Desítka knižních tipů z literatury faktu vydaných v letošním roce
Rok Kafky a Škvoreckého. Vratká psychická situace moderního člověka; dnes mnohdy i vinou klimatických změn. Příběhy míst. Přijímání a nepřijímání jinakosti. To jsou témata titulů zahrnutých do této desítky. Je to samozřejmě výběr zcela subjektivní, odrážející mé inklinace. A nadto: takových „desater“ bych i z letošní produkce mohl sestavit hned několik. Pořád toho vychází dost a dost…
Radim Kopáč, Petr Stančík: Praha kafkovská
(Academia, 276 stran, doporučená cena 445)
Tento rok se „kafkovalo“, neboť uplynulo sto let od smrti pražského německého spisovatele. Jednou z knih, které k jubileu vyšly, je i obrazový průvodce místy, která jsou v české metropoli spjata s Franzem Kafkou. Publikace má pojetí a úpravu typickou pro edici kulturních průvodců nakladatelství Academia: praktický plastový přebal, kvalitní křídový papír, množství unikátních archivních fotografií (škoda, že jejich kvalit nedosahují současné fotografie popisovaných míst, které exponovala Lada Nayevo). Hesla jsou řazena podle městských obvodů, nejvíc adres je u Kafky pochopitelně spjato s Prahou 1. Podle knihy se tedy dají plánovat různé kafkovské poznávací výšlapy.
Autorem obálky je Robin Brichta, repro: Academia
Erich Fromm: Patologie normálnosti
(Uspořádal a předmluvu napsal Reiner Funk. Přeložili Petr Babka a René Souček, Portál, 176 stran, doporučená cena 299 korun)
V roce 2010 uspořádal německý psychoanalytik Reiner Funk přednášky, v nichž se jeho učitel a „mistr“ Erich Fromm (1900–1980) zaměřil na téma duševního zdraví. Respektive na to, zda člověk v moderní společnosti vlastně vůbec může být psychicky zdravý. Sociolog, filozof a psychoanalytik Fromm totiž soudil, že to, co je v průmyslové společnosti dvacátého století považováno za normální, je ve své podstatě patologické. Závěrečná část svazku pak náleží pojednání Je člověk od přírody líný?. Reiner Funk (* 1943) byl v posledních šesti letech Frommova života jeho asistentem a roku 1994 vyšla česky biografie, kterou o svém učiteli sepsal.
Autorkou obálky je Pavlína Morháčová, repro: Portál
Åsne Seierstad: Afghánci. Tři příběhy z jedné země
(Přeložila Eva Kecková. Absynt, 488 stran, doporučená cena 550 korun)
Nejnovější titul mezinárodně proslulé norské reportérky. Vrací se v něm do Afghánistánu, o němž už počátkem století publikovala svazek Knihkupec z Kábulu (česky 2022), což byl portrét rodiny knihkupce Sultána Chána. Tentokrát se zaměřila na tři příběhy: v jednom sleduje afghánskou aktivistku žijící v norském exilu, ve druhém dívku, která chtěla studovat a emancipovat se, ale po převzetí moci Tálibánem se jí sny zhroutily a ona přežívá v Kábulu. Třetí hlavní postavou je jeden z velitelů Tálibánu. Celkově jde už o čtvrtou do češtiny přeloženou knihu Åsne Seierstad, která nedávno navštívila Českou republiku a poskytla tu několik rozhovorů, mimo jiné veřejnoprávnímu Radiu Wave.
Obálku navrhl Andrej Nechaj, repro: ČT art
Michal Přibáň: Errol. Josefa Škvoreckého život první, 1924–1969
(Host a Ústav pro českou literaturu AV ČR, 728 stran, doporučená cena 599 korun)
V tom roce, kdy zemřel Franz Kafka, se narodil Josef Škvorecký. Z bohemistů se mu nejsoustavněji věnuje Michal Přibáň (* 1966), který se edičně podílel na vzniku několika svazků Škvoreckého Spisů a také na bibliografii jeho prací. Letos publikoval první díl monumentálního životopisu, v němž spisovatele sleduje od narození až do roku, kdy se spolu se svou ženou rozhodl pro zaoceánský exil. Výklad je střídmě prokládán černobílými fotografiemi. Přibáň v knize píše, že Škvorecký si přál, aby jeho životopis vznikl. A tak se toho před mnoha lety chopil a nyní je první polovina biografického díla na světě.
Obálku navrhla Kateřina Tvrdá, repro: Host
Ruth Zylbermanová: Autobiografie jednoho pařížského domu. Příběhy, osudy a deportace 1942–1944
(Přeložil Jan Petříček, Maraton, 360 stran, doporučená cena 448 korun)
Byl jednou jeden dům. Ve francouzské metropoli za druhé světové války. Zacílila na něj francouzská filmařka a spisovatelka Ruth Zylbermanová (* 1971) a roku 2018 o něm natočila dokument Děti z ulice Saint-Maur 209, Paříž, 10. obvod. Pak sedla a napsala na totéž téma stejnojmennou knihu (obdobně postupovala Andrea Sedláčková u „své“ Toyen). Český překlad v názvu vychází z podtitulu originálu: Autobiografie jednoho pařížského domu. Zylbermanová vytvořila obsáhlý dokumentární román o domě, který byl vystavěn v polovině předminulého století, žili v něm vesměs lidé z nižších vrstev. Jak běžel čas, měnilo se i osazenstvo. Za druhé světové války z něho byly deportovány židovské rodiny včetně devíti dětí, na jejichž osudy se autorka speciálně zaměřila. Líčí různá svá osobní setkání, pracuje s mnohými dokumenty, některé z nich jsou v knize také reprodukovány.
Obálku navrhla Eliška Fenclová, repro: Maraton
Luboš Palata: Elbe. Velká řeka
(Argo, 216 stran, doporučená cena 298 korun)
Jeden z nejzkušenějších tuzemských zahraničně-politických novinářů, specializující se zejména na střední Evropu, fyzicky (vesměs na kole) podnikl více než tisíc kilometrů dlouhou cestu po proudu Labe: od Krkonoš přes (například) Polabí, Děčín, Drážďany, Magdeburg, Hamburg až k samému konci té velké řeky, k severoněmecké výspě, ostrovu Helgoland. Palata (* 1967) v žánrově uvolněném textu střídá osobní zážitky z pouti s historickými exkurzy o daných místech.
Obálku navrhla Daniela Danielová, repro: ČT art
Bernard Wasserstein: Městečko na kraji dějin
(Přeložila Petra Andělová, Jota, 328 stran + 16 stran obrazové přílohy, doporučená cena 448 korun)
Jestliže výše uvedená kniha Ruth Zylbermanové se koncentrovala na historii jednoho domu, práce britského historika Bernarda Wassersteina (* 1948) vypráví o dějinách jednoho městečka nedaleko (dnes ukrajinského) Lvova; Krakowiec leží na polsko-ukrajinském pohraničí, na území někdejší Haliče, jež byla součástí Rakouska-Uherska. Wasserstein líčí dějiny obce, odkud pochází jeho rodina, od osmnáctého století až do konce století dvacátého; pochopitelně s důrazem na katastrofu, která Krakowiec zasáhla během druhé světové války a cílené likvidace židovského živlu. V post scriptu potom autor píše, jak se k jeho údivu Krakowiec „znovu octl v oku bouře“, když v únoru 2022 Rusko napadlo Ukrajinu a „hraniční přechod v Krakowieci zaplavily tisíce zoufalých lidí prchajících do Polska“. Vedle Městečka na kraji dějin si pak lze položit portrét města Lvov, který z pera německého historika a publicisty Lutze C. Klevemana vydalo vloni Argo.
Obálku navrhla Markéta Nežerková, repro: ČT art
Jiří Němec: Drama lidské svobody. Studie a eseje z let 1965–1982
(Triáda a Filosofický ústav AV ČR, 344 stran, doporučená cena 385 korun.
Robert Krumphanzl se soustavně editorsky věnuje dílu filozofa Jiřího Němce (1932–2001). V souboru Drama lidské svobody chronologicky sestavil a do pěti oddílů rozčlenil texty, které Jiří Němec napsal mezi 1965–1982 k tematice svobodného jednání. K nim pak Krumphanzl připojil svůj obsáhlý doslov. Některé příspěvky poprvé vyšly jako doslovy v knihách různých myslitelů, některé v samizdatu (Němec počátkem normalizace ztratil možnost publikovat, později patřil mezi první signatáře Charty 77); dva texty jsou zde publikovány vůbec poprvé. Tento profesí psycholog byl jedním z nejbystřejších a nejvzdělanějších mozků své doby; jeho texty mají přesah do řady jiných disciplín.
Obálku navrhl David Němec, použil reprodukci svého vlastního obrazu Odcházím, odcházím, čekám na vás venku (2012), repro: ČT art
Robert Muchembled: Orgasmus na Západě. Dějiny rozkoše od 16. století do současnosti
(Přeložila Kateřina Kyslíková. Argo, 336 stran, doporučená cena 588 korun)
Letos na podzim vyvolal bouři (ve sklenici vody) podcast Radia Wave o ženské rozkoši Slast, který připravila Linda Bartošová. To je pop záležitost, kterou si zájemkyně či zájemce (řekl by snad někdo zájemstvo?) může vyztužit studií francouzského historika Roberta Muchembleda (* 1944). V originále kniha vyšla před bezmála dvaceti lety, takže nejnovější trendy a náhledy v ní zaznamenány nejsou, nicméně v celkovém směřování současného západního náhledu na rozkoš, když autor nastiňuje situaci na přelomu milénia, vývoj predikuje v zásadě správně. Ale kniha, jak ostatně napovídá její podtitul, není ponořena výlučně do současnosti, nýbrž se autor snaží vystihnout proměny nahlížení na slast v průběhu celé druhé poloviny minulého tisíciletí! Například popisuje vliv pornografie, která se objevila kolem roku 1650. Muchembled vztah k rozkoši vždy zkoumá ve společenských souvislostech – s dobovými tabu, s tehdy převažující morálkou, s rozvojem měst a průmyslu atd.
Obálku podle grafického návrhu Roberta V. Nováka navrhlo Studio Marvil, repro: ČT art
Jitka Holasová: Klimasmutek. Vnitřní dovednosti do časů krize
(Host, 312 stran, doporučená cena 399 korun)
Hned dvě knihy vyšly v druhé polovině letošního roku na téma současné klima a lidská psychika. Jednu z nich vydal Portál pod názvem Průvodce klimatickou úzkostí s podtitulem Jak si udržet chladnou hlavu na zahřívající se planetě. Autorkou je americká environmentální humanistka a vysokoškolská pedagožka Sarah Jaquette Ray. Druhá kniha je česká, rovněž ji napsala žena – novinářka Jitka Holasová (* 1987), inklinující k psychologickým a ekologickým tématům (autorka nyní prochází psychoterapeutickým výcvikem, věnuje se ekoterapii). Holasová v publikaci Klimasmutek nejprve píše o síle, kterou toto rozpoložení může na jedince mít, jak může opanovat jeho duši. A pak se rozepisuje o celkem devíti dovednostech, jichž člověk může nabýt (například o všímavosti, bytí v lese, digitální hygieně či spirituální gramotnosti). V každé kapitole je kromě výkladu přítomen i rozhovor s nějakou osobností právě na téma dané dovednosti.
Obálku navrhla Kamila Severová, repro: Host