Co nastane, když rodiče chtějí dospělým dětem odkázat majetek ještě za svého života

Z filmu Jednou to bude všechno tvoje
Matka (Suzanne Reuter), dcera (Karin Franz Körlof) a dědictví… Z filmu Jednou to bude všechno tvoje, foto: Film Europe

Spisovatelé, dramatici či filmaři již mnohokrát tematizovali, jak vidina dědictví – neřkuli dědictví už získané – křiví lidem svědomí, jak mění jejich smýšlení i chování, propadají chamtivosti, až se ocitají na hraně zločinu, nebo již za ní. Daleko méně se téma dědictví pojilo s komediální nadsázkou, nejčastěji v případě, kdy bylo vázáno nějakou podmínkou, zpravidla ztřeštěnou. Ale jen výjimečně – jako třeba v jedné cimrmanovské hře – se stávalo, že by dědictví bylo odmítáno jako příliš omezující či dokonce ohrožující závazek. A někam sem náleží švédská (tragi)komedie Jednou to bude všechno tvoje scenáristy a režiséra Andrease Öhmana (* 1985).

Z filmu Jednou to bude všechno tvoje Stárnoucí rodiče (Suzanne Reuter, Peter Haber) ve filmu Jednou to bude všechno tvoje, foto: Film Europe

Lisa v tom má zmatek

Stárnoucí rodiče (Suzanne Reuter, Peter Haber) se rozhodnou svůj cenný les, provázaný s dobře vybavenou provozovnou na zpracování a prodej dřeva, darovat některému ze svých již dospělých dětí – a proto si je sezvou na oslavu matčiných sedmdesátin.

V centru pozornosti se ocitá Lisa (Karin Franz Körlof), nejmladší ze sourozenců. Jakoby jejíma očima pozorujeme celou, stále bizarnější sešlost, narušovanou vzájemnými výčitkami a hlavně temnými stíny z minulosti. Lisa, mladá žena nadaná bohatou představivostí, se živí jako kreslířka novinových komiksů, chystá se vydat svou první knihu a trpí partnerskými rozepřemi, jak dokládají hlavně její telefonáty s již bývalým přítelem Alexem (Arvin Kananian), který by měl její knihu vydat. Citové tápání dovrší jak jeho příjezd, tak náhodné sblížení s místním lesníkem, jenž by měl z pověření rodičů coby odborník na hospodaření s lesem dohlížet.

Z filmu Jednou to bude všechno tvoje Lisa (Karin Franz Körlof) ve filmu Jednou to bude všechno tvoje, foto: Film Europe

Do Lisina rozháraného vědomí ustavičně zasahují – zpravidla v muzikálových výstupech – animované předměty jakoby s ní vedoucí diskuze a zpochybňující její rozhodnutí: tak se jí zhmotní koupelnová pěna, ústa a tvář nabývají kmeny stromů, dokonce i plechovka od pití. Jakýmsi vyvrcholením se stává mrštný tanec kraba, jenž jako poslední na talíři zůstal nesnědený.

Nadto je zde chlapec ve sportovním odění (Elvis Ral Lustig), jenž coby dotěrná vidina bezmála na každém kroku Lisu provází a různě ji varuje či naopak nabádá k určitému chování – teprve postupně vychází najevo, že se jedná o jejího mladšího bratra, jehož při přecházení silnice srazilo auto, a Lisa si to stále klade za vinu, neschopná žít i za něho, jak kdysi slíbila. A k tomu všemu se u ní a v ní prolíná nynější podzimní současnost s vizí dávné jízdy zasněženou silnicí.

Trailer k filmu Jednou to bude všechno tvoje
Trailer k filmu, zdroj: YouTube

Poněkud alibistické balancování

Lisa není jediná, kdo se musí vyrovnávat s tíží minulosti. Dávno zasuté či dokonce neuvědomované události ovlivňují chování i dalších členů rodiny. Oslavy se tím spíš zvrtnou, když Lisa s pomstychtivou zlomyslností veřejně sdělí tajemství, že otec byl kdysi přijat na leteckou školu, ale babička mu to zatajila, protože coby jedináčkovi mu bylo předurčeno starat se o rodinný podnik. Celým příběhem se prolínají úvahy, nakolik lze osobní představy o budoucnosti skloubit s odlišnými představami ostatních zúčastněných.

Z filmu Jednou to bude všechno tvoje Matka (Suzanne Reuter) a dcera (Karin Franz Körlof) ve filmu Jednou to bude všechno tvoje, foto: Film Europe

Snímek se zprvu vyznačuje komediálním laděním (jakkoli divným a rozpačitým, zvláště v souvislosti s animovanými vsuvkami), přemírou sprostého nadávání, kterým si Lisa ulevuje od psychického přetlaku, ale postupně se noří do vážnější polohy, když se obnažují události z minula, které současnost nadále poznamenávají. Výsledek, který poněkud alibisticky naznačuje, že není valného rozdílu mezi životem ve městě a na vesnici, neboť záleží hlavně na tom, jak si člověk zařídí svou existenci a jaký smysl jí vtiskne, vnímám jako dost tezovitý, zvláště když ve finále přibližuje Lisino konfrontační počínání. Vypravěčské uchopení je spíše rozvleklé, opírá se o záznam rádoby bezprostředních reakcí, kterým však schází spontaneita.

Jednou to bude všechno tvoje je první snímek filmaře Andrease Öhmana, který pronikl do tuzemské distribuce. Obávám se, že v desítce filmů, které na konci dubna vstoupily do kin, se sotva prosadí, i když nabídne půvabnou, prosluněnou krajinomalbu švédského venkova…

Plakát k filmu Jednou to bude všechno tvoje Plakát k filmu, zdroj: Film Europe

Jednou to bude všechno tvoje / En dag kommer allt det här bli ditt (Švédsko, 2023, stopáž 105 minut)

Režie a scénář: Andreas Öhman, kamera: Ari Willey, střih: Anton Hemgren. Hrají: Karin Franz Körlofová, Suzanne Reuterová, Liv Mjönesová, Arvin Kananian, Filip Berg, Peter Haber, Emil Almén, Ingmar Virta, Bill Hugg, Mattias Fransson a další.
Česká premiéra 25. dubna 2024.

Související