Vidím to černě

S asistenty přepravy se v Ostravě potkávají cestující na vybraných linkách od dubna 2017
S asistenty přepravy se v Ostravě potkávají cestující na vybraných linkách od dubna 2017, ilustrační foto: Drahoslav Ramík, ČTK

Scénu, kdy na zastávce čeká Žaneta (Klaudie Dudová) se svou sestrou Kukačkou (Natálie Hlaváčová) na autobus, který přijíždí, ale nezastaví, protože nechce mít „na palubě“ Romy, připravil režisér Petr Václav v Ostravě v roce 2013, kdy jsme zde natáčeli celovečerní film Cesta ven (7 cen Český lev, 4 ceny České filmové kritiky, Cena za nejlepší film Finále Plzeň, účast na mnoha zahraničních filmových festivalech počínaje MFF Cannes sekce L´ACIDE).

A nyní střih do roku 2018: Dopravní podnik města Ostravy přeškolil část revizorů na asistenty dopravy, které doprovázejí městští strážníci, již mají za úkol „tlumit“ případné emoce. Společně pak na „nejproblematičtějších“ linkách dohlížejí, aby se do autobusu či tramvaje nedostal nikdo bez platné jízdenky. „Například romští obyvatelé zadního Přívozu (část ostravského obvodu) byli zvyklí jezdit načerno. Když teď asistenti přepravy nepouštějí do vozů cestující bez jízdního dokladu, stává se, že na zastávce autobusu č. 33 stojí hodně lidí, ale spoj odjede téměř prázdný,“ říká ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák.

MHD Ostrava, foto: Drahoslav Ramík, ČTK MHD Ostrava, foto: Drahoslav Ramík, ČTK

Mnohé děti se tak nedostanou do školy. Zůstanou tedy v ghettu. Je přitom více než zřejmé, že nemobilita chudých lidí a zejména Romů povede ještě k větší ghettoizaci, nevzdělanosti, nezaměstnanosti a uzavřenosti. Další generace tak bude opět ztracená. Kdybychom se jen trochu rozhlédli za hranicemi naší země, nemohli bychom nevidět nebezpečí, že si tímto přístupem vychováváme lidi, kteří se, tak jako již v Londýně, Berlíně nebo v Paříži, obrátí proti společnosti, na jejímž okraji vyrostli, protože ji budou logicky a oprávněně nenávidět. V Ostravě se to děje v době, kdy mnohá evropská – ale i některá tuzemská – města zavádějí kvůli zácpám a ekologii městskou dopravu zdarma. Nástroje, které údajně dbají na bezpečnost a pořádek ve veřejné dopravě, tak mohou maskovat docela obyčejný rasismus.

Související