Seriál One Piece je upřímnou poctou dětské fantazii a touze po dobrodružství
Když se Netflix v roce 2021 pokusil o adaptaci kultovního japonského anime seriálu Cowboy Bebop, nedopadlo to dobře. Pokud nepočítáme povedený vizuál a typově přesné obsazení, šlo o až fascinující minutí se s podstatou předlohy. Aktuální seriál One Piece je ovšem trefou do černého ve všech ohledech!
Původní manga One Piece vychází od roku 1997 a jejím autorem je Eičiró Oda. Jako řada dalších japonských komiksů, vycházel i tenhle příběh nejprve po kapitolách časopisecky, nicméně postupně došlo na souborná knižní vydání. Vzhledem k rozmáchlosti příběhu a řadě podzápletek dnes mohou mít fanoušci ve své knihovně přes sto svazků, kterých bylo celkově vytištěno přes 520 milionů kusů v 61 zemích světa, což z One Piece dělá nejúspěšnější mangu historie (letos by měla konečně začít vycházet v českém překladu).
Tvůrce Eičiró Oda vypráví ve One Piece příběh fanatického optimisty jménem Monkey D. Luffy, který je odhodlán stát se králem všech pirátů. Mety dosáhne pouze ten, kdo nalezne poklad legendárního kapitána Gol D. Rogera. Kapitán před svou popravou spustil zlatou éru pirátství, neboť veřejně vyhlásil, že jeho bohatství (a s ním i odkaz a titul) si může svobodně přivlastnit ten, kdo je najde první. Luffy, jenž jako dítě snědl takzvané ďábelské ovoce a je díky tomu – když se mu to hodí – doslova gumový, postupně shromažďuje posádku a bojuje jak proti mariňákům ve službách Světové vlády, tak ostatním pirátům a nejrůznějším monstrům…
Barvičky, bríza a žádný rum
Hraná verze One Piece boduje především tím, že dokázala zachovat maximum z manga a anime stylizace, aniž by působila směšně. Na jedné straně nabízí nádherné scenérie, z nichž vane bríza a spršky slané vody, na straně druhé jsou zde agresivně barvité postavičky – a to nejen lidské. V druhé polovině první série se hlavním Luffyho protivníkem stane posádka „rybích lidí“ pod vedením démonického Arlonga, který se chce lidstvu pomstít za to, jak dlouhá léta zacházelo s ním a jeho bližními.
Vtip tkví ovšem v tom, že i ty nejděsivější či ultimátně cool a tragické postavy jsou zpodobněny jako někdo, koho byste klidně mohli potkat v některé ze čtvrtí Tokia nasycených popkulturou – od secondhandy přeplněné Šimo-Kitazawy po ráj cosplayerů v Haradžuku. Svět One Piece vzdává hold právě této estetice. A tak mohou mít postavy klidně zelené nebo modré vlasy, aniž by to kdokoliv zmínil. Prostě mají modré vlasy, vždyť je to normální. Hrdinové i padouši se mohou tahat s obskurními zbraněmi často většími, než jsou oni sami, ale zároveň se oblékají do ležérních triček, šortek a košil, které si dodnes půlka Japonska spojuje s roky předtím, než je semlel korporátní život s jeho saky, kostýmky nebo aktovkami z kůže. Nakonec nikoho nepřekvapí, že namísto klasické galeony zde narazíme na hravé figury nejrůznějších zvířátek a nejkrutopřísnější ze všech mariňáckých bossů nosí plyšovou psí čepičku.
Podstatou seriálu One Piece jsou totiž přepálené, ale upřímné dětské historky. Luffyho posádka má samozřejmě daleko k reálným pirátům, nikdo se to také nesnaží předstírat. Je to prostě klukovsko-holčičí parta, pro niž je loď klubovnou. Nejde o drancování, nýbrž o objevování toho, co je za obzorem. O překřikování se s dalšími partami (některé jsou fajn, některé tvoří jen mažňáci) a plnění nejrůznějších obskurních questů. Mariňáci plní funkci vzdálených rodičů, kteří vás občas vytahají za ucho, občas vám napaří domácí vězení. A protože tady se dětské fantazie i strachy berou smrtelně vážně, jsou jejich zásahy občas skutečně fatální.
Odpovídá tomu i způsob, jímž se postavy pohybují. Bojové scény mají skvělou choreografii, ale nakonec v nich vždy objevíte dětskou chvástavost, kdo dá větší ránu. Do střetů se nastupuje zásadně s rukama v kapsách a s pózou flákačů ze Stínadel i Akihabary. Když se chystáte zasadit zdrcující úder, musíte to pořádně nahlas zakřičet, aby měli vaši parťáci i protivnící čas ocenit, že je to konečně tady.
Jedna čestná zmínka
Kde by se jiným tvůrcům rozpadl svět i příběh pod rukama, tady se daří ždímat emoce. Ačkoliv postavy umírají či jsou mrzačeny fyzicky i psychicky, i když se vytvářejí tragické dějové oblouky a vše působí osudově, seriál neztrácí hravost. V okamžiku, kdy jedna z postav konečně požádá Luffyho o pomoc, kterou předtím dlouho odmítala, máte chuť brečet. A když se na lodi dohadují, jakou budou mít pirátskou vlajku, prostě se smějete.
Na Netflixu dokázali stvořit dokonalou poctu dětské fantazii a touze po dobrodružství. Seriál je to na první pohled hloupý a kýčovitý, ale čím víc do něj pronikáte, tím víc oceňujete ultimátní přímočarost, s níž postavy důvěřují svým snům i obavám. Ať vyhlížejí sebedivněji, právě díky svému přístupu dokážou oslovit takové množství lidí od Japonska po malou zemi ve středu Evropy.
Jakkoliv mezi top seriály minulého roku budou zaznívat „závažnější“ tituly, zaslouží si One Piece minimálně čestnou zmínku. Všichni přece víme, že nejlepší český román napsaný za nacistické okupace je Kámen a bolest Karla Schulze, jenže hluboko v srdci přiznáváme, že nejvíc milujeme Poláčkovo Bylo nás pět. A tady ho máme s piráty, kteří si klidně staví vlastní šapitó, a s protivníky, kteří mají místo nosu pilu nebo myší vousky!
Plakát k první sérii One Piece, foto: Netflix
One Piece – Season 1 (USA, 2023, 8 epizod, celková stopáž USA, 2023, 7 hodin 32 minut)
Tvůrci: Steven Maeda, Matt Owens, režie: Marc Jobst, Tim Southam, Josef Kubota Wladyka, Emma Sullivan, scénář: Tom Hyndman, Steven Maeda, Matt Owens, Ian Stokes, Damani Johnson, Tiffany Greshler, Laura Jacqmin, Diego Gutierrez, Allison Weintraub, Lindsay Gelfand, kamera: Nicole Hirsch Whitaker, Trevor Michael Brown, Michael Swan, Michael Wood, hudba: Sonya Belousova, Giona Ostinelli, střih: Tessa Verfuss, Eric Litman, Kevin D. Ross, Tirsa Hackshaw, Marie Lee, Daniel Williams, Tim Kinzy. Hrají: Makkenjú Arata, Emily Rudd, Iñaki Godoy, Taz Skylar, Jacob Romero, McKinley Belcher III, Vincent Regan, Jeff Ward, Morgan Davies, Peter Gadiot, Ian McShane (vypravěč), Aidan Scott, Michael Dorman, Langley Kirkwood, Ilia Isorelýs Paulino, Colton Osorio, Tamer Burjaq a další.