května, 23:15
Instalace Stromy rostou z nebe Ronyho Plesla, zdroj: České centrum v Miláně
Květnové vydání měsíčníku přinese velkou reportáž z Benátského bienále, které začalo na konci dubna a bude trvat do listopadu. Letošní, celkově 59. ročník, nese podtitul Mléko ze snů podle knihy anglicko-mexické surrealistické malířky Leonory Carringtonové, která popisuje magický svět nekonečných proměn umožněných představivostí. Jaký zájem na výstavě vzbudí obdivuhodná skleněná instalace v chrámové lodi, kterou pod názvem Stromy rostou z nebe vytvořil Rony Plesl? A co malby a instalace Daniela Pešty a Lubomíra Typlta? Režie Jana Chytilová.
Sobota 28. května, 22:00
To nejděsivější je skryto uvnitř nás, foto: archiv ČT
Znepokojivý skandinávský thriller, který ukazuje, že to nejpřitažlivější i nejděsivější se ukrývá uvnitř naší mysli. Křehká Thelma právě nastoupila na vysokou školu v Oslu. Pobyt na koleji ji poprvé v životě vzdálil od silně věřící rodiny, která se ji neustále snaží kontrolovat. Thelma mezi své spolužáky příliš nezapadá, ale na první pohled se zamiluje do své spolužačky Anji. S ní proniká do světa studentských večírků a odhaluje svou sexualitu, ale i děsivou vnitřní sílu, o níž neměla tušení.
Norského kandidáta na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film roku 2017 natočil výrazný skandinávský režisér Joachim Trier (* 1974). Hrají Eili Harboeová, Kaya Wilkinsová, Ellen Dorrit Petersenová, Henrik Rafaelsen, Marte Magnusdotter Solemová, Anders Mossling, Camilla Belsviková a další.
Neděle 29. května, 20:20
Opravdu nezapomenutelný lyžařský kurz, foto: archiv ČT
Týden zakončí horor režisérky Věry Chytilové z roku 1986 s hudbou Michaela Kocába. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kurzu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, směřuje v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání až k situaci, kdy se budou muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětují jednoho ze svého středu. Chytilová tu před nás staví varovný obraz nebezpečných úskalí, která člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Hrají Miroslav Macháček, Nina Divíšková, Jiří Krampol, Jan Kačer, Jan Bidlas, František Staněk, Tomáš Palatý, Roman Fišer, Jitka Zelenková a další.