Slovenské století Pavla Kosatíka, rozhovor s Ladislavem Gerendášem nebo Ceny České filmové kritiky

ČT art v týdnu od 31. ledna

poster televizních tipů
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash – Paolo Chiabrando

Úterý 1. února, 20:15

ArtZóna

Pavel Kosatík Spisovatel a scenárista Pavel Kosatík pohovoří o své nové knize Slovenské století, foto: ČTK – Michaela Říhová

Tento týden ArtZónu výjimečně moderuje Josef Chuchma; pravidelného průvodce Sašu Michailidise dostihla koronavirová nákaza. Spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka se zeptá na podobu česko-slovenského soužití ve 20. století, které Kosatík mapoval ve své nové knize Slovenské století. Rubrika Fenomén představí NFT tokeny a pokusí se vysvětlit, o co vlastně běží, a co znamenají nebo mohou znamenat v obchodování s uměním. Ve dvojité recenzi se kritici zaměří na prozaický cyklus Lidmily Kábrtové Čekání na spoušť, který vyšel v nakladatelství Host. Básnířka a architektka Anna Beata Háblová navštíví Kunsthalle Praha, která se slavnostně otevře 22. února. Rozhovor se zakladatelem a investorem Kunsthalle, podnikatelem Petrem Pudilem, si můžete přečíst na našem webu.

Středa 2. února, 20:15

Alexandre Dumas, pátý mušketýr

Alexandre Dumas André Gill: Karikatura Alexandra Dumase v časopise La Lune (12. 12. 1866), repro: Wikimedia

Francouzský, předloni vyrobený portrétní dokument spisovatele, jehož romány Tři mušketýři nebo Hrabě Monte Christo se stále těší oblibě. Proto není divu, že o jejich autora se dodnes zajímají filmaři. Alexandre Dumas (1802–1870) navíc prožil bouřlivý život protkaný luxusem i bídou. Pokaždé, když se dostal do potíží, nebo měl plné zuby Paříže, rozhodl se odjet. Zmizel na měsíc, na půl roku, na tři měsíce. Díky tomu poznal značnou část Evropy, její obyvatele a jejich životní styl. Nespornou kvalitou jeho díla je také smysl pro dynamiku a pohyb, cit pro inscenování děje a obrovský vypravěčský talent. Jeho postavy jednají, mluví a žijí. Proto se jeho knihy čtou jako filmy.

Středa 19. ledna, 21:10

Na plovárně s Ladislavem Gerendášem

Ladislav Gerendáš Hudebník a herec Ladislav Gerendáš, foto: ČTK – Dušan Dostál

Marek Eben si tentokrát do studia pozval jazzového trumpetistu a herce Ladislava Gerendáše (* 1946). Ten se od mládí věnoval hudbě a působil hned v několika zejména jazzových kapelách. Počátkem sedmdesátých let minulého století, začal hrát v Banjo Bandu Ivana Mládka, kde se uplatnil také jako komik ve scénkách, výstupech a mezihrách. Po několika letech odešel do pražského Studia Ypsilon, kde začal hrát v roce 1981. Ztvárnil několik filmových rolí, například v pohádkách Tři veteráni nebo Lotrando a Zubejda. Po odchodu z Prahy nyní žije v rodných Karlových Varech.

Sobota 5. února, 20:15

Ceny České filmové kritiky

Nová šichta Jedním z nominovaných filmů je i celovečerní časosběrný dokument Nová šichta, který můžete sledovat v i-Vysílání ČT, foto: archiv ČT

Přímý přenos slavnostního vyhlášení dvanáctého ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a jejich tvůrcům za rok 2021. Během večera budou předány ceny v deseti kategoriích. Chybět nebudou ankety, informace o změnách ve světě filmu za loňský rok a mnoho dalšího. Průvodkyněmi večera budou moderátorky a herečky Anita Krausová a Tereza Hofová. Přehled nominací najdete na webu sdružení Sdružení české filmové kritiky.

Sobota 5. února, 21:45

Bouře

Derek Jarman Plakát k filmu, zdroj: CSFD

K osmdesátému výročí narození proslulého britského režiséra Dereka Jarmana (1942–1994) uvádí ČT art jeho filmovou adaptaci divadelní hry Williama Shakespeara. Bouře je poslední velkou Shakespearovou hrou a pokládá se za autorův tvůrčí testament, neboť jsou v ní obsažena základní témata jeho her. Postava protagonisty Prospera bývá někdy dokonce vykládána jako dramatikovo alter ego. Derek Jarman připravoval adaptaci Bouře několik let a výrazně ji textově přepracoval. Ke scénáři poznamenal: „Doufám, že se mi podaří zachytit něco z tajemství a atmosféry předlohy, aniž bych upadl do teatrálnosti.“

Související