Z Vietnamu až do New Yorku

České krátké filmy jsou kosmopolitnější než ty celovečerní

Eliška Křenková v titulní roli filmu Anna režisérky Petry Příborské, foto: World Film Presentation
Eliška Křenková v titulní roli filmu Anna režisérky Petry Příborské, foto: World Film Presentation

Už je to řada let, co si česká kina odvykla uvádět před hlavním programem předfilm. Krátké filmy si proto musejí hledat nové kanály, jak se dostat k divákům. Jedním z nich je pražský Festival krátkých filmů, který se koná tento týden. Jeho pořadatelé letos připravili pestrý program. Své si v něm najdou milovníci experimentálních filmů, stejně jako sci-fi a braku.

Festival je unikátní příležitostí vidět na velkém plátně české krátké filmy, o jejichž existenci se jinak často ani nedozvíme. Domácím kraťasům jsou přímo věnované dvě sekce – Národní soutěž a Czech Short Films 2018. Ukazuje se na nich, že české krátké filmy, hlavně ty od mladších tvůrců, jsou mnohem kosmopolitnější než zdejší celovečerní produkce. Ta se totiž zabývá českou společností často tak, jako by svět končil už za našimi hranicemi.

Režisér Dužan Duong představuje svůj nový film z&nbsp;vietnamského prostředí&nbsp;&ndash;<em>Bo Hai</em>, zdroj: www.youtube.com
Režisér Dužan Duong představuje svůj nový film z vietnamského prostředí –Bo Hai, zdroj: www.youtube.com

Hned tři domácí filmy z „Kraťasového“ programu natočili tvůrci, kteří pocházejí z jiného kontinentu, než ve kterém žijí. Prvním takovým je snímek Bo hai. Vzbudil pozornost už loni na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Není to přitom dokument, nýbrž mnohem spíš civilní hraný film natočený s neherci v reálných lokacích. Jeho tvůrcem je česko-vietnamský režisér Dužan Duong. Duong se narodil v Hanoji, ale od čtyř let vyrůstal v České republice, takže patří ke generaci, která ztrácí kontakt s vietnamskou kulturou svých rodičů, ale zároveň nedostala příliš příležitostí vytvořit si vztah k české společnosti. A tuhle zkušenost skvěle zpracovává ve svém filmu o obtížném vztahu mladíka vietnamského původu s jeho otcem, který pracuje ve večerce.

Trailer k&nbsp;filmu <em>Kopřiva</em> režisérky Piaoyu Xie, zdroj: www.vimeo.com, foto: FAMU
Trailer k filmu Kopřiva režisérky Piaoyu Xie, zdroj: www.vimeo.com, foto: FAMU

Zkušenost cizinců žijících v české metropoli se odráží i ve filmu Kopřiva od režisérky Piaoyu Xie. Ta pochází z jižní Číny, bakalářský titul získala na filmové škole v Hongkongu a nyní studuje pražskou FAMU. V Kopřivě se zabývá především queer tematikou v souvislosti s dospíváním.

Naproti tomu Petra Příborská je režisérka českého původu, která vystudovala filmovou školu v New Yorku. Vytvořila tam svůj debut Anna, v němž lze vytušit autobiografické prvky. Jeho hrdinkou je totiž česká dívka, která studuje v New Yorku a snaží si vydělat na školu tím, že chodí do dvou zaměstnání. Do její situace se navíc promítají i zkušenosti jejích rodičů a prarodičů, pro něž studium potomka v zahraničí znamená zdroj jednak strachu, jednak ovšem i šanci, kterou oni sami ve svém mládí nedostali.

Teaser k&nbsp;filmu <em>Anna</em> Petry Příborské, zdroj: www.vimeo.com, foto: World Film Presentation
Teaser k filmu Anna Petry Příborské, zdroj: www.vimeo.com, foto: World Film Presentation

K filmům uváděným na Festivalu krátkých filmů bychom mohli tematicky přiřadit i kraťas Malá. I ten byl vloni na programu jihlavského festivalu. Studentka animace na FAMU Diana Cam Van Nguyen v něm zpracovává prakticky stejnou zkušenost jako Dužan Duong. Až na to, že její film je „animovaný dokument“. Civilně působící kresba kombinující černobílé a barevné plochy vytváří intimní a introvertní výpověď o Vietnamcích v České republice.

Festival krátkých filmů tak potvrzuje, že to nejzajímavější ze současné české kinematografie nejsou celovečerní filmy, které najdeme v běžné kino distribuci, nýbrž dokumenty, televizní a internetové minisérie a v neposlední řadě i krátké filmy, jež si musíme najít v programech festivalů a v jiných distribučních kanálech.

Festival krátkých filmů Praha – 17. – 21. ledna, Kino Světozor, Kino Pilotů, Bio Oko, Kino Aero

Související