Slovenské století Pavla Kosatíka, rozhovor s Ladislavem Gerendášem nebo Ceny České filmové kritiky
ČT art v týdnu od 31. ledna

Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Úterý 1. února, 20:15
Spisovatel a scenárista Pavel Kosatík pohovoří o své nové knize Slovenské století, foto: ČTK – Michaela Říhová
Tento týden ArtZónu výjimečně moderuje Josef Chuchma; pravidelného průvodce Sašu Michailidise dostihla koronavirová nákaza. Spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka se zeptá na podobu česko-slovenského soužití ve 20. století, které Kosatík mapoval ve své nové knize Slovenské století. Rubrika Fenomén představí NFT tokeny a pokusí se vysvětlit, o co vlastně běží, a co znamenají nebo mohou znamenat v obchodování s uměním. Ve dvojité recenzi se kritici zaměří na prozaický cyklus Lidmily Kábrtové Čekání na spoušť, který vyšel v nakladatelství Host. Básnířka a architektka Anna Beata Háblová navštíví Kunsthalle Praha, která se slavnostně otevře 22. února. Rozhovor se zakladatelem a investorem Kunsthalle, podnikatelem Petrem Pudilem, si můžete přečíst na našem webu.
Středa 2. února, 20:15
Alexandre Dumas, pátý mušketýr
André Gill: Karikatura Alexandra Dumase v časopise La Lune (12. 12. 1866), repro: Wikimedia
Francouzský, předloni vyrobený portrétní dokument spisovatele, jehož romány Tři mušketýři nebo Hrabě Monte Christo se stále těší oblibě. Proto není divu, že o jejich autora se dodnes zajímají filmaři. Alexandre Dumas (1802–1870) navíc prožil bouřlivý život protkaný luxusem i bídou. Pokaždé, když se dostal do potíží, nebo měl plné zuby Paříže, rozhodl se odjet. Zmizel na měsíc, na půl roku, na tři měsíce. Díky tomu poznal značnou část Evropy, její obyvatele a jejich životní styl. Nespornou kvalitou jeho díla je také smysl pro dynamiku a pohyb, cit pro inscenování děje a obrovský vypravěčský talent. Jeho postavy jednají, mluví a žijí. Proto se jeho knihy čtou jako filmy.
Středa 19. ledna, 21:10
Na plovárně s Ladislavem Gerendášem
Hudebník a herec Ladislav Gerendáš, foto: ČTK – Dušan Dostál
Marek Eben si tentokrát do studia pozval jazzového trumpetistu a herce Ladislava Gerendáše (* 1946). Ten se od mládí věnoval hudbě a působil hned v několika zejména jazzových kapelách. Počátkem sedmdesátých let minulého století, začal hrát v Banjo Bandu Ivana Mládka, kde se uplatnil také jako komik ve scénkách, výstupech a mezihrách. Po několika letech odešel do pražského Studia Ypsilon, kde začal hrát v roce 1981. Ztvárnil několik filmových rolí, například v pohádkách Tři veteráni nebo Lotrando a Zubejda. Po odchodu z Prahy nyní žije v rodných Karlových Varech.
Sobota 5. února, 20:15
Jedním z nominovaných filmů je i celovečerní časosběrný dokument Nová šichta, který můžete sledovat v i-Vysílání ČT, foto: archiv ČT
Přímý přenos slavnostního vyhlášení dvanáctého ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a jejich tvůrcům za rok 2021. Během večera budou předány ceny v deseti kategoriích. Chybět nebudou ankety, informace o změnách ve světě filmu za loňský rok a mnoho dalšího. Průvodkyněmi večera budou moderátorky a herečky Anita Krausová a Tereza Hofová. Přehled nominací najdete na webu sdružení Sdružení české filmové kritiky.
Sobota 5. února, 21:45
Plakát k filmu, zdroj: CSFD
K osmdesátému výročí narození proslulého britského režiséra Dereka Jarmana (1942–1994) uvádí ČT art jeho filmovou adaptaci divadelní hry Williama Shakespeara. Bouře je poslední velkou Shakespearovou hrou a pokládá se za autorův tvůrčí testament, neboť jsou v ní obsažena základní témata jeho her. Postava protagonisty Prospera bývá někdy dokonce vykládána jako dramatikovo alter ego. Derek Jarman připravoval adaptaci Bouře několik let a výrazně ji textově přepracoval. Ke scénáři poznamenal: „Doufám, že se mi podaří zachytit něco z tajemství a atmosféry předlohy, aniž bych upadl do teatrálnosti.“