Marius Konvoj
Narodil se v osadě Bynina u Valašského Meziříčí jako Pavel Pernický. Táhlo ho to do Ostravy, kam také přesídlil. Zde studoval u Petra Lysáčka na Katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity. Začal pracovat se softwarovou vizualitou inspirovanou ranými, osmibitovými počítačovými hrami; chtěl poukázat na limity technologie, na tom, že je svého druhu pastí. Osmibitovou estetiku časem opustil a pozornost obrátil na vektorovou grafiku. V roce 2009 absolvoval diplomovou prací nazvanou Známe vzorec pro život. Zabýval se v ní smyslem a určením života. Ze zpovědí lidí a z vlastního pozorování reality vytvořil symbol osudí spravedlnosti, odkazující k losovací hře Šťastných deset, ale vkládal do ní nový význam.
Na ostravské kulturní scéně se Pavel Pernický etabloval jako vizuální umělec a hudebník – je protagonistou elektropunkových projektů I love 69 Popgejů a Marius Konvoj, které se snad dají označit jako digital hardcore. „Marius Konvoj – poslední mutant hrdina byl na začátku, ale pořád tenhle projekt pokračuje. Je to o tom, že tvůrce odvrhne svojí individualitu a začne tvořit buď fámu, nebo prostě odosobněné alter ego, které by ho mohlo přesáhnout a žít si vlastním životem. Marius Konvoj je mutant, dobrý člověk, dobrá idea jdoucí světem,“ pravil umělec v loňském interview s Jaroslavem Michnou na serveru ostravan.cz.
V raných pracích se u Pernického/Konvoje objevují motivy násilí, sexu, pudovosti, vulgarity. Kolem roku 2012 však u něho došlo k obratu k víceméně duchovním otázkám. „Nebyl jsem vychováván v římskokatolické tradici, ale nepocházím ani z ateistické rodiny, což je zvláštní situace a takových lidí je myslím v mé generaci minimum. Byl jsem od malička obeznámen s východní filozofií a kulturou skrze mé rodiče, tím pádem mě to formovalo. Věděl jsem o tom, ale přirozeně v pubertě – a já jsem měl pubertu opožděně – jsem vůči tomu kladl určitý odpor, proto jsem pracoval s vulgaritou a násilím,“ svěřil se Konvoj v již vzpomenutém loňském rozhovoru pro ostravan.cz. „Ten odpor byl ale vedený jako boj proti bezstarostnosti za každou cenu. Osobně jsem se s tím musel nějak srovnat a prostě jsem měl potřebu proti tomu brojit. Po roce 2012 jsem tak nějak dospěl (s dítětem v srdci), takže a priori nepotřebuji zpracovávat a produkovat téma násilí, ale naopak hledat pozitivitu, pozitivní apokalypsu.“
Marius Konvoj je angažovaný umělec. Angažovaný umělec vylézá z komfortní zóny a komunikuje s vnějším světem. Konvoj chce věci měnit a mluví o tom napřímo. Jeho nejnovějším projektem je neoegoact. Prostřednictvím svého stejnojmenného instagramového profilu se výraznými grafickými pracemi jednou týdně vyjadřuje k aktuálním ekonomickým, ekologickým a jiným společenským tématům a problémům.