10+1 tipů, kam vyrazit za kulturou mimo velká města. Druhý díl minisérie o kultuře na současném českém venkově

plovárna Manětín
Líný letní den na koupališti u vody a k tomu dobrá hudba, tanec a divadlo? Plovárna Manětín, kterou provozuje spolek Baroko v Čechách, foto: archiv Plovárny Manětín

Zaniklá osada Königsmühle, Land & Art

V zaniklé obci Königsmühle kdysi stálo šest domů a žilo 57 lidí. Dnes toto místo na pomezí Čech a Německa stojí za výlet, i když z domů zbyly pouze ruiny. Umělecký land art festival letos neproběhne, přesto je ve zdejším údolí nadále k vidění několik uměleckých děl: ruce, královský trůn, andělé, trpaslíci, labyrint, Marcebila a další.

Na konci srpna, konkrétně 29. 8., se tu bude konat malé neformální posezení, od 18:00 zahraje Vojta Violinista a další místní hudebníci. Nebude ovšem připraveno zázemí, takže pokud budete chtít dorazit, přibalte si také jídlo a pití.

„Obnovili jsme pramínek, takže máme i pitnou vodu. Všechny cestičky a ruiny jsou prosekané, lidé si mohou celé údolí v klidu projít a posedět na lavičkách. K dispozici je horská útulna. Návštěvníci však musí do údolí přijít pěšky, auta doporučujeme nechat na parkovišti pod Klínovcem. Je zakázáno lézt po zdech ruin, ničí je to,“ upozorňuje zakladatel a vedoucí projektu Petr Mikšíček.

Königsmühle
Loučná pod Klínovcem
431 91
50°25’14.200″N, 12°59’11.666″E
konigsmuhle.cz

ruina domu v obci Königsmühle V zaniklé obci Königsmühle kdysi stálo šest domů a žilo 57 lidí. Dnes toto místo na pomezí Čech a Německa stojí za výlet, i když z domů zbyly pouze ruiny, foto: Königsmühle

Plovárna Manětín

Líný letní den na koupališti u vody a k tomu dobrá hudba, tanec a divadlo? Plovárna Manětín, kterou provozuje spolek Baroko v Čechách, právě tohle nabízí a je otevřená každý den po celé léto. Nabízejí zde občerstvení, půjčují věci do vody, k dispozici je trampolína. Každý pátek tu hraje živá hudba, sobota je věnovaná místnímu programu a neděle patří divadlu pro děti.

Druhý srpnový víkend (7. srpna až 9. srpna) plovárnu oživí Manětínský festival. „MňF je vlastně víkend, jaký chceme sami zažít – tři dny s originálními současnými filmy, s alternativní hudbou a s nezávislým divadlem, navíc na koupališti v přírodě,” říká organizátor festivalu Martin Horyna. Součástí festivalu bude koncert táborských Kalle a promítání filmů Dálava a na Na palubu!. Srpnový program dále nabídne koncerty Mirka Kemela, Cermaque, Mordors, Vojty Urbánka a dalších…

Manětín
koupaliště
49°59’27.546″N, 13°14’32.043″E
www.facebook.com/plovarnamanetin

Plovárna Manětín po setmění Plovárna Manětín po setmění, foto: archiv Plovárny Manětín

Úterský spolek Bart

Chtěli zachránit a zrekonstruovat vzácné varhany v úterském kostele, a tak založili spolek. Povedlo se. Od té doby každoročně spolupořádají Mistrovský varhanní kurz v Úterý, kde se hudebníci pod vedením zkušeného lektora věnují studiu autentické interpretace barokních varhanních děl. Kurz je vždy zakončen závěrečným koncertem účastníků, letos se bude konat 29. srpna 2020 od 19:30 v kostele sv. Jana Křtitele.

Od roku 2015 se spolek snaží rekonstruovat také dům čp. 69 na náměstí, zvaný Dům Na Růžku neboli Turbovna. Chtějí z něj vybudovat komunitní centrum s kavárnou, muzeem a případně infocentrem. Už nyní na jeho dvoře promítají filmy. Program naleznete na webových stránkách.

Úterý 69
49°56’25.955″N, 13°0’14.579″E
bart.utery.eu

svěcení varhan v úterském kostele Chtěli zachránit a zrekonstruovat vzácné varhany v úterském kostele, a tak založili spolek. Povedlo se, foto: archiv Úterský spolek Bart

Stará škola – místo setkávání a vzdělávání

Jak sblížit starousedlíky s nově příchozími? Ideálně vytvořením místa, kde se budou moci oba tábory potkávat. Spolek nadšenců a přátel Stará škola se o to snaží od roku 2013 a v budově bývalé základní školy pořádá kulturní akce. „Zveme na vernisáž ilustrací Marcely Vichrové ke knize Jiná jména smrti Josefa Křešničky, která se bude konat 6. září 2020. A 13. září se můžete těšit na indickou neděli s Papia Das Baul Ghoshal, indickou malířkou, básnířkou, spisovatelkou, zpěvačkou a herečkou z Kalkaty,“ láká koordinátorka Natálie Lupienská.

Organizují také akce pro děti, seniory, besedy, přednášky, kreativní kurzy, anglické konverzace a postupnými kroky se snaží obnovovat dvě stě let starou budovu a její zahradu. Za hezkého počasí je každou středu a neděli otevřená venkovní kavárna s možností zapůjčení pétanque koulí, hamaky a zahradních her. Veřejnou zahradu můžete navštívit od pondělí do pátku v čase mezi 17. a 19. hodinou, o víkendech potom od 10 do 19 hodin.

Vrané nad Vltavou
Budova Staré školy
V Zídkách 128
49°56’22.065″N, 14°23’18.356″E
www.stara-skola-vrane.cz

koncert v budově Staré školy Spolek nadšenců a přátel Stará škola pořádá v budově bývalé základní školy kulturní akce, foto: archiv Staré školy Vrané

Festival Theatrum Kuks

Dokáže baroko zaujmout i po třech stech letech? Pětidenní festival, který se koná v kulisách kukského areálu od 19. do 23. srpna, věří, že ano. „Mezi nejzajímavější body programu patří cirkusová romance s mysliveckou tematikou Lov v podání uskupení Bratři v tricku & Holektiv, opera La Psiche, již uvede tradiční host festivalu Ensemble Damian, nebo tanec smrti Andrey Miltnerové, který předvede přímo v hrobce hraběte Šporka,“ informuje za organizátory Kristýna Kutnarová a pokračuje: „Čeká nás také premiéra nové hry divadla Geisslers Hofcomoedianten Zelenavý ptáček. Za zmínku určitě stojí i loutková představení pro děti (hrát je bude Vi.Tvor, Tomáš Podrazil ze Studia Damúza či Postochotnický soubor Jatelinka) nebo výlet do okolí Kuksu zaměřený na židovskou tematiku.“ Vstupné je na některé akce zdarma, jinak lze vstupenky koupit v předprodeji i na místě ve festivalovém infocentru, kde ovšem nejde platit kartou.

19.–23. 8. 2020
Kuks 81
Hospital Kuks
50°23’51.836″N, 15°53’22.102″E
theatrum-kuks.cz

loutka kašpárka Dokáže baroko zaujmout i po třech stech letech? Pětidenní festival, který se koná v kulisách kukského areálu od 19. do 23. srpna, věří, že ano, foto: archiv Festivalu Theatrum Kuks

Galerie Dům

Uprostřed klášterní zahrady nenajdete galerii vždy. V Broumově však jednu mají. Galerie Dům nabízí prostor zejména současným malířům a sochařům, vedle ikonických postav českého výtvarného umění druhé poloviny minulého století zařazuje i důležité autory současné střední generace. V současné době je možné navštívit výstavu Argišta Alaverdyana Mulitasking, a to do 6. září; od 13. září se připravuje výstava Jitky Svobodové. Zároveň je v okolní klášterní zahradě ke zhlédnutí sochařská expozice Klášterní zahrada 2020.

Broumov
Klášterní zahrada
50°35’10.144″N, 16°20’3.127″E
www.galeriedum.cz

budova galerie v klášterní zahradě Uprostřed klášterní zahrady nenajdete galerii vždy. V Broumově však jednu mají – Galerii Dům, foto: archiv Galerie Dům

Přespolní

V obci Lubná, mezi Litomyšlí a Poličkou, se tyčí hned několik výrazných objektů, které by tam člověk nečekal – Kulturák Archa, Kurník a 5sil. „V našem programu jsou nyní, kromě výstavní činnosti v Kulturáku Archa, i rezidence v Kurníku, festival Bučení 3, který je na pořadu 15. srpna, a v nadcházejících letech ještě postupně zapojíme 5sil, což je uskupení pěti vyřazených zásobníků na obilí, kterým postupně vdechujeme nové funkce. V jednom silu budeme vystavovat, jiné silo bude zase sloužit jako zázemí pro rezidenty, další bude přístřeším pro zvířata,“ přibližuje Eva Machová. Výstavy obohacují o doprovodné programy v podobě přednášek, koncertů a edukačních programů.

Objekt Jiřího Příhody Sběratelova Archa (c-ARK), oceněný jako dílo roku v rámci Ceny pro umělce nad 35 let, vznikl pro soubornou výstavu Sochy, která se konala v pražském Zámku Troja. Archu poté převezli a znovu postavili v Lubné, kde podnítila vznik kulturní iniciativy Přespolní. Nyní slouží jako galerijní prostor. Kromě festivalu Bučení 3 zve Eva Machová také na besedu s lékařkou Alexandrou Vosátkovou, která se bude konat 8. srpna.

Lubná 125
56963
49°46’17.578″N, 16°13’6.121″E
https://www.facebook.com/prespolni.org

dvě moderní stavby na louce Vlevo Kurník, v němž probíhají rezidence, vpravo Archa, v níž probíhají výstavy, foto: archiv prespolni.org

Galerie z ruky

Poněkud „z ruky“, uprostřed lesa, nedaleko hradu Pernštejn, vysoko nad řekou Svratkou, se nachází Galerie z ruky. Stanislava Macháčková ji provozuje již 29. sezonu. Prostor bývalé stodoly patří současnému modernímu umění a stálé expozici sochaře Zdeňka Macháčka. Své místo zde mají i skláři a šperkaři. Každá vernisáž je doplněná koncertem. Od 1. srpna můžete zhlédnout výstavu obrazů Bohuslavy Olešové.

Křížovice u Doubravníka
Křížovice 3
49°26’23.913″N, 16°21’44.347″E
www.galeriezruky.cz

Galerie z ruky - dva snímky, exteriér a interiér Poněkud „z ruky“, uprostřed lesa, nedaleko hradu Pernštejn, vysoko nad řekou Svratkou, se nachází Galerie z ruky. Vlevo snímek z exteriéru před galerií, vpravo z interiéru, foto: archiv Galerie z ruky

Festival Podtvrzí

Parta mladých nadšenců chtěla pomoci zachránit rozpadající se barokní tvrz nedaleko Humpolce, tudíž zorganizovala benefiční festival Podtvrzí. „Po dlouhém boji o přežití jsme se však museli přesunout, konkrétně na Krásenský vrch, na programu ani průběhu festivalu se však nic nemění, koná se od 7. srpna do 9. srpna a pořád na vás čekají hudba, básníci, výstavy i divadlo,“ vysvětluje organizátor Arno Seidl.

Na festivalu zahrají kupříkladu Elektropopové duo post-hudba, psychedeličtí Madhouse Express, plzeňská kapela Marcel Gidote’s Holy Crab, Schrödingerova kočka, pražská stoner-doom metalová banda Trahir a další. Připravený je doprovodný program, při němž se dovzděláte v recyklování nebo si zkusíte potisknout třeba tričko.

7.–9. 8. 2020
Krásno
Krásenský vrch
50°6’6.323″N, 12°47’10.819″E
www.facebook.com/events/1267738016770020

Elektropopové duo post-hudba na schodišti Elektropopové duo post-hudba je jedním z těch, kteří vystoupí na Festivalu Podtvrzí, foto: archiv post-hudby

Pohádková rezervace

Něco pro dětské diváky: tip na divadelní představení v Pohádkové rezervaci, kterou najdete nad obcí Hořice na Šumavě. Ohrožené druhy českých pohádkových bytostí se zde však snaží zachraňovat pouze během letních prázdnin. Představením divák spolu s herci prochází lesem a stává se tak součástí děje.

Hraje se každý všední den (plus o víkendech – to konkrétně 1., 8., 16., 29. a 30. srpna), a to i za špatného počasí. Organizátor pan Ptáček velmi doporučuje vstupenky rezervovat na telefonu 606 572 439. V této sezóně můžete zhlédnout celkem čtyři různé inscenace. V zimě Pohádková rezervace hostuje v Českých Budějovicích.

Hořice na Šumavě
Pohádková rezervace
48°45’32.3″N, 14°10’32.3″E
www.pohadkovarezervace.cz

herec s trubkou sedící na štaflích Ohrožené druhy českých pohádkových bytostí v Pohádkové rezervaci, kterou najdete nad obcí Hořice na Šumavě, zachraňují právě a pouze během letních prázdnin, foto: archiv Pohádkové rezervace

Periférne centrá

Je-li vám už Česko malé, vydejte se na Slovensko. Periférne centrá je slovenské občanské sdružení, které chce dostat umění mimo velká kulturní centra. Kromě objevování nových možností umělecké tvorby v krajině se starají o lepší životní prostředí. Od roku 2016 vytvářejí nové kulturní centrum Škôlka. Do staré budovy navrací život. Hostí v ní letní art kemp, umělecké rezidence a organizují tvořivé dílny pro děti a mládež. Na stěně místního obchodu s potravinami si v současné době můžete mimo jiné také prohlédnout dílo Rastislava Podoby ve formátu 4 x 10 metrů.

Dúbravica 47
Slovensko
48°40’55.705″N, 19°16’33.191″E
perifernecentra.com

malující děti Snímek z akce Umenie pre najmenších v Škôlke, určené pro děti do tří let, foto: Periférne centrá

V dalších dílech minisérie se podíváme na to, jak se z autobusové zastávky stala galerie, z rozpadlé stodoly komunitní centrum a taky se pokusíme odpovědět na otázku, zda ještě a jak žije folklór.

Související