Vánoce knižní popáté: O třech knihách z ranku SF, které byste si měli opatřit

poster
Sci-fi, sci-fi, sci-fi. Ilustrační snímek, foto: Parenting Blog

Kolega si nedávno povzdechl, že knihu Ready Player One před časem koupil v Levných knihách za 49 Kč, ale po úspěchu Spielbergova filmu Ready Player One: Hra začíná za ni chtějí u Dobrovského čtyři stovky. Proto se zde pokusíme předpovědět, jaké knihy byste si měli koupit, než se jich nějaký takový Spielberg chopí. Tedy platí to v prvních dvou případech, tip v pořadí třetí je prostě – tip.

Rudí všech zemí, spojte se

Pierce Brown: Rudý úsvit. Přeložila Dana Veselá. Vydal Triton, Praha 2016, 368 stran, původní doporučená cena 289 korun.

Rudy usvit Obálka českého vydání Rudého úsvitu, repro: Triton

Začněme sérií Red Rising. Její vstupný díl nese totožný název a do češtiny byl poněkud ploše přeložen jako Rudý úsvit. Román Red Rising vyšel roku 2014 a šlo o beletristický debut amerického politologa a ekonoma, letos teprve třicetiletého Pierce Browna. Kniha, v tuzemsku vydaná předloni a nyní dostupná s citelnou slevou, zavádí čtenáře do daleké budoucnosti, konkrétně do podzemí planety Mars. Pod přísným okem nedotknutelných polobohů z kasty Zlatých se generace Rudých lopotí, aby splnila dávný sen – proměnila nehostinnou planetu v obyvatelný ráj. Rudí žijí pod povrchem v otřesných podmínkách a neznají nic než dřinu. Při životě je drží toliko vědomí, že jsou jedinou nadějí pro lidstvo. Hlavní hrdina, člen kasty Rudých Darrow, většinu kolegů převyšuje odvahou a inteligencí, ale ani on svou roli nezpochybňuje. To se stane až v okamžiku, kdy se jeho život rozpadne a on pochopí, v jaké lži dosud žil. Rozhodne se obětovat vyšším cílům, infiltruje se mezi Zlaté a postupně se propracuje až do soukolí nejvyšší politiky.

Nuda, říkáte si? Známe? Mix mezi Hunger Games, Total Recall a Blade Runnerem? Cha! Tak to ještě přidejte intertextové odkazy na antickou mytologii, politickou hru hodnou Hry o trůny (ne nadarmo je autor politologem) a skutečnost, že je to OPRAVDU zábavná trilogie s několika dějovými zvraty. Darrow se často mýlí a dělá chyby a povětšinu času se zdá, že jeho malá revoluce nemá naději. Právě tím působí uvěřitelně. Tedy pokud pomineme papundeklovou Eo, počáteční hybatelku děje, která má jedinou funkci: náležitě tragicky zemřít a povzbudit tím Darrowa k činům (naštěstí skoná záhy).

Pierce Brown je zručným marketérem, z předchozích zaměstnání má ostatně zkušenost se sociálními médii. Takže záhy po úspěchu první jeho knihy následovala crowfungingová kampaň, fůra soutěží, přednášky na conech a založení fanouškovské skupiny. Tak jaký slavný režisér po Brownově sérii sáhne?

Pierce Brown Úspěšný a ještě fotogenický – Pierce Brown, foto: Joan Allen

Extra život pro maso do mlejnku

John Scalzi: Červenokabátníci. Přeložila Ivana Drábková, Banshies – Classic, Praha 2012, 320 stran, původní doporučená cena 299 korun.

Cervenokabatnici Obal, který hýří, repro: Banshies – Classic

A nyní kniha, kterou lze momentálně sehnat za necelý čtyři pětky korun českých. Na kosmické lodi USS Intrepid se děje něco strašně, ale strašně podivného. Každá průzkumná mise se dostane do smrtelného nebezpečí, které vysocí důstojníci přežijí, ale pokaždé přijde o život nižší člen posádky, ideálně takový, který na lodi zatím nepobývá příliš dlouho. Pokud vám to připomíná zápletku z populárního seriálu Star Trek, nejste daleko od pravdy – právě z klišé SF seriálů si Američan John Scalzi (*1969) utahuje v románu Redshirts. Ten česky dostal ohavný titul  Červenokabátníci, což připomíná military z prostředí britské armády (momentálně jde kniha koupit za necelé čtyři pětky).

Scalzi se – podobně jako třeba Stoppard v Rosencrantz a Guildernstern jsou mrtvi – zaměřuje na okrajové postavy; na takové, které běžně mívají svých nikoliv patnáct minut, ale spíše patnáct sekund slávy, než pronesou dvě věty nebo je roztrhá ledový žralok. Pro Scalziho se archetypem těchto okrajových figur stali právě nižší důstojníci oblečení do červených uniforem, kteří se snaží pochopit, proč jejich život vypadá tak, jak vypadá, a konečně se pokusí vzít svůj osud do vlastních rukou. Scalzi se s tématem vyrovnává poctivě: i sebeokrajovější postava si u něj zaslouží být představena jako člověk z masa a kostí, který prožívá lásku, úzkosti, ztrátu i životní krize. Co začíná jako kosmická řachanda, končí jako tolkienovské poselství o tom, že nikdo není tak malý a bezvýznamný, aby nemohl ovlivnit svět. O emocionálním náboji ostatně svědčí i historka z nahrávání audio verze knihy, kdy se herec Wil Wheaton prý rozplakal natolik, že nebyl schopen pokračovat. U

Redshirts to ovšem nevidím na velkofilm, nýbrž na netflixovský seriál.

John Scalzi Tvůrce John Scalzi na snímku z letošního roku – hovoří na Phoenix Comic Festu, foto: Wikidata

Čína útočí

Liou Cch‘-sin. Vzpomínka na Zemi 1-3. Přeložil Aleš Drobek, Host, Brno 2018, 1798 stran, doporučená cena 1199 korun.

Vzpominka na Zemi Zátišíčko s tlustou čínskou trilogií, foto: Host

Netřeba se sáhodlouze rozepisovat o trilogii 地球往, česky Vzpomínka na Zemi, která nyní česky vyšla pospolu v dárkovém boxu, když loni a letos Host postupně publikoval jednotlivé díly, jež Liou Cch‘-sin (*1963) zveřejnil v letech 2007–2010. Asi proto, že je to dobrá SF, která vznikla v Číně, oslovila i tuzemské nežánrové recenzenty, tudíž se o ní psalo od A2 až po MF Dnes. Takže jen úplně rychle pro ty, kteří poslední půlrok strávili mimo planetu Zemi: expert na nanomateriály zjišťuje, že se kolem začínají dít divné věci. Když se do problému ponoří hlouběji, zjistí, že to nějak souvisí s VR počítačovou hrou Problém tří těles, s jistým environmentalistickým spolkem a s také s dávným vědeckým projektem. A pak vyvstávají ty velké otázky: Má krvelačné a sobecké lidstvo se svými sklony k destrukci právo na přežití? A co když za nás tenhle problém chce vyřešit mimozemská civilizace?

Epická hard SF, která se čtenářem cestuje od čínské kulturní revoluce až k dalekým hvězdám, není epochálně objevná, zato je v ní přítomen kýbl ideologie (čímž se ovšem neliší od jiných titulů čínské provenience, kde SF dlouhodobě slouží režimu). Na druhou stranu spojení VR, tajemných mimozemšťanů, složité fyziky a vesmírných cest je pro filmové plátno jako stvořené. Ostatně český nakladatel na svých stránkách píše: „Na základě obrovského ohlasu celé trilogie zakoupila společnost Amazon v roce 2018 práva na seriálovou adaptaci za jednu miliardu dolarů.“ Není co dodat.

Liou Cch'-sin Ten dobře ví, co má psát – Liou Cch‘-sin, foto: archiv nakl. Host

Související