Když groteska vládla a diváci řičeli smíchy. Z nabídky ČT artu v posledních dnech roku 2020
Tři pořady německé provenience věnované nejen odkazu němé grotesky, ale také tradici jedinečně vypointovaných divadelních skečů, které až později zaznamenala kamera, nabídne ČT art mezi 27. a 31. prosincem.
Dva z té trojice dokumentů jsou životopisné: Harold Lloyd zpřítomňuje osudy jednoho výjimečného umělce (1893–1971), jenž se – podobně jako Chaplin – vyrovnal s nástrahami zvukové techniky a stejně jako Chaplin si udržel i plnou produkční kontrolu nad svými filmy; pouze v počátku své kariéry Harold Lloyd spolupracoval s producentem Halem Roachem. Lze však litovat, že portrétní dokument z roku 2017 neobsahuje více ukázek z Lloydových grotesek; převažují (jakkoli unikátní) archivní záběry s výpověďmi jednotlivých aktérů a názory znalců.
Hollywoodská továrna na smích vypráví o úžasném životě i kariéře hollywoodského podnikatele Hala Roacha (1892–1992). Proslulý producent a režisér, který jako by žil v americkém snu, je pro mnoho lidí „králem komedie“. Pravděpodobně žádný jiný filmař nedal světu víc k smíchu než on. Od roku 1914 do počátku šedesátých let vytvořil na dvanáct set (!) téměř výhradně krátkých veseloher, které obsadil svými hvězdami jako Harold Lloyd, Laurel & Hardy, Snub Pollard, Charley Chase, James Finlayson nebo dětská parta nazvaná Our Gang.
Snímek se zaměřuje nejen na Hala Roacha a jeho hvězdy, ale všímá si rovněž konkurentů, ať již to byl producent Mack Sennett nebo herci jako Charlie Chaplin, Buster Keaton nebo Roscoe „Fatty“ Arbuckle. Kromě kraťoučkých ukázek z dávných grotesek přináší Hollywoodská továrna na smích pohled do zákulisí a načrtává fakta o soukromí. K vidění jsou soukromé filmové záběry a fotografie (mnohé fotky jsou animované do trojrozměrné podoby). Zaujmou archivní rozmluvy s nejdůležitějšími aktéry, se svými postřehy troškou do mlýna přispívají jak jejich potomci, tak tvůrčí následovníci a pokračovatelé.
Těsně po silvestrovské půlnoci spatříme zejména v Německu mimořádně oblíbenou hříčku Večeře pro jednoho. Tento krátký černobílý snímek, natočený německou televizí Norddeutscher Rundfunk v roce 1963, avšak ponechaný v původním anglickém znění. V uplynulých dvou desetiletích uváděla Česká televize Večeři pro jednoho bezmála každoročně (a pokaždé o Silvestru); zprvu se vysílala jedenáctiminutová verze, od silvestrovské noci 2017 se přešlo na osmnáctiminutovou verzi v anglickém znění, opatřenou ovšem předmluvou německého vypravěče.
Jednoduchá zápletka, kdy snaživý sluha obsluhuje svou stařičkou paní a její imaginární hosty, je zužitkována do nejmenšího detailu. Vyznačuje se přesně vypointovanými pohybovými gagy (případně nehybností či prkenností hereckého projevu) i promluvami ovlivněnými alkoholem. Britský dramatik a filmový scenárista Lauri Wylie (1880–1951), u nás naprosto neznámý, se proslavil právě tímto skečem, uváděným od roku 1934 na různých anglických jevištích.
Wylie jej nedlouho před smrtí prodal komiku Freddie Frintonovi (1909–1969). Ten z Večeře pro jednoho učinil jeden z vrcholů svých kabaretních výstupů a přinejmenším dvakrát s ní účinkoval před kamerou. Kromě již zmíněné německé televizní verze tento skeč nalezneme ve druhé části italského dokumentu Svět v noci (1961), který mapuje nabídku zábavních podniků v různých koutech světa. Barevně a širokoúhle natočený záznam této scénky se dokonce osamostatnil a pod názvem Komorník se v polovině 60. let promítal i v českých kinech. Bohužel je naprosto zapomenutý, takže by nebylo od věci, kdyby jej Česká televize někdy připomněla.
Harold Lloyd / Harold Lloyd: Hollywoods zeitloses Comedy-Genie (Německo, 2017, stopáž 53 minut)
Režie: Andreas Baum
ČT art 27. 12. 2020 od 22:15
Hollywoodská továrna na smích / Hollywoods Spaßfabrik – Als die Bilder Lachen lernten (Německo, 2013, stopáž 53 minut)
Režie: Andreas Baum
ČT art 29. 12. 2020 od 23:00
Večeře pro jednoho / Der 90. Geburtstag oder Dinner for One
(Německo, 1963, stopáž 18 minut)
Námět: Lauri Wylie, scénář: Freddie Frinton, režie: Heinz Dunkhase. Hrají: Freddie Frinton, May Wardenová, Heinz Piper.
ČT art 31. 12. 2020/1. 1. 2021 od 0:04