Vystoupejte se zpěvačkou a herečkou Monikou Načevou na kopec Chvojen

Monika Načeva
Monika Načeva, foto: Petr Čepela

Žiji v krásném místě, které je součástí přírodního parku Střed Čech. Za prací jezdím většinou podél Vltavy a kolem jejího soutoku se Sázavou. Pěšky se mohu toulat krajinou, podél těchto řek nebo je pozorovat z výšky, mimo jiné i ze známých vyhlídek Máj a Smetanova. Anebo také hledět do dáli na překrásné kopce, které jsou kolem dokola v otevřené krajině.

Jedním z těch kouzelných kopců je Chlum, nacházející se blízko zámku Konopiště u Benešova. Často jezdím kolem a on vždy upoutá moji pozornost. Uprostřed kopce Chlumu je jeskyně, bývalá štola, kde se v 17. století těžila železná a měděná ruda. Štola je prý propojena s vedlejším svahem podzemní chodbou… A na ono vedlejší návrší se vydáme – ovšem po zemi, romantickou cestou od Konopišťského rybníku, přes starý hospodářský dvůr. Jdeme na Chvojen u Konopiště.

Kostel svatého Filipa a Jakuba Románský kostel svatého Filipa a Jakuba, foto: Maria Neal

Cesta vede ovocným sadem kolem obrovského majestátního dubu a pomalu se nám objevuje kostel, který připomíná menší hrad. Je to přebudovaný románský kostel sv. Filipa a Jakuba s přilehlým hřbitovem. Podle oficiálního archeologického výzkumu ze šedesátých let minulého století kostel stojí na středověkém hradišti z doby přemyslovské. Ovšem podle ochránce a správce Chvojena, pana Václava VII. Josefa Potůčka z Mezihoří, přišli na toto území lidé daleko dříve. Pan Potůček založil před pár desítkami let občanské sdružení přátel kostela na Chvojně a hodlá se o kostel a území kolem něho starat až do konce svého života. S tímto průvodcem se vám dostane zajímavého výkladu o tomto místě. Můžete se dostat i dovnitř kostela, kde jsou dvě krásné fresky, na jiné zdi vyobrazení Ptolemaiova modelu sluneční soustavy, kde je Země středem vesmíru, dále se v interiéru nacházejí dvě hrobky, velký kříž, který nechal vyrobit majitel konopišťského panství František Ferdinand d’Este, nebo původní podlaha z kachlí ze 14. století. Byla zde pochována těla sedmi statečných zastřelených rebelů ze selského povstání na zámku Konopiště roku 1775.

Když jsem výpravu na Chvojen s panem Potůčkem absolvovala, měla jsem i možnost vystoupat starým schodištěm nahoru do věže, ke zvonům. Jsou řízeny satelitem. Vidět zblízka starý zvon je zážitek.

Monika Načeva na Chvojenu Monika Načeva na Chvojenu, foto: Maria Neal

Pokud se rozhodnete Chvojen navštívit, tak kromě výkladu si nezapomeňte celé  místo projít, zastavit se, rozhlédnout a – jak říká pan Potůček – najít si to své místo a tam v klidu pobýt. Doporučuji cestu uskutečnit v pozdním jaru nebo v té části léta, kdy se přímo koupete ve slunečním svitu a v barvách přítomné zeleně a dalších rostlin.

Další tipy k vycházkám či výletům od známých osobností, a zároveň mapu kulturních a uměleckých objektů, najdete na stránce projektu Artoulky.

Související