Fenomén českého skla, úžasný Marvel podle Roberta Kirkmana nebo sex, drogy a šaría v Teheránských tabu
ČT art v týdnu od 28. února
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 28. února, 20:15
Manželé Petr Kostka a Carmen Mayerová v hlavních rolích divadelní hry Oscar pro Emily, foto: Studio DVA – Václav Beran
Záznam inscenace konverzační komedie Folkera Bohneta a Alexandera Alexyho s Carmen Mayerovou a Petrem Kostkou v hlavních rolích, kterou v české premiéře uvedlo roku 2019 pražské Studio DVA. Emily a Henry jsou dva staří herci, jejichž manželství trvá 45 let. Ve skromném bytě na předměstí se chystají na každoroční vyvrcholení roku – slavnostní předávání Oscarů a oba doufají, že jejich životní dílo bude konečně oceněno. Nervózně diskutují o vhodné garderobě, citují ze slavných divadelních rolí, včetně těch, které asi nikdy nehráli, hádají se a usmiřují… Pozoruhodným momentem inscenace je týmové herectví Carmen Mayerové a jejího skutečného manžela Petra Kostky, které plyne z jejich autentické životní zkušenosti a nechává na divácích, nakolik si protagonisty ztotožní s jejich představiteli.
Úterý 1. března, 20:15
Režisér Břetislav Rychlík je hlavním hostem tohoto vydání ArtZóny, foto: ČTK
V čem spočívá umění odejít? Jak dlouho je dobré a přínosné být ve vedení kulturních institucí? Existují na to nějaké zákonitosti? Nad tématem se ve studiu potkají bývalý šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík a bývalý rektor JAMU a ředitel Centra experimentálního divadla v Brně Petr Oslzlý. Hlavní host – divadelní režisér, dokumentarista a aktivista – Břetislav Rychlík pohovoří o divadelní hře Karla Steigerwalda Kdo sestřelil anděla (Voli slzy nepijí), kterou nyní režíruje v brněnském Divadle Bolka Polívky. Poté se vydáme do Bratislavy, kde si prohlédneme, jak se povedla rekonstrukce budovy bývalé teplárny navržené významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem (1868–1947).
Středa 2. března, 20:15
Fenomén českého skla (1/6): Budiž světlo, budiž sklo
České sklo má dlouhou a slavnou historii, foto: archiv ČT
Premiéra šestidílného dokumentárního seriálu tvůrců Evžena Gogely a Iva Macharáčka o historii českého skla. Jednotlivé epizody vypráví příběh českého skla od 14. století do současnosti, od prvních experimentů po sofistikovanou tvorbu, od malých skláren v horách až po obchodní i tvůrčí souboj s italskou sklářskou velmocí na ostrově Murano. Diváci se seznámí s různými technologiemi a vynálezy, s objevem českého křišťálu i nejmodernějším výtvarným pojetím skleněných objektů, oslňujícím na světových výstavách EXPO. První díl je věnován dávné historii českého i benátského skla a počátku jejich soutěžení, které trvalo několik století.
Čtvrtek 3. března, 23:30
Kapitoly z dějin komiksu (1/2): Úžasný Marvel
V dokumentu vystupuje mimo jiné také proslulý americký komiksový autor Stan Lee, foto: archiv ČT
Komiksový autor Robert Kirkman, tvůrce knižní a posléze i filmové série Živí mrtví, připravil sondu do příběhů, událostí a osobností utvářejících svět komiksových publikací. V americkém dokumentu z roku 2017 vede zasvěcené rozhovory nejen s ikonami žánru, jako jsou Stan Lee, Patty Jenkins, Lynda Carter a další, ale slova se dostává rovněž teoretikům, historikům či fanouškům komiksu. První ze dvou dílů série se věnuje fenoménu komiksů značky Marvel, z jejíž dílny pochází třeba populární Kapitán Amerika.
O dění v současném českém komiksu jsme pro vás připravili také aktuální epizodu diskuzního pořadu …a to je co?
Sobota 5. března, 22:40
Záběr ze snímku Teheránská tabu, foto: archiv ČT
Sex, drogy a šaría – tak zní slogan animovaného snímku Teheránská tabu, kterým v roce 2017 debutoval německý filmař a animátor Ali Soozandeh, narozený (roku 1970) v Íránu. Tři mladé ženy a jeden muž mají podobné touhy jako jejich vrstevníci jinde na světě. Žijí ovšem v Teheránu, kde platí úplně jiná pravidla… „Film sice pojednává o sexualitě, mnohem více mě ale zajímala tabu, která se sexuality týkají. Je o mlčení, v němž lidé žijí. O tom, že je zakázáno se na některé věci ptát,“ vysvětlil autor svého celovečerního debutu, který vznikl v německo-rakouské koprodukci.